Szanowny Kliencie

Tekst

Polityka prywatności Akceptuję

11 stycznia – Światowy Dzień Wegetarian

Opracowała: mgr Marta Turczyńska

Wegetarianie mają dziś swoje święto. Zwolenników tego stylu żywienia, a nawet stylu życia z roku na rok jest coraz więcej. Szacuje się, że w Polsce wegetarian i wegan jest już około 2,5 miliona, a większość z nich to ludzie młodzi, połowa to osoby w wieku 34 lata lub młodsze.

Wegetarianizm ma wiele twarzy, jego odmiany różnią się zakresem eliminacji grup produktów pochodzenia zwierzęcego, wyszczególniamy np. laktoowowegetarian, którzy z produktów odzwierzęcych spożywają mleko i jego przetwory oraz jajka, pescowegetarian, którzy uznają spożywanie ryb czy wegan, którzy spożywają jedynie produkty pochodzenia roślinnego.

Amerykańska Akademia Żywienia i Dietetyki stwierdziła, że zbilansowana dieta wegetariańska, w tym wegańska, jest bezpieczna w każdym wieku – tzn. realizuje zapotrzebowanie na energię i składniki odżywcze, a co więcej może przynieść korzyści zdrowotne w profilaktyce i leczeniu niektórych chorób. 

Zwiększenie spożywania warzyw i owoców łączy się z dostarczaniem do organizmu większej ilością błonnika pokarmowego, witaminy C i innych składników, takich jak: flawonoidy, tokoferole czy karotenoidy, które przeciwdziałają chorobom nowotworowym, dolegliwościom układu krążenia, a także zwiększają odporność organizmu na infekcje. Zaletą diety wegetariańskiej jest menu oparte o nieprzetworzone produkty roślinne i zwiększona ilość potasu, magnezu i niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych. Urozmaicona dieta o dużej zawartości owoców i warzyw, orzechów, a także produktów zbożowych z pełnego przemiału pozwala na utrzymanie dobrego stanu zdrowia i może opóźniać procesy starzenia organizmu.

Pamiętajmy jednak, że również dieta wegetariańska, wciąż zawierająca sporo cukru dodanego, soli, nasyconych kwasów tłuszczowych i tłuszczów trans nie będzie służyć naszemu zdrowiu. Niezależnie od sposobu żywienia powinno się ograniczać spożywanie żywności wysoko przetworzonej, np. napojów słodzonych, frytek i chipsów.

Z roku na rok liczba konsumentów, którzy przechodzą na dietę roślinną wzrasta. Równocześnie rośnie liczba osób, które coraz chętniej włączają do swojej diety dania roślinne i eksperymentują z zamiennikami np. produktów mlecznych czy mięsnych, mimo tego, iż ich sposób odżywiania jest bardziej "tradycyjny". Cieszymy się tym trendem i również zachęcamy do ograniczenia spożycia mięsa i jego przetworów. Zdecydowanie wartą rozważenia jest dieta fleksitariańska, która jest najmniej restrykcyjną wersją wegetarianizmu i zakłada okazjonalne spożycie mięsa.

Źródła:

https://www.bankier.pl/wiadomosc/Polowa-wegetarian-w-Polsce-ma-34-lata-lub-mniej-8219362.html

https://www.mp.pl/pacjent/dieta/diety/zdrowe_diety/69678,dieta-wegetarianska

https://www.medicover.pl/zdrowie/dieta/wegetarianska/

 

 

 

 

Galeria zdjęć