Szanowny Kliencie

Tekst

Polityka prywatności Akceptuję

Aktywność fizyczna a zdrowie psychiczne w świetle badań

Opracowała: dr Paulina Baran

Aktywność fizyczna może być pomocna w redukcji łagodnych i umiarkowanych objawów depresji, lęku oraz stresu psychologicznego u osób dorosłych, zarówno należących do populacji ogólnej, jak i osób z rozpoznanymi zaburzeniami zdrowia psychicznego oraz osób z chorobami przewlekłymi – tak wynika z przeglądu dokonanego przez naukowców z Uniwersytetu Południowej Australii i opublikowanego na łamach recenzowanego czasopisma medycznego British Journal of Sports Medicine.

Autorzy wspomnianej pracy poddali analizie 97 prac przeglądowych, obejmujących w sumie 1039 badań przeprowadzonych na ponad 128 tys. uczestników, w tym na populacjach zdrowych osób dorosłych, osób z zaburzeniami psychicznymi oraz osób cierpiących na różne choroby przewlekłe.

Na podstawie przeprowadzonego przeglądu naukowcy doszli do wniosku, iż największe korzyści wynikające z podejmowania aktywności fizycznej zaobserwowano u osób z depresją, wirusem HIV, cierpiącym na choroby nerek, a także u kobiet w ciąży i po porodzie oraz u osób zdrowych. Pozytywne efekty dotyczyły różnych rodzajów aktywności fizycznej, w tym ćwiczeń aerobowych, oporowych, mieszanych i jogi.

Co ciekawe, z przeprowadzonych dotychczas badań wynikało, iż aktywność fizyczna o umiarkowanej i wysokiej intensywności wiązała się z większą poprawą w zakresie doświadczanych objawów lęku i depresji w porównaniu z aktywnością o niskiej intensywności. Ponadto wykazano, że skuteczność interwencji opartych na aktywności fizycznej zmniejszała się wraz z wydłużaniem czasu trwania tej aktywności, choć przy dłuższych aktywnościach pozytywne efekty dla zdrowia psychicznego wciąż były widoczne.

Podsumowując, aktywność fizyczna ma korzystny wpływ zarówno na zdrowie fizyczne, jak i psychiczne, na co wskazują liczne badania naukowe, jest także dobrym sposobem spędzania wolnego czasu. Autorzy wspomnianej pracy przeglądowej podkreślają, iż aktywność fizyczna jest skuteczną metodą radzenia sobie z łagodnymi i umiarkowanymi objawami depresji i lęku w różnych grupach populacyjnych.

W przypadku występujących zaburzeń zdrowia psychicznego, aktywność fizyczną, dostosowaną do własnych potrzeb i możliwości, warto włączyć do codziennego planu dnia, nie zapominając przy tym, że nie może ona zastąpić specjalistycznych konsultacji i leczenia. I o tym należy bezwzględnie pamiętać.

Jak bowiem wynika z prowadzonych dotychczas badań, aktywność fizyczna może być elementem wspomagającym leczenie i terapię zaburzeń zdrowia psychicznego, ale nie zastępującym go. Autorzy opisywanej tutaj pracy także zwrócili uwagę, iż dla potwierdzenia uzyskanych wyników oraz pełnego zrozumienia skuteczności aktywności fizycznej w porównaniu z innymi metodami leczenia zaburzeń zdrowia psychicznego, a także w połączeniu z nimi, potrzebne są dalsze badania.

Piśmiennictwo:

https://bjsm.bmj.com/content/early/2023/02/16/bjsports-2022-106195#block-system-main

Galeria zdjęć