Szanowny Kliencie

Tekst

Polityka prywatności Akceptuję

Czy na skurcze mięśni pomaga suplementacja magnezem?

Opracowała: dr n.med. Izabela Grabowska

Skurcze mięśni są dość powszechne u osób zdrowych (50-60% populacji),
a pojawiają się przede wszystkim podczas lub po intensywnym wysiłku fizycznym. Bolesny skurcz związany z aktywnością fizyczną (EAMCExercise-Associated Muscle Cramping) może obejmować pojedynczy mięsień, np.: mięsień podkolanowy, trójgłowy ramienia czy czworogłowy uda lub też grupę mięśni. Niektóre osoby są szczególnie podatne na występowanie tej dolegliwości, która - na szczęście - stosunkowo dość szybko przechodzi samoistnie (chociaż poza kilkusekundowymi czy minutowymi, mogą się zdarzyć i kilkugodzinne) lub w wyniku rozciągnięcia mięśnia.

Magnez pełni wiele ważnych funkcji w organizmie, ale, niestety, zapobieganie skurczom mięśni nie jest jedną z nich - mimo, że producenci reklam suplementów o tym zapewniają…

W badaniach naukowych nie wykazano zależności między występowaniem skurczów mięśni a suplementacją magnezu.      

Przypuszczalnie również odwodnienie i zaburzenie gospodarki elektrolitowej nie jest przyczyną bolesnego skurczu mięśni w czasie wykonywania ćwiczeń.

Najprawdopodobniej przyczyna ma podłoże neurologiczne, ale do chwili obecnej nie jest jasny mechanizm powstawania skurczów mięśni, jak i nie ma jednoznacznych rekomendacji co do zapobiegania ich powstawaniu. Jednak istnieją silne dowody na skuteczną metodę pozbycia się skurczu, jaką jest rozciągnięcie skurczonego mięśnia.

Piśmiennictwo:                                                                          

1. Swash M., Czesnik D., de Carvalho M. Muscular cramp: causes and management. Eur
 J Neurol, 2019, 26(2), 214-221,

2. Giuriato G., Pedrinolla A., Schena F., Venturelli M. Muscle cramps: A comparison of the two-leading hypothesis. J Elekctromyogr Kinesiol, 2018, 41, 89-95,

3. Zhang Y., Xun P., Wang R., Mao L., He K. Can Magnesium Enhance Exercise Performance? Nutrients, 2017, 9, 1-10.

Galeria zdjęć