Szanowny Kliencie

Tekst

Polityka prywatności Akceptuj?

Depresja a ryzyko przewlekłych chorób fizycznych

Opracowała: dr Paulina Baran

Depresja to znacznie więcej aniżeli tylko problem zdrowia psychicznego. To choroba, która oddziałuje na całe ciało i zwiększa ryzyko rozwoju przewlekłych chorób fizycznych w późniejszym życiu.

Najnowsze wyniki badań naukowców z Uniwersytetu w Edynburgu, opublikowane na łamach czasopisma PLoS Medicine, wyraźnie to pokazują – osoby cierpiące na depresję rozwijają choroby fizyczne około 30% szybciej niż osoby zdrowe psychicznie!

Naukowcy przeprowadzili obszerne badanie na grupie ponad 170 tysięcy mieszkańców Wielkiej Brytanii w wieku 40-71 lat. Obserwowali ich stan zdrowia przez okres około 7 lat, sprawdzając rozwój aż 69 różnych chorób przewlekłych. Chcieli sprawdzić, jaki jest związek między depresją a stanem zdrowia fizycznego. I co się okazało?

Osoby z historią depresji już na początku badania miały więcej problemów zdrowotnych, tj. średnio 3 schorzenia fizyczne, w porównaniu z osobami, które nie cierpiały na depresję (średnio 2 choroby).

Co więcej, w trakcie trwania badania, a więc 7-letniej obserwacji, u osób chorych na depresję nowe schorzenia fizyczne rozwijały się znacznie szybciej, tj. o około 30%, w porównaniu z osobami bez rozpoznania depresji. Wśród najczęściej diagnozowanych nowych schorzeń można wymienić problemy ze stawami (u 15,7% osób chorych na depresję vs u 12,5% bez rozpoznania depresji), nadciśnienie tętnicze (12,9% vs 12%) oraz refluks żołądkowy (13,8% vs 9,6%). Co ciekawe, przy uwzględnieniu innych czynników, które mogły wpływać na wyniki, takich jak styl życia czy status społeczno-ekonomiczny, związek między depresją a szybszym rozwojem chorób fizycznych nadal był widoczny.

To badanie pokazuje, że depresja nie jest wyłącznie chorobą psychiczną, ale ma ogromny wpływ na całe ciało. Zatem, wcześniejsza diagnoza depresji powinna być sygnałem ostrzegawczym, wskazującym na zwiększone ryzyko rozwoju przewlekłych chorób fizycznych.

Jak każde badanie, także i to, ma swoje ograniczenia. Niezależnie jednak, pamiętajmy, że zdrowie psychiczne i fizyczne idą ze sobą w parze, a zatem - dbajmy i o jedno, i o drugie.

Źródła:

[1] Fleetwood, K.J., Guthrie, B., Jackson, C.A., Kelly, P.A.T., Mercer, S.W., Morales, D.R. et al. (2025). Depression and physical multimorbidity: A cohort study of physical health condition accrual in UK Biobank. PLoS Medicine 22(2): e1004532. https://doi.org/10.1371/journal.pmed.1004532

[2] https://scitechdaily.com/is-depression-aging-you-faster-scientists-reveal-a-30-increase-in-health-risks/

Galeria zdjęć