
Bóle szyi – jak sobie z nimi radzić?
Ból szyi to dolegliwość, która może mieć wiele przyczyn. Najczęściej jest spowodowana napięciem mięśni, które może powstać w wyniku złej postawy, długotrwałego siedzenia lub spania w niewygodnej pozycji. Ból szyi może być spowodowany również urazem, takim jak skręceniem lub stanem zapalnym, zapaleniem stawów lub zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych, chorobami reumatycznymi. Może być pochodny od tzw.: zablokowania kręgu, kiedy kręgi w szyi nie poruszają się prawidłowo lub wypadnięcia dysku, to sytuacja, w której krążek międzykręgowy w szyi wysuwa się i uciska na nerwy. Ból szyi może również łączyć się ze sztywnością lub drętwieniem rąk, ramion, pleców. Czasem występuje ograniczenie ruchomości w okolicy odcinka szyjnego kręgosłupa. Może to być ból promieniujący do głowy, uszu, szczęki. W niektórych przypadkach ból szyi może być związany z innymi objawami, takimi jak ból głowy, gorączka, nudności czy wymioty. Objawy bólowe mogą mieć charakter ostry lub tępy.
W przypadku łagodnego bólu szyi, który utrzymuje się przez kilka dni, można zastosować domowe sposoby leczenia, takie jak:
-
Odpoczynek, jest najlepszym sposobem na złagodzenie bólu szyi. Unikaj czynności, które mogą pogorszyć ból, takich jak dźwiganie ciężkich przedmiotów lub długotrwałe siedzenie lub stanie.
-
Chłodzenie lub ogrzewanie szyi, może znacznie pomóc w walce z bólem. Nakładaj zimne okłady na szyję przez 20 minut co kilka godzin lub ciepłe okłady przez 15-20 minut co kilka godzin ( można użyć termoforu ).
-
Leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, takie jak ibuprofen, naproksen, mogą złagodzić miejscowy ból szyi oraz działają przeciwzapalnie.
-
Ćwiczenia rozluźniające, delikatne rozciąganie pomoże zmniejszyć napięcie mięśni oraz ból szyi.
Ćwiczenie 1: prawą lub lewą rękę przyłóż do czoła i dociskaj ją, równocześnie stawiając opór głową przez 5-10 sekund. Następnie zrób 5 sekundową przerwę i powtórz ćwiczenie do 6 razy. Można wykonać kilka razy dziennie.
Ćwiczenie 2: w pozycji siedzącej dłoń od strony rozciąganej schowaj pod pośladek. Druga dłoń trzyma głowę na uchem. Pociągnij głowę w stronę barku – delikatnie. Jeśli czujesz rozciągnięcie mięśni szyi pozostań w tej pozycji przez 30 s. Delikatnie wróć do pozycji wyjściowej podtrzymując głowę ręką. Powtarzamy w obie strony.
Ćwiczenie 3: w pozycji siedzącej dłoń od strony rozciąganej schowaj pod pośladek. Druga dłoń kieruje głowę w bok i lekko w dół – tak abyś patrzył na drugie biodro. Jeśli poczujesz rozciąganie po tylko-bocznej stronie szyi pozostań w tej pozycji przez 30 s. powoli wróć do pozycji wyjściowej. Ćwiczenie powtarzamy na obie strony.
Ćwiczenie 4: leżenie na boku, nogi zgięte w kolanach, ręka na której leżysz podtrzymuje kolana, druga dłoń na karku. Na wydechu obróć ciało do rotacji. Powtarzamy w obie strony. Kolana nie powinny się unosić.
Ćwiczenie 4: ćwiczenie z rollerem pod odcinkiem piersiowym w leżeniu na plecach, nogi ugięte w kolanach. Na wydechu zrób wyprost w odcinku piersiowym odginając się do tyłu. Biodra pozostają bez ruchu. Głowa podtrzymywana na dłoniach. Powtarzamy ćwiczenie przesuwając roller do góry.
-
Masaż, najlepiej masować ramiona, aż po samą szyję sposobem głaskającym lub lekko rozcierającym.
Wybierz odpowiednią poduszkę do spania
Poduszka ma być wsparciem dla szyi w nocnym wypoczynku. Powinna to być poduszka anatomiczna. Projektuje się ją w taki sposób, aby zapewniała optymalne warunki rozluźnienia dla głowy, szyi i karku. Poduszka o kształcie anatomicznym może znacznie zmniejszyć problemy bólowe w obrębie szyi i głowy. Polecana dla ludzi z dysfunkcjami odcinka szyjnego kręgosłupa.
Aby zapobiec bólowi szyi, należy:
-
Utrzymywać prawidłową postawę ciała
-
Ćwiczyć regularnie
-
Unikać siedzenia lub stania w jednej pozycji przez długi czas
-
Często zmieniać pozycję
-
Odpocząć, gdy szyja jest zmęczona
Jeśli ból szyi jest silny i nie ustępuję po zastosowaniu domowych sposobów leczenia, należy skonsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą.
https://www.wysypiamsie.pl/jak-poradzic-sobie-z-problemami-ze-snem-zima/
https://znowuwbiegu.pl/bol-szyi-rehabilitacja/