Szanowny Kliencie

Tekst

Polityka prywatności Akceptuję

Jak ćwiczenia z początku XX w. mogą stać się remedium na bóle kręgosłupa, czyli kilka słów o Pilatesie

Opracowała: mgr Magdalena Matyja

Ten kto nie zna bólu kręgosłupa, to szczęśliwy :)

Tak śmiało mogę powiedzieć, po zapoznaniu się z danymi przygotowanymi dla Benefit Systems. Niestety, według tego raportu aż 86% Polaków odczuwa bóle kręgosłupa, a co bardziej niepokojące, to aż ponad połowie z tych osób ból kręgosłupa towarzyszy co najmniej raz w tygodniu. Można powiedzieć, że dane Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, tylko potwierdzają zaistniały problem. Już w pierwszych trzech kwartałach 2020 r. spędziliśmy na zwolnieniach lekarskich z powodu bólu kręgosłupa prawie 7,4 miliona dni, czyli więcej niż w całym 2019 czy 2018 roku.

Dlatego aż się prosi napisać kilka słów o takim systemie ćwiczeń fizycznych, jak pilates. Na początek, może kilka słów o genezie powstania tych ćwiczeń. Jego twórcą był niemiecki sportowiec, akrobata - Joseph Pilates, który jako dziecko cierpiał na astmę oraz krzywicę. Jednak mimo tego uprawiał systematycznie kulturystykę oraz gimnastykę, które okazały się na tyle skuteczne, że jako 14 latek został modelem do rysunków anatomicznych. Już jako dorosły mężczyzna, po wybuchu I wojny światowej zetknął się z wieloma pacjentami niepełnosprawnymi ruchowo i zaczął dla nich konstruować specjalny sprzęt oraz opracowywał program ćwiczeń. Na przestrzeni czasu, jego metoda zaczęła zyskiwać duże uznanie wśród środowiska tancerzy i sportowców, aż stała się jedną z powszechnie stosowanych metod ćwiczeń. Według założeń J. Pilatesa, ćwiczenia miały przysłużyć się do:

  • wzmocnienia mięśni bez ich nadmiernego rozbudowania,
  • odciążenia kręgosłupa,
  • poprawy postawy,
  • uelastycznienia ciała,
  • obniżenia poziomu stresu,
  • ogólnej poprawy zdrowia osób ćwiczących.

Jednym słowem wszystko to czego tak bardzo obecnie potrzebujemy!

Ale właściwie, czym są te ćwiczenia? W wielkim skrócie można powiedzieć, że jest to miks gimnastyki z tai-chi, jogą oraz baletem jednocześnie, a to wszystko dzieje się przy spokojnej i relaksacyjnej muzyce. Polecam :). Tutaj nie stawia się na szybkość wykonywanych ćwiczeń, a raczej na precyzję ich wykonywania oraz właściwe operowanie oddechem. Jednak przede wszystkim, pilates został wymyślony głównie z myślą o osobach, które mają kłopoty z kręgosłupem. Dlatego ćwiczenia te wzmacniają mięśnie stabilizujące i podpierające kręgosłup oraz pozostałe mięśnie, dzięki którym pozycja kręgosłupa jest stabilna. Ćwiczenia te pomagają w korekcji połączeń między kością biodrową a kręgosłupem, a to wpływa na Nasz wygląd i sylwetkę, która staje się bardziej wyprostowana. Należy zauważyć, że osoby ćwiczące pilates mają mniejszą skłonność do garbienia się i nie dokuczają im bóle pleców.

Można śmiało powiedzieć, że są to zestawy ćwiczeń poprawiających m.in.: gibkość ciała, samopoczucie i przyczyniają się do poznanie własnego ciała, a nieskomplikowane ćwiczenia pomogą zaktywizować prawie wszystkie mięśnie, co w znaczący sposób wpływa na naszą sprawność fizyczną, jak również na sylwetkę. Dlatego są one zbawienne dla osób w różnym wieku i o różnej sprawności fizycznej.

Tu metryka, ani szybkie tempo wykonywanych ćwiczeń nie mają „nic do gadania”, liczy się tylko Nasza wola i chęć do rozpoczęcia przygody z pilatesem. Do czego Was wszystkich szczerze namawiam!

Źródła:

  1. Ciężar pracy zdalnej - ból pleców coraz częstszym problemem w czasie pandemii (benefitsystems.pl)
  2. Pilates – Wikipedia, wolna encyklopedia
  3. Joseph Pilates – Wikipedia, wolna encyklopedia
  4. Niezwykła historia pilatesu (vogue.pl)
  5. Pilates – skuteczna gimnastyka dla leniwych (poradnikzdrowie.pl)
  6. Jakie efekty daje pilates? Korzyści płynące z ćwiczeń pilates (poradnikzdrowie.pl)

Galeria zdjęć