Szanowny Kliencie

Tekst

Polityka prywatności Akceptuję

Detoks cukrowy

Używając słowa cukier większość z nas ma na myśli białą, krystaliczną, sproszkowaną substancję znajdującą się w cukierniczce. Nic bardziej mylnego...

Pod hasłem cukier kryje się wiele związków chemicznych, w tym także sacharoza, potocznie nazywana cukrem. Zbyt duża podaż cukru w diecie może prowadzić do nadwagi, otyłości, cukrzycy, zaburzeń neurologicznych i kardiologicznych, a nawet stymulować procesy rakotwórcze w organizmie. Czy istnieje zatem bezpieczna dawka cukru? Według WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) dzienny limit wynosi 50 g (= 10 łyżeczek). Tymczasem statystyczny Polak zjada niemal 100 g cukru dziennie, co w efekcie daje blisko 40 kg cukru rocznie.  To prawie 12 kg więcej niż 10 lat temu!

Warto zauważyć, że mowa tu nie tylko o słodzeniu herbaty czy kawy. Cukier jest składnikiem nie tylko słodyczy i ciast. Występuje w bardzo wielu produktów spożywczych, nawet w takich, których byśmy się kompletnie nie spodziewali. Cukier jest bardzo często dodawany do pieczywa, przypraw, warzyw konserwowych, wędlin, kiełbas, sosów kanapkowych, czy soków? Prawdziwą bombą cukrową są jogurty owocowe, które przez wielu ludzi uznawane są za zdrową przekąskę. Dla przykładu, kubeczek (150 g) jogurtu owocowego może zawierać nawet 20 g (= 4 łyżeczki) cukru. Dodajmy do tego porcję (30 g) płatków śniadaniowych i mamy prawie w całości zrealizowane dzienne zapotrzebowanie na cukier.

Jak wobec tego pozbyć się cukru z diety?

1. Czytaj etykiety

To jeden z najważniejszych punktów w detoksie cukrowym. Jeśli cukier jest jednym z kilku pierwszych składników produktu, nie kupuj tego produktu. Dokładnie analizuj tabelę z wartościami odżywczymi – podane wartości odnoszą się zwykle do 100 g produktu.

2. Stosuj zamienniki cukru

Dobrym zamiennikiem cukru jest ksylitol. Jest to naturalny środek słodzący wytwarzany z kory brzozy. Dostarcza ok. 40% mniej kalorii niż cukier spożywczy. Ponadto jest metabolizowany bez użycia insuliny, co oznacza, że nie powoduje skoków stężenia glukozy we krwi, tak jak zwykły cukier. Ksylitol można stosować do wypieków, deserów, czy przetworów owocowych. Jego wygląd i smak do złudzenia przypomina cukier biały.

UWAGA! Z czasem sróbuj jednak całkowicie zrezygnować ze słodkich produktów - inaczej apetyt na słodkie będzie regularnie wracał.

3. Wybieraj produkty bez cukru dodanego lub zawierające tylko naturalnie występujące cukry

4. Zrezygnuj ze słodyczy, kolorowych napojów, jogurtów i serków smakowych, dżemów i słodkich smarowideł do pieczywa

5. Pamiętaj, że alkohol, a w szczególności różnego rodzaju drinki i piwo (w tym smakowe) zawierają dużą dawkę cukru

6. Unikaj białego pieczywa, chałek, i drożdżówek oraz chleba, który swój ciemny kolor zawdzięcza tylko i wyłącznie procesowi karmelizacji (możesz o to zawsze dopytać sprzedawcę)

7. Uważaj na produkty typu light

Bardzo często kosztem redukcji zawartości tłuszczu, wzrasta ilość cukru w produkcie.

8. Jedz regularnie

Regularne posiłki sprawią, że Twój organizm nie będzie miał tak dużej ochoty na słodkie przekąski.

9. Raz na jakiś czas pozwól sobie na coś słodkiego :)

 

 

 

 

 

 

Galeria zdjęć