Szanowny Kliencie

Tekst

Polityka prywatności Akceptuję

Mięsień gruszkowaty – dlaczego jest tak ważny?

Mięsień gruszkowaty jest ważnym mięśniem w kończynie dolnej. Odpowiada za rotację zewnętrzną uda oraz za odwiedzenie horyzontalne uda. Jest to jeden z najsilniejszych rotatorów zewnętrznych uda, dlatego odgrywa istotna rolę w stabilizacji stawu biodrowego i miednicy. Jest małym mięśniem biegnącym od powierzchni miednicznej kości krzyżowej przez otwór kulszowy większy do wierzchołka krętarza wielkiego.

Współpracuje z innymi mięśniami miednicy, takimi jak mięśnie pośladkowe, mięśnie kulszowo-goleniowe, mięśnie lędźwiowe, w celu utrzymania prawidłowej postawy ciała i ruchomości miednicy.

Funkcja mięśnia gruszkowatego:

  • Rotacja uda na zewnątrz – mięsień gruszkowaty jest głównym mięśniem rotującym udo na zewnątrz. Jest to ważne w takich czynnościach jak chodzenie, bieganie, wchodzenie po schodach i podnoszenie ciężarów.

  • Odwodzenie uda – mięsień gruszkowaty odwodzi udo, czyli przesuwa je na bok. Jest to ważne w takich czynnościach, jak chodzenie po schodach, kopanie, jazda na rowerze.

  • Stabilizacja miednicy – mięsień gruszkowaty pomaga stabilizować miednicę, zapobiegając jej przesunięciom. Jest to ważne dla utrzymania prawidłowej postawy ciała i zapobiegania urazom.

Zespół mięśnia gruszkowatego – co to takiego?

To stan, w którym mięsień gruszkowaty jest przeciążony lub urazowo uszkodzony. Może objawiać się bólem w okolicy pośladka, który może promieniować do uda lub łydki. Mięsień gruszkowaty ulega skróceniu i uciska nerw kulszowy. Często objawy przypominają rwę kulszową, a objawy te nazywamy „rwą gruszkowatą”. Ból może być nasilony podczas siedzenia, chodzenia, biegania lub innych czynności wymagających rotacji uda na zewnątrz.

Zespół mięśnia gruszkowatego może być spowodowany przez różne czynniki:

  • Przeciążenie mięśnia – nadmierne uprawianie sportu, długotrwałe siedzenie lub dźwiganie ciężkich przedmiotów. Często spotykane u biegaczy, kolarzy, zawodników lekkoatletycznych.

  • Uraz mięśnia – w wyniku upadku lub uderzenia.

  • Nieprawidłowa postawa ciała – np.: hiperlordoza.

  • Ciąża

Objawy zespołu mięśnia gruszkowatego

  • Ból w okolicy pośladka – ból jest zazwyczaj odczuwalny w tylnej części pośladka, w okolicy kieszeni spodni.

  • Ból w biodrze – ból może promieniować do biodra, a nawet do nogi.

  • Ból w nodze – może być odczuwalny w łydce, a nawet w stopie.

  • Mrowienie lub drętwienie w nodze – mrowienie lub drętwienie może być odczuwane w nodze, a nawet w stopie.

  • Ograniczenie ruchomości w biodrze – może wystąpić ograniczenie ruchomości w biodrze, zwłaszcza w rotacji na zewnątrz i odwiedzenia uda.

  • Zwiększone napięcie mięśniowe w okolicy pośladka.

Leczenie zespołu mięśnia gruszkowatego

Leczenie zależy od przyczyny i nasilenia objawów. Zwykle przy przeciążeniu mięśnia wystarczy odpoczynek od czynności, które nasilają ból. Można stosować zimne okłady oraz ćwiczenia rozciągające. Jeśli zespół mięśnia gruszkowatego ma podłoże urazu to włączamy leczenie farmakologiczne – przeciwbólowe oraz przeciwzapalne. Zalecana jest wtedy również fizjoterapia. W niektórych przypadkach konieczne jest leczenie operacyjne.

Zapobieganie dysfunkcji mięśnia gruszkowatego

  • Regularne stosowanie ćwiczeń rozciągających mięśnie pośladkowe i biodrowe, aby utrzymać elastyczność mięśni i zapobiec ich przeciążeniu.

  • Unikanie przeciążeń mięśni stosując odpowiednią technikę podczas uprawiania sportu.

  • Utrzymywanie prawidłowej postawy ciała, utrzymanie jej zmniejszy obciążenie mięśni.

  • Dbanie o zdrowy tryb życia, w tym odpowiednią dietę i wystarczającą ilość snu. Pomoże to wzmocnić mięśnie i układ odpornościowy.

Diagnostyka zespołu mięśnia gruszkowatego

Diagnostyka opiera się przede wszystkim na badaniu klinicznym. Lekarz lub fizjoterapeuta może zlecić również dodatkowe badania, takie jak.:

  • Rentgen, może być wykonany w celu wykluczenia innych przyczyn bólu, takich jak złamania lub zwyrodnienia stawów.

  • Tomografia komputerowa, może być wykonana w celu uzyskania bardziej szczegółowego obrazu mięśni gruszkowatych i nerwu kulszowego.

  • Rezonans magnetyczny, jest najbardziej czułym badaniem w diagnostyce zespołu mięśnia gruszkowatego.

Terapia u specjalisty

Rehabilitacja ma na celu przywrócić odpowiedni tonus mięśniowy i zmniejszyć dolegliwości bólowe. Wykorzystuje się do tego techniki masażu tkanek głębokich – masaż poprzeczny.

Czy nasz mięsień gruszkowaty pracuje prawidłowo możemy się przekonać wykonując samodzielnie w domu prosty test:

W leżeniu na brzuchu, wykonujemy rotację wewnętrzną przy zgiętym kolanie ( pięta kierowana na zewnątrz ). Prawidłowo rotacja wynosi około 45 stopni. Podobnie badamy rotację zewnętrzną wykonując ruch piętą do środka. Wtedy możemy uzyskać nawet do 60 stopni.

Masaż tkanek głębokich jest najbardziej skuteczna metodą leczenia zespołu mięśnia gruszkowatego. Dzięki odpowiedniej technice pracy terapeuty rozluźniamy powierzchowne struktury przykrywające głębiej położone mięśnie gruszkowate. Masaż pomaga w zmniejszeniu napięcia w mięśniach, poprawie elastyczności i poprawie przepływu krwi do mięśni. Przyczynia się to do zmniejszenia bólu i zwiększenia zakresu ruchu w stawach. Ponadto zmniejsza sztywność mięśni i poprawia ich wydajność. W kolejnym etapie pracuje się nad ćwiczeniami wzmacniającymi mięśnie gruszkowate, a także mięśnie pośladkowe, szczególnie mięsień pośladkowy wielki.

W ramach zapobiegania dysfunkcjom mięśnia gruszkowatego warto ograniczać czas spędzony w pozycji siedzącej. Włączyć spacery w aktywnie spędzone przerwy w trakcie pracy.

 

https://masaztkanekglebokich.pl/encyklopedia/miesien-gruszkowaty/

https://www.rehab.pl/choroby-i-objawy/miesien-gruszkowaty/

https://enelsport.pl/zespol-miesnia-gruszkowatego-ile-trwa-i-jak-sie-go-leczy/

 

 

Galeria zdjęć