Szanowny Kliencie

Tekst

Polityka prywatności Akceptuję

Czy brak urlopu wpływa na nasze zdrowie?

Opracowała Mgr Natalia Jakubczak

Słońce, plaża, morze, górskie szlaki... miejsca i chwile na które czekamy cały rok! Codzienny wysiłek, tysiące przepracowanych godzin, a wszystko po to, żeby móc w końcu wyjechać na wymarzony urlop.

Doskonale wiemy, że wyjazdy wakacyjne mają zbawienny wpływ na nasz organizm. Redukują stres, a co za tym idzie, wpływają na jakość snu oraz w dłuższej perspektywie zapobiegają powstawaniu niektórych chorób cywilizacyjnych.

Dla pracodawców z kolei, jest to moment regeneracji sił pracowników i dzięki temu zwiększenie ich wydajności i efektywności. Każdy z nas podchodzi do tematu wypoczynku bardzo indywidualnie. Niektórzy wolą wyjeżdżać na 1-2 bardzo długie urlopy w ciągu roku, inni preferują dzielić wolne dni i wyjeżdżać na krócej, ale za to częściej. Badania pokazują, że poczucie szczęścia jest wyższe u osób, które wyjeżdżają na urlopy. Jest to szczególnie widoczne przed wyjazdem, w momencie oczekiwania, natomiast po powrocie poczucie radości znacznie spada, nie utrzymuje się długo. Większość specjalistów sugeruje zatem, że bardziej wartościowe dla dobrego samopoczucią są częstsze, regularne wyjazdy, nawet jeśli trwają krócej.

Jednak jeszcze ważniejsza, od długości wyjazdu, jest jakość naszego wypoczynku. Nawet jeśli wyjeżdżamy na 2 tygodnie, ale cały czas odbieramy biznesowe maile i telefony, odpoczynek najprawdopodobniej nie będzie efektywny. Tutaj przyda się więc asertywne podejście i umiejętność dystansowania się od zawodowych wyzwań. Ważną umiejętnością może okazać się również dobra organizacja czasu pracy. Jesli uda nam się pozamykać większość spraw przed wyjazdem, póżniej nie musimy borykać się z konsekwencjami i możemy spokojnie cieszyć urlopem.

Wyjazd na wakacje to zdecydowana korzyść dla naszego zdrowia, ale co się dzieje w przypadku, kiedy coś pokrzyżuje nam plany?

Niestety, w tym roku urlop wakacyjny dla większości z nas stoi pod dużym znakiem zapytania. Czujemy się rozdarci przez skrajne emocje, bo przecież z jednej strony tak długo na to czekaliśmy, a z drugiej boimy się o nasze zdrowie. Strach przed zarażeniem powoduje, że część z nas woli zrezygnować z wyjazdu. Poza lękiem dochodzą też kwestie finansowe, kryzys związany z Covid-19 spowodował zawirowania na rynku pracy, a do tego turystyka w Polsce znacznie zdrożała.

Jednak czy rezygnacja z urlopu nie wpłynie jeszcze gorzej na nasze samopoczucie? W końcu brak możliwości regeneracji sił po wielu dniach pracy może mieć bardzo złe skutki dla naszego organizmu, nie wspominając o równie ważnej równowadze psychicznej.

Wszystko zależy od tego czy, i jak umiemy odpoczywać na co dzień. Jest to bowiem umiejętność, której możemy się uczyć i ją doskonalić.

Jeśli potrafimy odpoczywać, rezygnacja z wyjazdu nie musi być jednoznaczna z brakiem urlopu. Wiadomo, dobrze jest zmienić otoczenie. Ale można też spróbować zmodyfikować to najbliższe i zmenić na odrobinę przyjemniejsze i bardziej relaksujące.

Dobrze jest pamiętać też o tym, że letnie wakacje to nie tylko upragniony wyjazd, ale też wiele innych elementów, które pozytywnie wpływają na nasze zdrowie. Piękna pogoda i ciepłe słoneczne dni powinny skłaniać nas do spędzania większej ilości czasu na dworze, aby czerpać korzyść z witaminy D. Jeśli chodzi o obszar żywienia możemy się cieszyć wieloma pysznymi produktami sezonowymi, takimi jak owoce leśne, szparagi, bób.

Prawidłowa dieta, i częstsze spędzanie czasu na świeżym powietrzu to podstawowe elementy wpływające pozytywnie na nasze zdrowie i regenerację sił.

Dobrze spędzony urlop  kojarzy nam się zwykle z pakowaniem walizek i wyjazdem. Pamiętajmy jednak o tym, że wypoczynek w miejscu zamieszkania też może być efektywny. Wystarczy dobrze go zaplanować! Rozejrzyjmy się, czy wokoło nie mamy jakiś ciekawych miejsc do zwiedzenia, na które zwykle nie mamy czasu. Możemy zaplanować np. całodniową wycieczkę rowerową po okolicznych atrakcjach albo długi spacer po lesie lub parku.

Jeśli kiedykolwiek myśleliśmy o nauce czegoś nowego, np fotografii, gotowania czy tańca, to też może być dobry moment. Teraz wiele firm oferuje kursy online, które w dobie pandemii mogą być dla nas bardziej przekonujące.

Nie ma wątpliwości co do tego, że brak urlopu może negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie. Nie dopuśćmy więc do tego i nauczmy się wypoczywać niezależnie od miejsca i sytuacji. Jest tyle możliwości dookoła, wystarczy tylko zmienić perspektywę, żeby je dostrzec!

Bibliografia:

  1. Nawijn J., Marchand M., Veenhoven R., Vingerhoets A.(2010) Vacationers Happier, but Most not Happier After a Holiday, The International Society for Quality-of-Life Studies, 10 February 2010, 5:35–47 DOI 10.1007/s11482-009-9091-9
  2. Nair R., Maseeh A. (2012) Vitamin D: The “sunshine” vitamin, Journal ofPharmacology andPharmacotherapeutics. 2012 Apr-Jun; 3(2): 118–126

 

Galeria zdjęć