Szanowny Kliencie

Tekst

Polityka prywatności Akceptuję

Aktywność fizyczna dla zdrowia mózgu

Opracowała: dr Paulina Baran

Aktywność fizyczna może bezpośrednio wpływać na zdrowie mózgu i potencjalnie chronić przed demencją – do takich wniosków doszli amerykańscy naukowcy, a wyniki swoich badań opublikowali na łamach czasopisma Aging Cell.

Naukowcy z Rutgers University-New Brunswick dokonali ciekawego odkrycia dotyczącego związku między ćwiczeniami fizycznymi a zdrowiem mózgu, zwłaszcza u osób narażonych na wystąpienie cukrzycy i demencji.

Zespół badawczy przeprowadził eksperyment z udziałem 21 starszych osób ze stanem przedcukrzycowym. Okazuje się bowiem, że osoby zagrożone cukrzycą są bardziej narażone na rozwój demencji, w tym choroby Alzheimera. A dlaczego? Otóż jest to spowodowane tym, że insulina, czyli hormon wytwarzany przez trzustkę, nie tylko kontroluje poziom cukru we krwi, ale również odpowiada za pamięć, szybkość przetwarzania informacji, zdolność uczenia się, tworzenia wspomnień oraz komunikację między komórkami mózgowymi.

Uczestnicy eksperymentu przez dwa tygodnie wykonywali regularne ćwiczenia fizyczne pod nadzorem specjalistów, natomiast badacze skupiali się na obserwacji tych struktur w mózgu, które są odpowiedzialne za reakcję na insulinę. I co się okazało po dwóch tygodniach regularnego podejmowania aktywności fizycznej?

Badani byli w lepszej formie fizycznej, nieznacznie obniżyła się ich masa ciała, lepiej radzili sobie z kontrolą cukru we krwi, ale co najważniejsze - w ich mózgach zaszły korzystne zmiany na poziomie komórkowym. Zaobserwowano bowiem zwiększoną aktywność białek w mózgu związanych z wrażliwością na insulinę.

Wyniki pokazują, że regularne ćwiczenia fizyczne mogą bezpośrednio wpływać na zdrowie mózgu, w tym na jego zdolność do reagowania na insulinę, oraz potencjalnie chronić przed demencją.

Naukowcy kontynuują badania w tym obszarze i poszukują sposobów na wykorzystanie zdobytej wiedzy do rozwoju nowych terapii, które pomogłyby zapobiegać demencji lub spowalniać jej rozwój.

Podsumowując, uzyskane wyniki pokazują, że nawet krótki, dwutygodniowy program ćwiczeń fizycznych może przynieść znaczące korzyści dla naszego zdrowia, w tym dla zdrowia mózgu. I to kolejny dowód naukowy na to, że aktywność fizyczną warto włączyć na stałe do swojego harmonogramu zajęć.

Źródła:

[1] Malin, S. K., Battillo, D. J., Beeri, M. S., Mustapic, M., Delgado-Peraza, F., & Kapogiannis, D. (2025). Two weeks of exercise alters neuronal extracellular vesicle insulin signaling proteins and pro-BDNF in older adults with prediabetes. Aging Cell, 24, e14369. https://doi.org/10.1111/acel.14369

[2] https://scitechdaily.com/groundbreaking-new-research-reveals-how-working-out-could-prevent-dementia/

Galeria zdjęć