Szanowny Kliencie

Tekst

Polityka prywatności Akceptuję

Czy skutki otyłości mogą mieć związek z otoczeniem, w którym żyjemy?

Opracowała: dr Paulina Baran

Otyłość może powodować mniejsze szkody w wymiarze medycznym i psychologicznym wówczas, gdy osoby na nią chorujące czują się mniej widoczne czy wyróżniające się z otoczenia – tak wynika z badań naukowców z Uniwersytetu w Mannheim (Niemcy), których wyniki opublikowano na łamach czasopisma Psychological Science.

Otyłość dziś jest realnym i globalnym problemem zdrowia publicznego. Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia, częstość występowania otyłości na świecie wzrosła niemal trzykrotnie w latach 1975-2021.

Osoby chorujące na otyłość mierzą się na co dzień z wieloma negatywnymi konsekwencjami tej choroby. Badania pokazują, że osoby cierpiące na otyłość, w porównaniu z osobami posiadającymi prawidłową masę ciała, uzyskują istotnie wyższe wskaźniki bezrobocia, mają mniej przyjaciół oraz gorsze zdrowie zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Mierzą się także z uprzedzeniami i dyskryminacją związaną ze swoim wyglądem zewnętrznym.

Naukowcy przyjrzeli się danym archiwalnym dotyczącym ponad 3,4 miliona osób mieszkających w tysiącach hrabstw w Stanach Zjednoczonych i setkach okręgów w Wielkiej Brytanii. Zaobserwowali, że wskaźniki otyłości różnią się w zależności od kraju, stanu, prowincji i innych podziałów regionalnych. Okazało się, między innymi, że w niektórych częściach Stanów Zjednoczonych blisko połowa populacji choruje na otyłość, natomiast w innych regionach wskaźniki otyłości sięgają zaledwie 5 procent.

Na tej podstawie badacze doszli do wniosku, że skutki, jakie powoduje otyłość będą różnić się w zależności od miejsca zamieszkania, a tym samym częstości występowania otyłości w danym regionie. Uzyskane wyniki sugerują, że trudności zdrowotne i społeczne, z jakimi zmagają się osoby chorujące na otyłość mogą być mniej dotkliwe dla nich wówczas, gdy mieszkają na obszarach, gdzie choroba otyłościowa jest powszechna.

Przykładowo, uprzedzenia dotyczące masy ciała wydawały się być najniższe na obszarach o wysokim wskaźniku otyłości, co może wyjaśniać, dlaczego osoby chorujące na otyłość i zamieszkujące te obszary rzadziej zgłaszały zły stan zdrowia i rzadziej czuły się samotne w porównaniu z osobami z obszarów o wysokich wskaźnikach uprzedzeń dotyczących masy ciała.

Niezależnie, naukowcy podkreślają, iż bez względu na regionalne różnice w zakresie wskaźników otyłości, specjaliści zdrowia publicznego powinni podejmować wzmożone wysiłki ukierunkowane na ograniczenie częstości występowania otyłości w populacji z uwagi na liczne zagrożenia i negatywne skutki zdrowotne i społeczne tej jednostki chorobowej.

Źródła:

[1] Association for Psychological Science. "Medical and psychological harms of obesity depend on where you live, study indicates". ScienceDaily.

https://www.sciencedaily.com/releases/2024/10/241002154711.htm

[2] Berkessel, J. B., Ebert, T., Gebauer, J. E., Rentfrow, P. J. (2024). On the Unequal Burden of Obesity: Obesity’s Adverse Consequences Are Contingent on Regional Obesity Prevalence. Psychological Science, 0(0). https://doi.org/10.1177/09567976241265037

Galeria zdjęć