Szanowny Kliencie

Tekst

Polityka prywatności Akceptuję

Biegi na orientację skuteczną metodą na poprawę … pamięci

Opracowała: dr Paulina Baran

 

Z najnowszych badań przeprowadzonych przez kanadyjskich naukowców z Uniwersytetu McMastera wynika, że biegi na orientację służą nie tylko budowaniu sprawności fizycznej, ale mogą być także skuteczną metodą usprawniania funkcji poznawczych, w tym pamięci przestrzennej.

Bieg na orientację jest dyscypliną sportową, która polega na pokonywaniu określonej, wyznaczonej przez punkty kontrolne trasy w terenie w jak najkrótszym czasie, posługując się w tym celu mapą i kompasem. Sport ten łączy więc w sobie w sposób naturalny ćwiczenia interwałowe o znacznej intensywności oraz różnego rodzaju aktywności związane z nawigacją i właściwym odnajdywaniem się w terenie.

W badaniu przeprowadzonym przez naukowców z Kanady sprawdzano, czy osoby uprawiające biegi na orientację mają lepsze funkcje poznawcze, zależne od struktury hipokampa w mózgu, w porównaniu z osobami aktywnymi, ale nie uprawiającymi tego rodzaju sportu.

W badaniu wzięło udział 158 osób w wieku od 18 do 87 lat, zdrowych, różniących się doświadczeniem w biegach na orientację. Uczestnicy oceniali własne przetwarzanie przestrzenne, pamięć przestrzenną oraz pamięć epizodyczną przy pomocy specjalnych kwestionariuszy.

Wykazano, że osoby zaawansowane w biegach na orientację zgłaszały większą sprawność procesów przestrzennego przetwarzania informacji oraz lepszą pamięć przestrzenną w porównaniu z osobami z grupy kontrolnej. Istotny wpływ biegów na orientację na funkcje przestrzenne utrzymywał się również przy uwzględnianiu takich czynników jak płeć, wiek oraz poziom aktywności fizycznej. Jeśli natomiast chodzi o pamięć epizodyczną, nie wykazano jej związku z doświadczeniem w biegach na orientację.

Na podstawie przeprowadzonych badań naukowcy wyciągnęli wniosek, iż biegi na orientację mogą być skuteczną metodą usprawniania funkcji poznawczych, w tym sposobem na zapobieganie związanemu z wiekiem spadkowi zdolności poznawczych w zakresie pamięci oraz orientacji przestrzennej.

 

Źródło:

https://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0280435

 

Galeria zdjęć