
Bezruch - czyli mózg w niebezpieczeństwie!
Opracowała: dr Paulina Baran
Najnowsze badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Missouri ujawniają niepokojący związek między krótkotrwałą bezczynnością fizyczną a - zdrowiem mózgu.
Badacze odkryli bowiem, że już 10 dni braku aktywności fizycznej prowadzi do insulinooporności i zwiększonej produkcji wolnych rodników w hipokampie, czyli kluczowym obszarze mózgu odpowiedzialnym za pamięć i uczenie się. Wyniki swoich badań, przeprowadzonych póki co na modelu zwierzęcym, opublikowali na łamach czasopisma Journal of Applied Physiology.
Co ciekawe, w okresie zaledwie 10-dniowej bezczynności mięśniowej zaobserwowano wzrost markerów białek silnie powiązanych z chorobą Alzheimera, która, zaznaczmy, stanowi dziś piątą najczęstszą przyczyną śmierci u osób starszych.
Odkrycia te potwierdzają jedynie to, co wielu z nas podejrzewało i co wynika z innych prac prowadzonych przez naukowców w tym obszarze – otóż aktywność fizyczna nie tylko poprawia kondycję ciała, ale i chroni zdrowie mózgu, potencjalnie opóźniając lub zapobiegając rozwojowi chorób neurodegeneracyjnych. Ma zatem udowodnione działanie neuroprotekcyjne.
Naukowcy podkreślają, że największe korzyści zdrowotne osiągają osoby, które przechodzą od całkowitego braku ćwiczeń do choćby okazjonalnej aktywności.
Co równie istotne i na co warto zwrócić uwagę to fakt, że zmiany neurologiczne prowadzące do choroby Alzheimera często rozpoczynają się na długo przed pojawieniem się diagnozy, tj. nawet w wieku 40-50 lat! Stąd też, wykształcenie dobrych nawyków związanych z aktywnością fizyczną we wcześniejszych latach życia może mieć ogromne znaczenie dla zdrowia i sprawności mózgu w wieku późniejszym.
Pamiętajmy zatem, że codzienne dawka ruchu to inwestycja w zdrowie mózgu w przyszłości. I to inwestycja, która na pewno nam się opłaci!
Źródła:
[1] Kerr, N. R., Mossman, Ch. W., Chou, Ch.-H. et al. (2024). Hindlimb immobilization induces insulin resistance and elevates mitochondrial ROS production in the hippocampus of female rats. Journal of Applied Physiology 137(3), 512-526. https://doi.org/10.1152/japplphysiol.00234.2024
[2] https://scitechdaily.com/new-study-reveals-just-10-days-of-inactivity-can-harm-your-brain/