
Jak stres wpływa na napięcie mięśniowe?
Stres może mieć znaczący wpływ na napięcie mięśniowe. W odpowiedzi na stres układ nerwowy uwalnia hormony, takie jak kortyzol i adrenalina. Te hormony powodują, że mięśnie się napinają, przygotowując organizm do walki lub ucieczki.
Chroniczny stres może prowadzić do przewlekłego napięcia mięśniowego, które może być bolesne i utrudniać codzienne czynności. Napięcie mięśniowe może również prowadzić do rozwoju innych problemów zdrowotnych, takie jak bóle głowy, bóle pleców i szyi, a także zaburzeń snu.
Oto niektóre z mechanizmów, za pomocą których stres może wpływać na napięcie mięśniowe:
-
Zwiększone wydzielanie hormonów stresu
-
Zmniejszenie przepływu krwi do mięśni – stres może powodować skurcz naczyń krwionośnych, co zmniejsza przepływ krwi do mięśnia. To może prowadzić do niedotlenienia i bólu mięśni.
-
Zmniejszenie produkcji kolagenu – kolagen to białko, które nadaje mięśniom strukturę i elastyczność. Stres może zmniejszać produkcję kolagenu, co może prowadzić do osłabienia mięśni i zwiększonego ryzyka kontuzji.
-
Zaburzenia komunikacji między mięśniami a układem nerwowym – stres może zakłócać przekazywanie sygnałów między mięśniami a układem nerwowym. To może prowadzić do nieprawidłowych ruchów i bólu.
Negatywne skutki stresu – w stanie zagrożenia układ nerwowy uwalnia hormony stresu, adrenalinę i kortyzol, które pobudzają organizm do przejścia do działania awaryjnego:
-
Serce bije szybciej
-
Mięsnie napinają się
-
Wzrasta ciśnienie krwi
-
Oddech przyspiesza
-
Zmysły wyostrzają się wywołując ból głowy
Efektem długotrwałego napięcia mięśni są zakwasy, które będą powodowały bóle stawów, mięśni, okolic ciała.
Oto kilka wskazówek na długotrwałe napięcie mięśni – jak sobie poradzić:
-
Wykonaj kilka skłonów do przodu w pozycji stojącej
-
Wykonaj skręty tułowia w pozycji leżącej
-
Przyciągaj kolana do klatki piersiowej w pozycji leżącej
-
Rolowanie przy użyciu wałka (rollera) lub piłek do masażu
-
Pływanie na basenie
Można również wykorzystać technikę relaksacji mięśni (PIR), która jest techniką głębokiej relaksacji. Działa do kontrolowania lęku i stresu, łagodzi bezsenność i wspomaga walkę z bólem. Polega na tym, że napinamy jedną grupę mięśniową na raz, po której następuje faza relaksacji mięśni. Ćwiczenie powtarzamy kilka razy.
UNIKAJ:
-
Intensywnych treningów, które mogą być źródłem stresu. W budowaniu masy mięśniowej możesz sobie pozwolić na odstępstwa np.: w postaci lżejszego tygodnia w cyklu treningowym.
-
Złych nawyków żywieniowych. Dieta ma wpływ na stres, jest rodzajem paliwa, na którym działa Twój mózg i organizm. Zadbaj o odpowiednie ilości w diecie takich składników jak: kwasy tłuszczowe omega-3, magnezu, cynku, żelaza, witaminy D.
-
Przemęczenia. Wypoczynek jest czynnikiem łagodzącym stres w znacznym stopniu. Regeneracja jest równie ważna jak trening. Możemy korzystać z wielu form rekreacji: jogi, pilatesu, jazdy na rowerze, spacerów.
-
Krótkiego i nieefektywnego snu. Sen ma ogromną rolę w regulacji hormonalnej organizmu. To dzięki dobremu wysypianiu się radzimy sobie ze stresem. Potrzebujesz spać około 8h dziennie. Wystarczy o 1h mniej spać, aby obniżyć poziom testosteronu o 15%!