Szanowny Kliencie

Tekst

Polityka prywatności Akceptuję

Dlaczego warto wybrać się na pływalnię?

Opracowała: mgr Aleksandra Nowacka

 

W służbach mundurowych umiejętność pływania jest wręcz niezbędna. Sprawnościowe testy pływackie są obligatoryjne na wojskowych uczelniach wyższych i kwalifikacjach do jednostek specjalnych. Z kolei żołnierze w służbie kontraktowej czy stałej mają prawo wyboru w testach sprawnościowych pomiędzy biegiem na 3000 m a właśnie pływaniem. Poza samymi wymogami formalnymi umiejętność pływania ma ogromne znaczenie utylitarne i każdy człowiek powinien ją posiąść. Jakie jeszcze korzyści wynikają z regularnej aktywności fizycznej uprawianej w wodzie?

Poza tymi prozaicznymi i najbardziej znanymi atutami jak np. wspomaganie odchudzania, pozytywne oddziaływanie na nastrój czy redukcja stresu, pływanie niesie za sobą wiele innych korzyści, ale wszystko po kolei...

W zależności od intensywności i objętości treningu w trakcie 60 minutowego pływania spalamy od 300 do nawet 600 kcal. Pływanie świetnie kształtuje również naszą sylwetkę i skutecznie pomaga w walce z cellulitem. Samo przebywanie w wodzie o niższej temperaturze niż nasze ciało wspomaga termogenezę i przyspiesza spalanie nadmiaru tkanki tłuszczowej. Bardzo często wykorzystuje się również pływanie w korygowaniu wad postawy, w rekonwalescencji czy rehabilitacji. Ciało w wodzie jest odciążone, a takie warunki korzystnie wpływają na nasz kręgosłup i przeciążone grawitacyjnie stawy. W wodzie możemy pozwolić sobie także na większy zakres ruchu w stawach, zwiększając ich mobilność i ruchomość, a przez to minimalizując ryzyko powstawania kontuzji i urazów, zwiększamy także naszą gibkość i poprawiamy koordynację ruchową. Pływanie jest wymagającą dyscypliną sportową (aktywnością fizyczną), która angażuje niemalże wszystkie partie mięśniowe (tym samym wzmacniając je i regulując prawidłowe proporcje w napięciu antagonistycznych grup mięśniowych). Poprawia także wytrzymałość oraz ogólną kondycję fizyczną, a po wymagającym treningu na lądzie przyspiesza regenerację oraz rozciąga i relaksuje mięśnie. Dodatkową niekwestionowaną zaletą pływania jest towarzyszący mu proces hartowania organizmu.

A jakie są korzyści fizjologiczne?

Wspomaga układ oddechowy m.in. poprzez zwiększenie siły mięśni oddechowych, objętości oddechowej i pojemności życiowej płuc – standardowa pojemność płuc człowieka to ok. 5 litrów, a najlepsi pływacy mogą pochwalić nawet dwukrotnie wyższym wynikiem. Ruch w wodzie pobudza i stabilizuje pracę serca i całego układu krążenia (w tym poprawia powrót żylny krwi do serca, zwiększa pojemność wyrzutową i reguluje napięcie naczyniowe), dzięki czemu wydłuża nasze życie. Pływanie zmniejsza ryzyko występowania chorób serca, udaru mózgu, zawału serca czy cukrzycy typu II. Obniża także poziom tzw. złego cholesterolu i poprawia możliwości transportu tlenu we krwi. Jak wykazują badania regularne pływanie (trening 3 razy w tygodniu przez minimum 30 minut) znacznie obniża ciśnienie tętnicze krwi oraz tętno spoczynkowe, zwiększa też efektywność pracy układu oddechowego i mięśni oddechowych. Wilgotne powietrze wewnątrz pływalni sprawia także, że pływanie to dobry sport również dla astmatyków czy osób z dysfunkcjami górnych dróg oddechowych.

Pływanie ma wiele zalet i może przynieść wiele korzyści nie tylko dla naszego organizmu, ale i zdrowia. Pamiętajmy przy tym, że nie musimy od razu podejmować się mozolnego treningu pływackiego i pokonywać ogromnej liczby kilometrów na początek całkowicie wystarczy regularna aktywność fizyczna w wodzie!!!! A dla tych z większymi, którzy chcą doskonalić swoje umiejętności i formę pływacką, jedna kluczowa rada na koniec – objętość i intensywność treningów zawsze powinna być dostosowana do naszej aktualnej dyspozycji fizycznej oraz umiejętności technicznych. Dlatego w doskonaleniu techniki pływania oraz w doborze obciążeń treningowych warto skorzystać z pomocy instruktora czy trenera pływania.

 

Bibliografia:

  1. Bartkowiak E. (1999): Pływanie sportowe. Warszawa, COS.

  2. Bartkowiak E. (1997): Pływanie. Program szkolenia dzieci i młodzieży. Warszawa, RCMSzKFiS.

  3. Bartkowiak E. (1995): Sportowa technika pływania. Warszawa, COS.

  4. Bartkowiak E. (1977): Trening pływacki w świetle najnowszych poglądów i badań własnych. Warszawa, AWF.

  5. Bułatowa M., Płatonow W.N. (1996): Trening w różnych warunkach geoklimatycznych i pogodowych. Warszawa, RCMSzKFiS.

  6. Hannula D., Thornton N. (2001): (red.) The Swim Coaching Bible. Champaign, Human Kinetics.

  7. Jaszczanin J. (1999): Pływanie – wybrane aspekty fizjologiczne w pływaniu. Szczecin, Wydawnictwo Naukowe Uniwersytetu Szczecińskiego,

  8. Jeffrey J., Bauerle J. (2004): Benefits of balanced training. Swimming Technique,
    41: 10.

  9. Maglischo E.W. (2003): Swimming fastest, Champaign, Human Kinetics.

  10. Prus G. (2003): Trening sportowy, Katowice.

  11. Ronikier A. (2001): Fizjologia sportu, Warszawa, COS.

  12. Ronikier A.(1992): Fizjologiczna kontrola szkolenia. Trening, nr 2: 221-236.

  13. Wolański N. (2006): Rozwój biologiczny człowieka. Warszawa, PWN.

 

Galeria zdjęć