
Metoda Feldenkraisa
Opracowała: mgr Adrianna Warachowska
Kim był prekursor tej metody terapeutycznej? Nazywał się Moise Pinhas Feldenkrais, urodził się w roku 1904. Mieszkając w Paryżu obronił tytuł doktora habilitowanego fizyki (uczyła go sama Maria Curie-Skłodowska ). Był propagatorem judo.
Na czym polega metoda Feldenkraisa?
Metoda ta łączy autohipnozę z pracą z ciałem. Założeniem jest, że wszelkie dolegliwości, choroby, urazy „wbudowują się” w podświadomość. Ma na celu naukę wzorców ruchowych opartych na swobodzie i naturalnych funkcjach organizmu. Na uświadamianiu jak prawidłowo nasze ciało powinno funkcjonować i w takim zrozumieniu próbować się „zaprogramować”. Składa się z techniki funkcjonalnej integracji oraz świadomości poprzez ruch. Ta metoda to „lekcje ruchowe”, a każdy ruch jest sekwencją ustaloną i prowadzącą do odkrycia nowego sposobu poruszania się. Feldenkrais mówił: „to, co interesuje mnie najbardziej, to nie jest gibkie ciało, ale gibki umysł”. Poszukuje się takiego ruchu, aby było człowiekowi wygodnie. Takiego ułożenia, które jest optymalnie korzystne.
Technika świadomości poprzez ruch: wykonywanie sekwencyjnych ruchów od najprostszych do złożonych. Podczas ćwiczeń człowiek wykorzystuje swoją percepcję oraz wyobraźnię
Technika funkcjonalnej integracji: indywidualna sesja z terapeutą. Wpływa on na ciało pacjenta poprzez delikatny dotyk poszczególnych części ciała. To pozwala na wypracowanie nowych wzorców ruchowych bezpośrednio w systemie nerwowo-mięśniowym.
Jakie korzyści wypływają z tej metody?
-
Nauka poruszania się z większą łatwością i precyzją, dostojnie i elegancko
-
Odnalezienie nowych możliwości ruchowych
-
Redukcja stresu, wyciszenie
-
Praca z rozwojem świadomości
-
Zmniejszenie przewlekłego bólu i dyskomfortu
-
Poprawa koordynacji ruchowej
-
Umiejętność unikania kontuzji
Samoleczenie
Metoda uczy dbałości o siebie, rozpoznawania, co się ze mną dzieje w różnych sytuacjach – kiedy czuję się dobrze i gdy jest mi trudno. Daje wiedzę o sobie. Jak sobie pomóc w sytuacji stresowej lub krytycznej. Uczy walki ze strachem i postępowania z nim, jeśli wystąpi. Budzi naturalną kreatywność i radość z rozwoju samego siebie i swojego ciała. Poprawa następuje przez zestrojenie ruchu z wewnętrzną dynamiką. Odkrywa się więzi pomiędzy tobą a wewnętrznym głosem, które te ruchy odzwierciedlają.
„To nie osiągnięcia mierzone cyframi przynoszą ulgę, ale zrozumienie i przyjęcie postawy, w której najważniejszy jest twój komfort” - Ruthy Alon „Świadoma spontaniczność”.
Założeniem metody Feldenkraisa jest wykorzystywanie jej w rehabilitacji ortopedycznej ( kręgosłup, bóle stawów i mięśni, zwichnięcia, złamania, wady postawy), leczeniu chorób reumatycznych, rehabilitacji neurologicznej ( SM ) oraz stanów pooperacyjnych.
Metoda ta nie jest szkodliwa dla zdrowia, a sądzi się, że przynosi wymierne korzyści w połączeniu z tradycyjną rehabilitacją.
Źródła:
https://enelsport.pl/czy-znasz-metode-feldenkraisa-dowiedz-sie-komu-moze-pomoc/
https://www.fit.pl/cwiczenia/metoda-feldenkraisa-cwiczenia/11322/
https://11dom.pl/zajecia/metoda-feldenkraisa-bfl/