Szanowny Kliencie

Tekst

Polityka prywatności Akceptuję

Nie tylko lekiem w migrenę

Opracowała: mgr Magdalena Matyja

To słowo u niejednego budzi grozę. Jej wysokość potrafi być okrutna, podstępna i bezwzględna dla ofiary. Znam to doskonale. Ale na początek może parę słów dla tych szczęśliwców, którzy jej nie znają.

Migrena to przede wszystkim napadowe, silne, zwykle jednostronne, powtarzające się, pulsujące bóle głowy. Trwają zazwyczaj od 4 do 72 godzin, którym mogą ale nie muszą towarzyszyć różnorodne zaburzenia neurologiczne. Często w trakcie napadu migrenowego towarzyszą mu nudności oraz wymioty. Ponadto może pojawić się nadwrażliwość na bodźce świetlne, dźwiękowe i zapachowe, np. na perfumy. Dlatego tak często osoby zmagające się z migreną czują ulgę, gdy znajdą się w ciemnym i cichym miejscu z daleka od bodźców świata zewnętrznego.

Należy zauważyć, że jest to jedna z najpopularniejszych i najczęstszych  chorób układu nerwowego, dotyczy aż 15% populacji. Najczęściej występuje migrena bez aury i stanowi 80% wszystkich migrenowych bólów głowy. Ogólnie około 75% osób z migreną stanowią kobiety. Największe natężenie i częstotliwość migrenowych bólów głowy spotyka się między 30. a 40. rokiem życia. Po 40. roku życia liczba ataków i ich nasilenie stopniowo się zmniejsza. U pacjentów po 50. roku życia migrena pojawia się rzadko. Około 70% osób cierpiących z powodu migreny ma krewnych pierwszego stopnia, u których także występują migrenowe bóle głowy.

Możemy wyróżnić kilka jej podtypów:

  • Migrena bez aury (migrena zwykła) to napadowe, nawracające, okresowe bóle głowy z uczuciem napięcia trwające zazwyczaj kilka godzin bez towarzyszących objawów prodromalnych

  • Migrena podstawna to taka postać migreny, gdzie występują pewne objawy poprzedzające ból głowy, jak np.: zawroty głowy, dyzartria, dwojenie a nawet przymglenia świadomości i przemijająca ślepota. Ten typ migreny dotyka ok

25% pacjentów cierpiących na migreny z aurą, i szczególnie widoczny jest wśród młodych kobiet.

  • Karotydynia (migrena twarzowa) to postać w której szczyt zachorowalności przypada na 30-69 rok życia. Charakteryzuje się bólem o charakterze ciągłym, tępym lub szarpiącym jest niezwykle dokuczliwy i zlokalizowany, jak łatwo się domyślić, w szczęce, żuchwie, czy w okolicy oczodołu. Pojedynczy napad bólu trwa minuty lub godziny ale może pojawiać się z różną częstotliwością – od jednego do kilku na tydzień. Zdarza się że tkanki objęte bólem są napięte lub obrzęknięte.

  • Migrena połowiczoporaźna to tak, w której we wstępnej fazie napadu (w czasie trwania aury) pojawia się niedowład połowiczy ustępujący po około 20-30 min. Następnie po stronie przeciwnej do niedowładu pojawia się połowiczy, silny ból głowy. W kolejnych napadach strony niedowładu mogą się zmieniać, a najcięższe napady przebiegają z porażeniem połowiczym często po tej samej stronie co ból i mogą trwać nawet kilka dni lub tygodni. Tutaj wskazana jest diagnostyka neurologiczna i wykluczenie zmian naczyniowych. U 50% pacjentów cierpiących na ten rodzaj migreny zlokalizowano mutację genu na chromosomie 19 (tzw. wariant rodzinnej migreny połowiczoporaźnej)

  • Migrena okoporaźna tu objawem poprzedzającym ból jest opadanie powieki po jednej stronie, gdzie w ciągu godziny dochodzi do porażenia n. okoruchowego z porażeniem źrenicy i brakiem reakcji na światło.

