Szanowny Kliencie

Tekst

Polityka prywatności Akceptuję

Dieta SIRT

Opracowała: dr Agata Gaździńska

Dieta sirtuinowa to sposób żywienia, który cieszy się coraz większą popularnością. Sprawdzamy dla Was na czym ona polega i czy jest bezpieczna.

Dieta SIRT to najnowsza dieta redukcyjna, która łączy ograniczenie kaloryczne ze spożyciem specjalnych koktajli bogatych w produkty będące aktywatorami sirtuin oraz soku sirtuinowego z matchą (japońska sproszkowana zielona herbata), skarbnicą polifenoli i przeciwutleniaczy mających bardzo korzystny wpływ na nasze zdrowie.

Badania na zwierzętach wykazały, że sirtuiny mogą wpływać na długoś życia i mogą mieć istotne znaczenie w leczeniu wielu schorzeń związanych z nadwagą i otyłością.  Naukowcy odkryli, że niektóre produkty można uznać za aktywatory sirtuiny, ponieważ pobudzają ich działanie. 

Twórcy Diety SIRT - Aidan Goggins oraz Glen Matten (z Uniwersytetu w Surrey) deklarują, że stosując się zgodnie z założeniami diety można zredukować masę ciała do trzech kilogramów tygodniowo.

Dieta SIRT została podzielona przez autorów na cztery etapy:

Pierwszy etap (1 - 3 dzień).

Zalecane jest spożywamy dziennie 1000 kalorii, w tym trzy koktajle sirtuinowe oraz jeden posiłek sirtuinowy.

Drugi etap (4 - 7 dzień).

Dzienne spożycie kalorii jest już wyższe na poziomie około 1500 kalorii w tym dwa koktajle sirtuinowe oraz dwa posiłki sirtuinowe.

Trzeci etap (8 - 14 dzień).

Nie ma już ograniczenia kaloryczności. W tym czasie w jadłospisie pojawiają się trzy posiłki, jedna - dwie przekąski oraz jeden koktajl sirtuinowy.

Po tym czasie stosowania diety twórcy diety podkreślają, że nie ma już jakiś ścisłych zaleceń żywieniowych, podkreślają natomiast, że ważne jest codzienne spożywanie produktów sirtuinowych i picie zielonych koktajli.

20 produktów sitruinowych, zalecanych przez autorów DIETY SIRT:

  1. Papryczka chili (może być w formie płatków lub proszku)
  2. Gryka i kasza gryczana
  3. Kapary
  4. Seler naciowy
  5. Kakao
  6. Kawa
  7. Oliwa z oliwek
  8. Zielona herbata matcha
  9. Jarmuż
  10. Rukola
  11. Lubczyk
  12. Daktyle
  13. Natka pietruszki
  14. Czerwona cykoria
  15. Czerwona cebula
  16. Czerwone wino
  17. Soja.
  18. Truskawki
  19. Kurkuma 
  20. Orzechy włoski

Czy dieta SIRT jest bezpieczna?

Chociaż badania na myszach i ludzkich komórkach in vitro wykazały pozytywne wyniki, nie przeprowadzono dotychczas badań na ludziach, w których badano by wpływ wzrostu poziomów sirtuiny. Dlatego nie wiadomo, czy zwiększenie poziomu białek Sir w organizmie, doprowadzi do dłuższej żywotności i niższego ryzyka pewnych chorób. Warto zaznaczyć, że produkty sirtfoods są bardzo wartościowe. Mogą one przynieść pewne korzyści zdrowotne, ze względu na ich właściwości przeciwutleniające lub przeciwzapalne. Z pewnością duża zaleta diety sirtfood jest wykluczenie produkty o wysokim stopniu przetworzenia takich jak m.in: słodycze, fast-food, produkty instant, a także słodkie napoje. Chciałam jednak dookreślić, że jak dotąd nie przeprowadzono rzetelnych badań naukowych na ludziach, które udowodniły korzystniejszy wpływ omawianej diet na redukcję zbędnych kilogramów, niż jakakolwiek inna dieta o ograniczonej kaloryczności. Co więcej, jedzenie tylko 1000 kalorii nie jest zwykle zalecane bez nadzoru specjalisty. Spożywanie nawet 1500 kalorii dziennie może być zbyt restrykcyjne dla wielu osób, może skutkować np. spadkiem masy mięśniowe. Ze względu na niską podaż kalorii i restrykcyjne wybory żywieniowe dieta ta może być trudna do przestrzegania przez całe trzy tygodnie. Warto do niej podchodzić ostrożnie.

Pamiętajcie, jeżeli chcecie poprawić swoją sprawność fizyczną oraz zdrowie wprowadźcie dobrze przemyślany trening oraz dietę – indywidualnie dopasowaną do fizjologicznych potrzeb waszego organizmu. Skorzystaj z naszych bezpłatnych porad dietetycznych i umów się na wizytę do naszego specjalisty.

Piśmiennictwo:

A. Goggins, G. Matten. Dieta SIRT. Przełom w dziedzinie zdrowego stylu życia i odchudzania, 2017, MT Biznes

Allard,JS, Perez E, Zou S, de Cabo R. Dietary sctivators of Sirt1. Molecular and Cellular Endocrinology, 2019, 99(1), 58-63

Siedlecka K, Bogusławski W. Sirtuiny - enzymy długowieczności? Gerontologia Polska, tom 13, nr 3, str 147-152

 Pallauf K, Giller K, Huebbe P, Rimbach G. Nutrition and healthy ageing: calorie restriction or polyphenol-rich "MediterrAsian" diet? Oxid Med Cell Longev. 2013;2013:707421.

Libert S, Guarente L. Metabolic and neuropsychiatric effects of calorie restriction and sirtuins. Annu Rev Physiol. 2013;75:669-84.

 http://sirtfooddiet.net

Galeria zdjęć