
Aktywność fizyczna a ryzyko chorób sercowo-naczyniowych u osób cierpiących na zaburzenia związane ze stresem
Opracowała: dr Paulina Baran
Aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, zwłaszcza u osób cierpiących na choroby związane ze stresem, w tym na zaburzenia depresyjne – tak wynika z badań przeprowadzonych przez naukowców z Massachusetts General Hospital, których wyniki opublikowano na łamach czasopisma Journal of the American College of Cardiology.
W celu dokonania oceny korzyści zdrowotnych wynikających z podejmowania aktywności fizycznej, naukowcy poddali analizie dane medyczne oraz dane dotyczące aktywności fizycznej pochodzące od 50 359 uczestników. Część z nich, tj. 774 osoby zostały dodatkowo poddane badaniom obrazowym mózgu oraz pomiarom aktywności mózgu w warunkach stresu.
W ciągu prowadzonej 10-letniej obserwacji, podczas której u 12,9 proc. uczestników rozwinęła się choroba sercowo-naczyniowa, zauważono, że ryzyko rozwoju chorób sercowo-naczyniowych było o 23 proc. niższe u osób, które przestrzegały zaleceń dotyczących aktywności fizycznej w porównaniu z tymi osobami, które się do nich nie stosowały.
W badaniu zaobserwowano także zmniejszenie aktywności mózgu związanej ze stresem u osób o wyższym poziomie aktywności fizycznej, będącej wynikiem poprawy sprawności kory przedczołowej mózgu, struktury odpowiedzialnej za funkcje wykonawcze, m.in. za podejmowanie decyzji i kontrolę zachowań, a także za ograniczanie ośrodków stresu w mózgu.
Co ciekawe, korzyści sercowo-naczyniowe wynikające z wykonywania ćwiczeń fizycznych były znacznie większe u tych osób, u których można było oczekiwać wyższej aktywności mózgu związanej ze stresem, w tym około dwukrotnie większe u osób cierpiących na depresję.
Autorzy podkreślają, że potrzeba jest prowadzenia dalszych badań w celu udowodnienia istnienia związku przyczynowo-skutkowego zachodzącego między aktywnością fizyczną a ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych u osób cierpiących na zaburzenia związane ze stresem, w tym także na zaburzenia depresyjne.
Niezależnie, przypomnijmy, iż zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia, w celu zachowania zdrowia osoby dorosłe powinny podejmować tygodniowo co najmniej 150-300 minut umiarkowanej aerobowej aktywności fizycznej lub 75-150 minut aerobowej aktywności fizycznej o dużej intensywności.
Źródło:
[1] https://www.sciencedaily.com/releases/2024/04/240415110556.htm
[2] https://ncez.pzh.gov.pl/aktywnosc-fizyczna/nowe-zalecenia-who-dotyczace-aktywnosci-fizycznej/
[3] https://www.who.int/poland/pl/publications/9789240014886
[4] Zureigat, H., Osborne, M. T., Abohashem, S. i in. (2024). Effect of stress-related neural pathways on the cardiovascular benefit of physical activity. Journal of the American College of Cardiology 83(16), 1543-1553. DOI: 10.1016/j.jacc.2024.02.02