Szanowny Kliencie

Tekst

Polityka prywatności Akceptuj?

Opracowała: dr Paulina Baran

Opracowała: dr Paulina Baran

Sportowcy osiągają lepsze wyniki w zadaniach angażujących pamięć roboczą w porównaniu z osobami nieuprawiającymi sportu – do takich wniosków doszli naukowcy z University of Jyväskylä w Finlandii, a wyniki swoich badań opublikowali na łamach czasopisma Memory.

Przypomnijmy, że pamięć robocza to taki system poznawczy, który jest odpowiedzialny za tymczasowe przechowywanie i przetwarzanie informacji potrzebnych do wykonywania złożonych zadań. Pamięć robocza jest kluczowa dla takich procesów jak rozumowanie, podejmowanie decyzji i rozwiązywanie problemów. W przeciwieństwie do pamięci długotrwałej, pamięć robocza ma ograniczoną pojemność i przechowuje informacje tylko przez krótki czas, ale pozwala na aktywne manipulowanie tymi informacjami.

Badania były prowadzone przez grupę Active Mind w ramach projektu, którego celem była analiza wpływu aktywności fizycznej na funkcje poznawcze i percepcję twarzy. Wcześniejsze prace tego zespołu wykazały już, że regularna aktywność fizyczna może przeciwdziałać spadkowi funkcji poznawczych związanemu ze starzeniem się. Tym razem prace naukowców wskazują na związek między uprawianiem sportu a pamięcią roboczą.

I tak w metaanalizie danych pochodzących z 21 badań z udziałem 1455 uczestników wykazano, że sportowcy, tj. głównie koszykarze, piłkarze i szermierze, osiągają lepsze wyniki w zadaniach angażujących pamięć roboczą w porównaniu z osobami, które nie uprawiają sportu.

Co istotne, zaobserwowane różnice były znacznie bardziej wyraźne wówczas, gdy sportowców porównywano konkretnie z osobami prowadzącymi siedzący tryb życia, aniżeli z szerszą grupą osób nieuprawiających sportu. Ponadto,  przewaga poznawcza w zakresie sprawności pamięci roboczej sportowców nad osobami, które nie są aktywne fizycznie utrzymywała się niezależnie od rodzaju uprawianego sportu czy też osiąganych wyników sportowych.

Podsumowując, uzyskane wyniki są kolejnym dowodem na to, że siedzący tryb życia wiąże się z gorszą sprawnością poznawczą, natomiast regularna aktywność fizyczna nie tylko poprawia kondycję ciała, ale i wspiera zdrowie mózgu.

Źródła:

[1] Wu, C., Zhang, C., Li, X., Ye, C., & Astikainen, P. (2024). Comparison of working memory performance in athletes and non-athletes: a meta-analysis of behavioural studies. Memory, 33(2), 259-277. https://doi.org/10.1080/09658211.2024.2423812

[2] https://scitechdaily.com/think-fast-how-sports-supercharge-memory-and-mental-agility/

Galeria zdjęć