Szanowny Kliencie

Tekst

Polityka prywatności Akceptuję

Ciałopozytywność. O co chodzi z nurtem Body Positive?

Opracowała: mgr Karolina Bertrandt

W dobie rozwoju technologii coraz łatwiej wpaść w kompleksy związane z własnym wyglądem. Dlaczego? Jesteśmy bombardowani zdjęciami, pokazującymi szczupłe sylwetki, twarze bez skazy czy gęste lśniące włosy. I choć piękne zdjęcia często nie mają na celu dyskryminacji niedoskonałości, to wzbudzają w oglądających je poczucie winy: „dlaczego ja nie mogę tak wyglądać? Co robię źle?”

Takie porównywanie się z innymi, z reguły nieznajomymi osobami, których rzeczywistego wyglądu nie znamy może prowadzić do pojawienia się obsesji na temat swojego ciała. W konsekwencji pojawiają się niezdrowe działania: restrykcyjna dieta, nadmierne aktywność fizyczna, a nierzadko zaburzenia odżywiania.

Brak akceptacji własnego wyglądu powoduje, że zaczynamy patrzeć na swoje ciało w mało przyjazny sposób – staje się ono przeciwnikiem, którego należy pokonać i zmienić. Tymczasem, o ile bardziej komfortowa byłaby sytuacja, w której patrząc w lustro widzimy w nim swojego przyjaciela?

Body positivity - zaakceptuj swoje ciało i żyj w zgodzie ze sobą

Ciałopozytywność (body positivity/body positive) to ruch społeczny, będący odpowiedzią na spadek samooceny związany z promowaniem w mediach określonego kanonu piękna. Jego ideę można opisać jako pozytywny odbiór własnego ciała i jego wyglądu.

Jak to się zaczęło? Pojęcie ciałopozytywności zawdzięczamy dwóm kobietom:  zmagającej się z zaburzeniami odżywiania pisarce Connie Sobczak oraz jej terapeutce Elizabeth Scott, które w 1996 roku założyły fundację Body Positive Movement będącej zalążkiem ruchu ciałopozytywności.

Body positive pomaga walczyć z brakiem akceptacji dla własnego wyglądu, jednocześnie promując szacunek dla różnorodności, w opozycji do współczesnych kanonów piękna faworyzujących „idealny” wygląd, a często przyczyniających się do dyskryminacji ciał wychodzących poza normę.

Główne zasady body positive

Celem ruchu body positivity jest nauka akceptacji własnego ciała i promowanie tej postawy wśród innych. W jaki sposób? Oto główne zasady ciałopozytywności.

#1 Szacunek dla różnorodności

Tematyka ciałopozytywności koncentruje się głównie na pracy nad akceptacją własnych wad oraz kompleksów oraz pozytywnym postrzeganiem swojego ciała. Oprócz tego, zjawisko to uczy także szacunku dla innych. Akceptując swoje ciało takim, jakie jest, nie oceniaj cudzych niedoskonałości.

#2 Normy piękna nie istnieją

Ruch ciałopozytywności ma na celu pokazywanie ciała takim, jakie ono jest, bez retuszu: ze zmarszczkami, problemami skórnymi, cellulitem, rozstępami, łysiną czy dodatkowymi kilogramami. Akceptacja własnego ciała według koncepcji body positive polega na odrzucaniu kanonów piękna i pomaganiu ludziom w uporaniu się  z kompleksami. Pojęcie piękna to konstrukt społeczny, zatem nie powinien mieć wpływu na poczucie wartości człowieka.

#3 Zaakceptuj swoje kompleksy 

W czasach kiedy każdy może wyretuszować swoje zdjęcie i opublikować je w Internecie ciężko nie mieć kompleksów na punkcie własnego wyglądu – zwłaszcza kiedy media bombardując nas sugestiami dotyczącymi tego, jak powinno wyglądać „idealne” ciało. Warto pamiętać że ludzkie gusta są różne i to co nam wydaje się wadą, przez innych może być odbierane jako atrakcyjne. Akceptacja własnego wyglądu pozwala na swobodę i wyzwala hormony szczęścia.

