Szanowny Kliencie

Tekst

Polityka prywatności Akceptuję

Czy możemy pić kawę na pusty żołądek?

Opracowała: dr Paulina Baran

Kawa jest jednym z najbardziej popularnych i najchętniej spożywanych napojów na świecie. O licznych jej właściwościach zdrowotnych pisaliśmy już na naszej platformie.

Przypomnijmy, iż w świetle dotychczasowych badań, umiarkowane spożycie kawy przez osoby dorosłe może odgrywać ważną rolę w zapobieganiu chorobom układu krążenia, cukrzycy typu 2 i chorobom wątroby oraz wiązać się z niższym poziomem umieralności ogólnej. Zdaniem naukowców, zawarta w kawie kofeina może mieć dobroczynny wpływ na nasz mózg i działać wspomagająco na koncentrację uwagi, pamięć krótkotrwałą i funkcje poznawcze, a także zmniejszać ryzyko udaru mózgu, rozwoju demencji, choroby Alzheimera i choroby Parkinsona.

W związku z tym, że kawa jest napojem, po który szczególnie chętnie sięgamy o poranku, czy możemy ją pić na pusty żołądek bez szkody dla naszego zdrowia?

Okazuje się, że tak. Pomimo mitów, które narosły wokół tego tematu, nie ma żadnych jednoznacznych dowodów naukowych wskazujących, jakoby spożywanie kawy przed pierwszym posiłkiem miało wywoływać negatywne skutki zdrowotne, w tym np. problemy trawienne.

Niezależnie jednak od tego, czy kawa jest spożywana na czczo czy też po zjedzeniu posiłku, warto pamiętać także o kilku jej negatywnych skutkach, tj.:

  • Picie nadmiernych ilości kawy może wywoływać uczucie niepokoju i kołatania serca.
  • U niektórych osób picie kawy może powodować bóle głowy i wzrost ciśnienia tętniczego krwi.
  • Picie kawy z mlekiem lub też napojem roślinnym na czczo może prowadzić do wzrostu poziomu cukru we krwi i utrudniać kontrolę glikemii.
  • Picie kawy bezpośrednio przed snem może utrudniać zasypianie oraz pogarszać jakość i istotnie zmniejszać ilość snu.
  • Kofeina ma właściwości uzależniające, wobec czego należy bezwzględnie kontrolować spożywane ilości i pamiętać, że źródłem kofeiny jest nie tylko kawa, ale i np. równie popularna herbata.
  • Kobiety w ciąży i karmiące piersią powinny zminimalizować ilość spożywanej kofeiny lub całkowicie z niej zrezygnować.

Biorąc pod uwagę zarówno walory zdrowotne, jak i negatywne skutki picia kawy, zachowajmy zdrowy rozsądek i pamiętajmy, że umiarkowane spożycie kawy przez osoby dorosłe oznacza 3-4 filiżanki w ciągu dnia, dostarczające 300-400 mg kofeiny dziennie.

Jeśli natomiast chodzi o spożywanie kawy na pusty żołądek, to choć nie ma ku temu przeciwwskazań w postaci jednoznacznych dowodów naukowych, kierujmy się w tym przypadku własnym smakiem, obserwujmy swój organizm i nie wprowadzajmy nawyku, który nie będzie mu służył.

Źródła:

[1] https://zywienie.medonet.pl/produkty-spozywcze/napoje/mozna-pic-kawe-na-czczo-sprawdz-co-sie-dzieje-gdy-pijesz-na-pusty-zoladek/b298ptf

[2] https://www.ezaf.pl/wpisy/29-wrzesnia-miedzynarodowy-dzien-kawy,5339

 

Galeria zdjęć