Szanowny Kliencie

Tekst

Polityka prywatności Akceptuję

Dieta pudełkowa, catering dietetyczny. Ostateczność czy dobre rozwiązanie?

Opracowała: Magdalena Matyja

Dieta pudełkowa już od dłuższego czasu gości na rynku usług cateringowych. Ponadto w ostatnim czasie co chwila natykamy się na reklamy w mediach. Trzeba przyznać, że jest to wygodne rozwiązanie, które cieszy się coraz większą popularnością, gdyż przy notorycznym braku czasu i zabieganiu wiele osób zastanawia się nad skorzystaniem z takiej propozycji.

Po pierwsze, wyjaśnijmy, że dieta pudełkowa, to nic innego jak catering dietetyczny, czyli usługa polegająca na dostawie pod wskazany adres zestawów dietetycznych posiłków, odpowiednio zbilansowanych przez dietetyków z uwzględnieniem danych, które dostarcza klient (np. cukrzyca). Największym plusem tego rodzaju diety jest oszczędność czasu, łatwość zamówienia (np. online), dostosowanie posiłków do swoich potrzeb, czy wygodna dostawa w wybrane miejsce (dom, praca).

Firmy cateringu dietetycznego oferują wiele możliwości diet pudełkowych m.in. dietę tradycyjną, bezmięsną, bezglutenową, o niskim indeksie glikemicznym, wysokobiałkową, bezmleczną itd. Ze względu na szeroką ofertę serwowanych dań każdy znajdzie coś dla siebie. Jednak warto skorzystać z oferty tych firm, które współpracują z profesjonalistami - dietetykami i zamieszczają jawne informacje na ten temat na swoich stronach. Jednym słowem przed zamówieniem, poznajmy firmę. Przy wyborze nie możemy kierować się tylko ceną, gdyż ona nie zawsze gwarantuje 100% jakości serwowanych produktów.

Niestety, tak jak wspominałam wcześniej, dieta pudełkowa nie należy do tanich, cena waha się od 50 do nawet 100 zł za dzień. Po drugie wykupując dietę pudełkową trzeba przyznać, że mamy niewielki wpływ na menu i możemy być zawiedzeni jego propozycjami. Jak łatwo się domyślić, taniej jest samodzielnie przygotowywać posiłki w zaciszu domowej kuchni, gdzie mamy stuprocentowy wpływ na to, co chcemy przygotować. Największą bolączką cateringu dietetycznego jest jednak brak edukacji żywieniowej klienta, czyli poznawania poszczególnych produktów i ich wartości odżywczych. Nie mamy też wpływu na wybór poszczególnych artykułów spożywczych do przygotowania posiłku, czyli na: ich jakości, świeżość, czy smak. Ponadto nie eksperymentujemy i nie poznajemy różnych smaków. Można powiedzieć, że taki rodzaj diety może wpływać na to, że Nasza dieta może stać się uboga jakościowo a także smakowo. Często korzystając z oferty tego rodzaju cateringu możemy ograniczyć swoje umiejętności kucharskie, a to przekłada się na zmniejszenie naszego poczucia sprawczości w wyuczeniu zdrowych nawyków, a w sumie chodzi o to, żebyśmy stali się świadomymi tego co jemy i jak jemy. Ponadto dieta pudełkowa w dłuższej perspektywie czasu może wiązać się z utratą umiejętności planowania posiłków, a co za tym idzie z marnowaniem żywności. Kolejna kwestia to ekologia. Tu mam na myśli choćby dostawę, transport. Dla niektórych może to stanowić spory problem, gdyż z uwagi na swoje przekonania nie chcą, aby ich zachowania wpływały na dodatkową emisję spalin do atmosfery. Niestety, sporo firm cateringowych jeszcze nie ma w swojej ofercie opakowań biodegradowalnych, a co za tym idzie przykładamy rękę do tworzenia kolejnych gór plastikowych śmieci.

Jak widać, każdy z Nas musi sam rozważyć, czy taka dieta jest dla niego najlepszym sposobem na pozbycie się paru zbędnych kilogramów. Na pewno jest dobrym sposobem na spożywanie wartościowych posiłków, w momencie bardzo napiętego harmonogramu dnia. Jednak czy powinniśmy zdać się na nią całkowicie? Nie jestem do końca przekonana.

Źródła:

Czy dieta pudełkowa się opłaca? Zalety cateringu dietetycznegu (fitszef.pl)

Catering dietetyczny – ile kosztuje i czy się opłaca? Najlepsza dieta pudełkowa: jak ją wybrać? | Strona Zdrowia

Diety pudełkowe pod lupą dietetyka - Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej (pzh.gov.pl)

Galeria zdjęć