#4 Dbaj o zdrowie i samopoczucie

Samoakceptacja to nie zaniedbanie. Aby czuć się dobrze we własnym ciele należy o nie dbać – stosując zbilansowaną dietę, prowadząc higieniczny tryb życia, uprawiając sport. Przy czym zarówno aktywność fizyczna, dieta czy pielęgnacja nie powinny być katorgą – łatwiej utrzymać te nawyki które są tak pożyteczne jak i przyjemne.

#5 Odpuść sobie

Raz jeszcze: odpuszczanie sobie nie oznacza zaniedbania się. Właściwe nawyki są podstawą zdrowego stylu życia, zatem takiego który sprzyja naszemu dobrostanowi. W duchu body positivity odpuszczanie sobie polega na odcinaniu się od negatywnych bodźców, a znajdowaniu przestrzeni tylko dla siebie.

Jak żyć w zgodzie z ruchem body positivity?

  • Zaakceptuj to, jak wyglądasz. Niedoskonałości (jak na przykład trądzik, znamiona czy dodatkowe kilogramy) to nie powód, aby się chować przed światem.
  • Dbaj o siebie: tak w kontekście zdrowia fizycznego, jak i psychicznego. Przebywaj z ludźmi, którzy nie krytykują Twojego wyglądu ani decyzji.
  • Bądź wsparciem dla innych ludzi, którzy mają problem z zaakceptowaniem własnych mankamentów.
  • Zwróć uwagę na to co oglądasz w Internecie: często  publikowane materiały są wyretuszowane w programach graficznych i nie stanowią rzeczywistego wizerunku osób je udostępniających.
  •  Jeśli oglądanie zdjęć innych osób powoduje zaburzenie Twojej relacji z ciałem, przestań obserwować udostępniane przez nich materiały, lub w ogóle zrób sobie przerwę od mediów społecznościowych i sprawdź jak to wpływa na Twoje samopoczucie.
  • Chcesz zmienić wygląd sylwetki? Zarówno przy utracie wagi jak i jej wzroście postaw na odpowiednio zbilansowaną, zdrową dietę – w tym celu warto skorzystać z pomocy dietetyka.
  • Aby żyć zgodnie z założeniami body positivity, rób to, na co masz ochotę: załóż ulubiony strój i nie myśl o tym czy uwidacznia Twoje niedoskonałości – fałdki tłuszczu czy chude nogi, nie rób makijażu jeśli nie masz ochoty ani nie próbuj zakryć na siłę siwych pasm. Czuj się autentycznie i pozytywnie!

Czy body positivity jest promowaniem otyłości? Krytyka ciałopozytywności.

W dobie dostępu do technologii i mediów nowe trendy szybko nabierają popularności. Podobnie stało się z nurtem body positivity, jednakże oprócz dobrej prasy pojawiły się także głosy krytyki. Dotyczą one głównie promowania nadmiernej akceptacji własnego wyglądu, bezkrytycznego podejścia do własnego ciała, co rzekomo przekłada się w zachętę do lenistwa i zaniedbania się.

Jednakże, w odpowiedzi na krytykę ciałopozytywności – dogłębne zainteresowanie założeniami nurtu pozwala na dowiedzenie że, ruch body positivity promuje prawidłowe nawyki żywieniowe i zachęca do prowadzenia zdrowego trybu życia. Oprócz tego, ciałopozytywność należy postrzegać także w szerszym kontekście – wykracza ono bowiem poza masę ciała czy proporcje sylwetki. Jest podejściem promującym akceptację cech niezależnych od nas jak rasa, barwę skóry, wygląd włosów czy kolor oczu. Nurt body positive jasno pokazuje, że jest tu przestrzeń dla każdego, niezależnie od wyglądu, wieku czy stanu zdrowia.

Dlatego, pomimo krytyki trend ciałopozytywności wciąż zyskuje na popularności. Osoby publiczne, celebryci, ale także zwykli ludzie  coraz częściej promuje idee body positivity, pokazując że można żyć inaczej, zaakceptować swoje niedoskonałości, zamiast na siłę walczyć o doskonały wygląd. Dzięki temu ta pozytywna idea ma szansę dotrzeć do wielu odbiorców!  

Galeria zdjęć