
Rola witaminy D w zapobieganiu demencji
Opracowała: dr Paulina Baran
Witamina D ma istotne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka, zwłaszcza układu kostnego, mięśniowego, nerwowego oraz krążenia. Na tym jednak nie kończy się jej dobroczynny wpływ na organizm!
Z jednego z najnowszych badań opublikowanych na łamach czasopisma Alzheimer’s & Dementia: Diagnosis, Assessment & Disease Monitoring wynika, że suplementowanie witaminy D może chronić mózg przed demencją.
Badacze z University of Calgary poddali analizie związek między suplementacją witaminy D a przypadkami demencji w grupie ponad 12 tys. osób o średniej wieku 71 lat, które na etapie włączenia do badań nie wykazywały wyraźnych zaburzeń poznawczych, w tym problemów z pamięcią. Spośród wszystkich uczestników badania około 37 proc. przyjmowało suplementy witaminy D.
Zaobserwowano, że u osób suplementujących witaminę D tempo rozwoju demencji było o 40 proc. niższe w porównaniu z osobami, które witaminy D nie przyjmowały. Efekt ten był większy u kobiet aniżeli u mężczyzn, a także u osób nie wykazujących zaburzeń poznawczych w porównaniu z tymi, u których występowały one w łagodnej postaci, która z kolei wiąże się z wyższym ryzykiem zachorowania na demencję.
Na podstawie przeprowadzonych badań naukowcy wyciągnęli wniosek, iż witamina D może być skuteczna w profilaktyce demencji. Wykazano bowiem, że przyjmowanie witaminy D wiąże się z dłuższym życiem bez objawów demencji oraz z niższymi wskaźnikami zapadalności na demencję w ciągu 10 lat. Wyniki wskazują także, że im wcześniej zostanie wprowadzona suplementacja witaminą D, tym większe jest prawdopodobieństwo, że uda się zapobiec rozwojowi choroby.
Uzyskane w badaniu wyniki są obiecujące i dają nadzieję na zwiększenie możliwości skutecznego przeciwdziałania rozwojowi demencji, która w Polsce dotyka już ok. 400 tys. osób. Należy zdawać sobie sprawę, że wraz ze starzeniem się społeczeństwa częstość występowania przypadków otępienia wzrasta. Zgodnie z szacunkami, rocznie na świecie pojawia się ok. 7,7 mln nowych chorych na demencję. Naukowcy szacują, że co 4 minuty kolejna osoba zachoruje na demencję.
Mając na uwadze powyższe dane, poczekajmy na kolejne doniesienia naukowe z obszaru badań nad demencją oraz metod jej leczenia i profilaktyki.
Tymczasem, dbajmy o prawidłowy poziom witaminy D, która pełni szereg istotnych funkcji w organizmie, w tym między innymi uczestniczy w regulacji gospodarki wapniowo-fosforanowej i wspiera utrzymywanie prawidłowej struktury i funkcji układu kostnego.
Piśmiennictwo:
[1] https://alz-journals.onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/dad2.12404
[3] https://bip.brpo.gov.pl/sites/default/files/Broszura_Alzheimer.pdf