Szanowny Kliencie

Tekst

Polityka prywatności Akceptuję

AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA, CZAS START!

Opracowała: Anna Białecka

Aktywność fizyczna jest ważnym czynnikiem wpływającym pozytywnie na działanie naszego organizmu, zarówno w procesie metabolicznym jak i fizjologicznym. Ważną kwestią przy podejmowaniu aktywności jest zachowanie umiaru i zdrowego rozsądku oraz odpowiednie podejście do całego procesu, obejmującego zmianę trybu i stylu życia. Aby trening stał się efektywny, istotne jest nie tylko włączenie do planu dnia jednostki treningowej, ale i wprowadzenie zmian nawyków żywieniowych oraz stałe monitorowanie organizmu w celu poznania jego możliwości. Wpływa to na możliwości zwiększenia wydajności, zarówno w obrębie fizjologicznym czyli wytrzymałości, siły i szybkości jak i w kontekście psychologicznym, czyli koncentracji i motywacji.

 

JAK ZACZĄĆ?

Rozpoczęcie regularnych treningów i włączenie ich do planu dnia może z początku nie być łatwe, jednak należy pamiętać, że najważniejsze w aktywności jest jej regularność i systematyczność. Efektów nie zobaczymy po 2 treningach, a po 2 miesiącach regularnego trenowania. Opcji treningowych jest dużo, więc najlepiej wybrać trening, którego wykonanie sprawi nam najwięcej przyjemności, wtedy nie będzie postrzegany jako kara czy przykry obowiązek.

 

CO WYBRAĆ?

Opcji jest wiele, a metod treningu całe mnóstwo. Co w takim razie wybrać? Na początek należy zastanowić się co chcemy osiągnąć, czyli określić  cel treningowy. Wyznaczenie celu jest punktem wyjścia w wyborze metod treningu i kluczem do sukcesu.

W celu zwiększenia wydolności, poprawy kondycji czy redukcji tkanki tłuszczowej, świetnie sprawdzą się ćwiczenia wytrzymałościowe i aerobowe. Ten rodzaj ćwiczeń będzie też odpowiedni by rozpocząć swoja przygodę z aktywnością fizyczną. Należy zacząć od 20-30 minut, a następnie stopniowo wydłużać czas treningu.

 

W celu zwiększenia siły i zbudowania mięśni, należy wybrać trening siłowy, opierający się na podnoszeniu ciężarów i stosowaniu oporu. Ciężar należy dostosować do własnych możliwości. Z czasem, gdy wzrośnie siła, należy zwiększać wagę ciężarów. Niezależnie od wybranego treningu, należy pamiętać o ćwiczeniach równowagi i elastyczności, które stanowią uzupełnienie treningów. Ćwiczenia te korzystnie wpływają na koordynację ruchową, zwiększają elastyczność mięśni, dzięki czemu spada ryzyko kontuzji. Pozytywne efekty da się zauważyć również w życiu codziennym. Rozwijanie  świadomości własnego ciała, wpływa i  na poprawę efektywności treningów. Początkujący program treningowy powinien opierać się na podstawowych ćwiczeniach,
o nieskomplikowanej technice. Po opanowaniu techniki i postaw treningu, stopniowo można zwiększyć stopień zaawansowania ćwiczeń.

 

Najważniejsze by na początku spróbować różnych treningów i wybrać ten rodzaj aktywności, którą najbardziej lubimy, aby łatwiej było wyrobić w sobie nawyk wykonywania treningu. Istotna jest odpowiednia motywacja. Najlepiej stawiać sobie małe cele, które są realne do zrealizowania. Mogą to być liczby potworzeń danego ćwiczenia, np. wykonanie 10 pompek, gdy na początku jesteśmy
w stanie wykonać tylko 5 - osiągnięcie tego celu sprawi satysfakcje i pokaże, że trening przynosi efekty, więc na pewno zmotywuje do dalszej pracy.

 

DZIAŁAJ!

Do treningu należy podchodzić z rozsądkiem i przede wszystkim słuchać własnego ciała. Należy dbać o kondycję, ale nie kosztem zdrowia. Rozpoczynając aktywność fizyczną musimy być pewni, że nie mamy żadnych przeciwwskazań do uprawiania danej aktywność i nie wykonujemy ćwiczeń które mogą pogłębić dane dysfunkcje. Trening rozbudowujemy stopniowo. Na początek nie należy stawiać sobie porzeczki zbyt wysoko. Przede wszystkim dążymy do wprowadzenia na stałe do naszego życia treningów i regularnej aktywności, co z pewnością przyniesie trwały sukces. Pamiętajmy, że niezależnie od tego jaki trening wykonamy i jak długo będzie trwał, niezbędne jest wykonanie najpierw porządnej rozgrzewki, w celu podniesienia temperatury ciała, rozgrzania mięśni i stawów oraz przygotowania organizmu do aktywności. Podczas treningu należy pamiętać
o piciu wody, gdyż tracimy ją wraz z potem. A po treningu ważne jest by się rozciągnąć, by zwiększyć elastyczność i zmniejszyć ból mięśniowy.

Źródło:

  • National Library of Medicine, https://medlineplus.gov/exerciseandphysicalfitness.html (20.11.2018)

Galeria zdjęć