Szanowny Kliencie

Tekst

Polityka prywatności Akceptuję

4 marca Światowy Dzień Otyłości

Opracowała: dr Agata Gaździńska

4 marca obchodzony jest Światowy Dzień Otyłości. Dzień ten jest okazją, aby z refleksją przyjrzeć się własnemu zdrowiu oraz stylowi życia.

Według Raportu Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego z 2021 roku otyłość i nadwaga dotyczy aż 68,9% mężczyzn i 48,2% kobiet w Polsce. Natomiast, według wyników naszych badań prowadzonych w ramach Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020 nadwaga dotyczy 49,3%, a otyłości 17,3% żołnierzy Wojska Polskiego. Z czego  nadmierna masa ciała głownie dotyczy mężczyzn.

Statystyki biją na alarm i trzeba za wszelką cenę odwrócić niekorzystny trend, zwłaszcza, że otyłość to przewlekła choroba z tendencją do nawrotów, bez tendencji do samoustępowania i co bardzo ważne  z bardzo poważnymi konsekwencjami.

Choroba otyłościowa powoduje ponad 200 zaburzeń i powikłań, m.in.: cukrzycę, insulinooporność, dyslipidemię, nadciśnienie tętnicze, chorobę wieńcową serca, zespół bezdechu sennego, choroby stawów, niealkoholowe stłuszczenie wątroby czy nowotwory. Choroba otyłościowa sprzyja również zakażeniu COVID-19. Pacjent z chorobą otyłościową zakażony SARS-CoV-2 ma zwiększone ryzyko konieczności hospitalizacji o 113 proc., ryzyko, że trafi na OIOM wzrasta o 74 proc., a ryzyko zgonu o blisko 50 proc.

Nie mniej ważne są konsekwencje psychologiczne i społeczne otyłości, takie jak: niska samoocena, depresja, stygmatyzacja, dyskryminacja i brak akceptacji otoczenia.

Otyłość należy leczyć, jak każdą inną chorobę!

W zależności od stopnia otyłości i jej przyczyny możemy wprowadzić różne formy leczenia:

  • leczenie dietetyczne,
  • terapię behawioralną i wsparcie psychodietetyczne,
  • leczenie farmakologiczne,
  • leczenie bariatryczne.

W ramach Narodowego Programu Zdrowia na lata 2021-2025 WIML prowadzi bezpłatne konsultacje psychodietetyczne dla służb mundurowych, pracowników RON i ich rodzin. Zapraszamy osoby, które chcą zredukować swoją masę ciała i poprawić swoje zdrowie!

Kontakt: Pracownia Dietetyki i Leczenia Otyłości WIML, tel. 261 852 775; email: dietetyk@wiml.waw.pl

Zachęcamy również do odwiedzania naszej strony Platformy edukacyjnej zawierającej materiały dotyczące m.in. zdrowego stylu życia, redukcji masy ciała i psychodietetyki: https://www.ezaf.pl/.

Powikłania otyłości!

Galeria zdjęć