Szanowny Kliencie

Tekst

Polityka prywatności Akceptuj?

W jaki sposób aktywność fizyczna wspomaga leczenie zaburzeń depresyjnych?

Opracowała: dr Paulina Baran

Przeciwdepresyjne działanie aktywności fizycznej może wynikać ze zmniejszania stanu zapalnego w organizmie podczas ćwiczeń oraz zwiększania wydzielania dopaminy, co prowadzi do wzrostu motywacji u jednostki – tak wynika z badań naukowców z University College London, których wyniki opublikowano na łamach czasopisma Translational Psychiatry.

Depresja jest jednym z najpoważniejszych, a jednocześnie najczęściej występującym zaburzeniem zdrowia psychicznego na świecie. To choroba o wysokim wskaźniku śmiertelności. Zgodnie z szacunkami Światowej Organizacji Zdrowia, do 2030 roku depresja może stać się najczęściej rozpoznawaną jednostką chorobową na świecie.

W przebiegu depresji dochodzi do zaburzenia kluczowych procesów mózgowych i funkcji psychicznych, w tym między innymi zdolności uczenia się, zapamiętywania oraz procesów motywacyjnych. I choć w dotychczasowych badaniach wykazywano, że ćwiczenia aerobowe łagodzą objawy depresyjne, mechanizmy odpowiedzialne za ten efekt nie do końca zostały wyjaśnione. Stąd, brytyjscy naukowcy postanowili przyjrzeć się bliżej temu zjawisku.

W wyniku dokonanego przeglądu badań stwierdzono, że w przebiegu depresji obserwuje się podwyższony stan zapalny w organizmie, który powiązany jest także z zaburzeniami w zakresie transmisji dopaminy. Zmiany te, zachodzące na poziomie biologicznym, mogą być kluczowymi procesami prowadzącymi do zmian w poziomie motywacji chorego, a zwłaszcza w jego obniżonej chęci do podejmowania wysiłku fizycznego i/lub umysłowego.

Stąd, naukowcy doszli do wniosku, iż fakt, że aktywność fizyczna powoduje zmniejszenie stanu zapalnego w organizmie, zwiększenie wydzielania dopaminy i w efekcie wzrost motywacji do działania, może być powodem, dla którego jej podejmowanie ma działanie przeciwdepresyjne.

Choć obszar ten wymaga prowadzenia dalszych badań, naukowcy zwracają uwagę, że umiarkowana, regularna aktywność fizyczna, na przykład w postaci ćwiczeń aerobowych, może łagodzić objawy depresyjne, wpływać pozytywnie na nastrój oraz wspierać proces powrotu do zdrowia.

Na zakończenie należy podkreślić, że depresja jest poważną chorobą, na którą może zachorować absolutnie każdy – bez względu na płeć, wiek, narodowość, wykształcenie czy wykonywany zawód, i która wymaga leczenia specjalistycznego. Aktywność fizyczną należy zatem traktować jako element uzupełniający i wspomagający to leczenie, ale nie zastępujący go.

Źródła:

[1] https://scitechdaily.com/scientists-uncover-how-exercise-combats-depression/

[2] Hird, E.J., Slanina-Davies, A., Lewis, G. et al. (2024). From movement to motivation: a proposed framework to understand the antidepressant effect of exercise. Translational Psychiatry 14, 273. https://doi.org/10.1038/s41398-024-02922-y

 

 

Galeria zdjęć