Szanowny Kliencie

Tekst

Polityka prywatności Akceptuję

Wszystko o wekowaniu

Opracowała: Kinga Pietruczuk

 

Wekowanie, czyli inaczej pasteryzacja, to prosty domowy sposób, aby przedłużyć jakość i świeżość pożywienia. Wekować można na dwa sposoby – na sucho lub z użyciem wody.

Najczęściej możemy spotkać pasteryzowanie dżemów oraz przetworów warzywnych, jednak przy użyciu tej metody jesteśmy w stanie przedłużyć jakość również wielu innych rzeczy. Poniżej przedstawię listę 

 

Na czym polega wekowanie?

Polega ono na podgrzewaniu słoików z żywnością w wysokiej temperaturze. Proces ten powoduje wyniszczenie drobnoustrojów oraz uniemożliwia dostanie się ich do pokarmu, poprzez zasysanie wieczka słoika.

Jak wyżej wspominałam pasteryzować można na dwa sposoby.

Suche wekowanie wykonujemy za pomocą piekarnika – nagrzewamy piekarnik do 120-130 stopni Celsjusza i umieszczamy w nim przetwory. Wekowanie na sucho odbywa się w wyższej temperaturze niż wekowanie na mokro, z uwagi na dłuższe nagrzewanie się słoików z zawartością.

Do wekowania na mokro potrzebujemy garnka z wodą – na dno garnka układamy np. ściereczkę, tak aby słoiki nie dotykały bezpośrednio dna. Umieszczamy słoiki z żywnością w garnku i zalewamy wodą poniżej wieczek słoików. Czekamy do zagotowania wody i gotujemy 20 min.

Prawidłowo zawekowany słoik powinien mieć wklęsłe wieczko.

 

Jakie są zalety domowej pasteryzacji?

Niewątpliwie najważniejszą zaletą weków jest ich długi termin przydatności. Dodatkowo pasteryzowane słoiki mają wysoką czystość mikrobiologiczną. Wekowanie umożliwia nam dostęp do zawartości przez cały rok oraz w trudnych warunkach. Dzięki temu w każdym momencie możemy sięgnąć po wybrany posiłek i cieszyć się nim w dowolnej chwili, niezależnie od pory roku czy warunków w jakich się znajdujemy.

Oprócz dżemów i przetworów warzywnych można wekować o wiele więcej produktów spożywczych. Podstawą jest wekowanie posiłków zawierających w sobie płyn.

Poniżej lista potraw jakie możemy bez zawahania pasteryzować:

  • gulasz, bigos, pulpety, gołąbki, leczo
  • zupy
  • sosy
  • upieczone mięso (wtedy wekujemy w bulionie)

Nie należy wekować produktów z czosnkiem, cebulą i porem, gdyż fermentacja może zepsuć smak potrawy.

Galeria zdjęć