Jak widać, nie jest to tylko ból zwykły głowy, który możemy zwalczyć tabletkami. Leczenie migreny też nie jest prostym zabiegiem. Warto wiedzieć, że istnieje szereg czynników sprzyjających wystąpieniu napadu, jak np.: stres, zmiana rytmu snu, mała podaż płynów, nieregularne posiłki, niektóre składniki diety (m.in. nadmierne spożycie kofeiny, alkohol, niektóre substancje dodawane do żywności), czynniki hormonalne, czynniki atmosferyczne, silne zapachy, dźwięki, światło, przegrzanie, jak również nadużywanie leków.

Ale co możemy robić, aby pomóc sobie? Niektóre czynniki możemy starać się wyeliminować lub przynajmniej ograniczyć. Bardzo ważnym elementem leczenia jest dieta i aktywność fizyczna. Należy zauważyć, że stosowanie się do zaleceń dietetycznych może w znacznym stopniu przyczynić się do zmniejszenia częstość ataków migrenowych.

Poniżej postaram się przedstawić pewnego rodzaju drogowskaz, który może pomoże Nam „Migrenowcom”:

  • Po pierwsze rozpocznijmy dzień od śniadania. Starajmy się jeść regularnie, co 4-5 godzin i nie opuszczajmy posiłków. Jedzmy mniejsze porcje 5 -6 razy dziennie i unikajmy przejadania się.

  • Pijmy dużo wody. Nawodnienie organizmu to podstawa prawidłowego funkcjonowania Naszego organizmu.

  • Unikajmy kofeiny albo jak już nie możemy żyć bez małej czarnej to przynajmniej ograniczmy się do 2 filiżanek dziennie i nie delektujmy się jej smakiem po 14.00.

  • Omijajmy szerokim łukiem wysokoprzetworzone produkty spożywcze, zawierająca m.in. glutaminian sodu, np. kiełbasę, salami, szynkę konserwową, różnej maści konserwy czy wędzone ryby

  • Ograniczymy spożywanie żywność zawierająca tyraminę, jak choćby sery dojrzewające (np. brie, cheddar, parmezan), orzechy ziemne, cytrusy, przejrzałe banany, rodzynki. To też nie jest Naszym sprzymierzeńcem z walce z migreną

  • Koniec odwiedzin w fast foodach.

  • Proponuję odstawić alkohol, szczególnie czerwone wino.

  • Podobnie sprawa wygląda przy innych używkach jak np. papierosy.

  • Niestety, czekolady również nie polecam.

  • Postarajmy się więcej czasu spędzać aktywnie na świeżym powietrzu i w ruchu. Nie mam tu na myśli bicia rekordów w biegu na 1000 m, ale regularne spacery czy jazda na rowerze na pewno Nam nie zaszkodzi.

  • Polecam obserwujmy reakcje swojego organizmu na różne produkty czy napoje. Może dzięki temu uda się wyeliminować z jadłospisu produkty, które nasilają lub powodują dolegliwości migrenowe.

Pamiętajmy, że każdy z Nas jest inny i dlatego każdy z Nas potrzebuje inaczej skomponowanej diety, ale oprócz niej warto zmienić swoje przyzwyczajenia i wprowadzić więcej ruchu w ciągu dnia.

A teraz wszystkim Migrenowcom życzę, aby spotykały ich coraz rzadziej napady migreny.

https://emg-neurolog.pl/strefa-pacjenta/migrena/

https://ncez.pzh.gov.pl/choroba-a-dieta/migrena-a-dieta-i-inne-czynniki-stylu-zycia/

https://athleticomed.pl/dieta-w-migrenie-co-jesc-czego-unikac-jakie-suplementy-stosowac/

https://www.mp.pl/pacjent/okulistyka/chorobyoczu/neurookulistykaizez/85995,migrena-oczna

https://migrenowcy.pl/

 

Galeria zdjęć