Szanowny Kliencie

Tekst

Polityka prywatności Akceptuj?

Słoneczne kwiaty pełne ukrytych wartości. Czyli słów kilka o słonecznikach

Opracowała: mgr Magdalena Matyja

Można powiedzieć, że chyba najbardziej radosnym kwiatem lata, budzącym uśmiech na Naszych twarzach jest słonecznik.

Jego wygląd już podpowiada, że uwielbia wygrzewać się w słońcu. Występuje w bardzo wielu odmianach i może osiągać wysokość nawet paru metrów. Jego domem była Ameryka, gdzie rósł już 2600 lat p.n.e., a wielu rdzennych mieszkańców tego regionu (jak Aztekowie czy Inkowie) traktowało słonecznik jako symbol boga słońca. Słoneczniki w Europie pojawiły się w XVI w, ale dopiero w XVIII w. zyskały na popularności i to za sprawą oleju .

Jednak co sprawia, że warto o nich pamiętać nie tylko w ogrodzie, ale również w diecie? Po pierwsze ich nasiona są skarbnicą wartości odżywczych. Są zaliczane do grupy roślin o najwyższej zawartości fitosteroli, czyli substancji, które obniżają poziom tzw. „złego cholesterolu” LDL, co wiąże się z tym, że zapobiegają pojawieniu się zmian miażdżycowych w Naszych naczyniach krwionośnych. Ponadto w ich składzie występuje też kwas linolowy, który może hamować powstawanie raka (płuc, czerniaka czy jelita grubego) oraz zmniejsza ryzyko powstawania przerzutów nowotworowych.

Ale to nie wszystko. Słonecznik to również skarbnica witaminy E, która także jest nazywana witaminą młodości oraz płodności. Jednym słowem wpływa na prawidłowe funkcjonowanie narządów rodnych o ponadto neutralizuje wolne rodniki odpowiedzialne za powstawanie zmarszczek. Coś dla Nas drogie Panie ????

Okay. Ktoś może powiedzieć, że ziarna słonecznika są bardzo kaloryczne, w 100 g znajduje się aż 584 kcal. Zgoda, ale dodanie ich w niewielkiej ilości do jogurtu na pewno Nam nie zaszkodzi, a przez to że są bogate w błonnik pozytywnie wpływają na pracę układu pokarmowego. Żegnajcie zaparcia ????.

Ziarna słonecznika, to nie tylko błonnik i witaminy, ale również minerały jak wapń, żelazo, magnez, fosfor czy potas.

Jednym słowem, witajcie słoneczniki nie tylko w ogrodach, i w wazonach, ale przede wszystkim w Naszej kuchni.

Źródła:

Słoneczniki ozdobne słoneczne kwiaty (swiatkwiatow.pl)

Pestki słonecznika - wartości odżywcze i właściwości lecznicze (poradnikzdrowie.pl)

Galeria zdjęć