Szanowny Kliencie

Tekst

Polityka prywatności Akceptuję

Jak kawa może ograniczyć ryzyko cukrzycy

Opracowała: mgr Magdalena Matyja

Ktoś zaraz powie, cóż za pytanie? A jednak, ostatnie badania budzą nadzieję w tym temacie. Kawa, to napój bez którego niektórzy nie są wstanie wyobrazić sobie poranka. Ja zresztą też należę do tej grupy :)

Według najnowszych badań opublikowanych w czasopiśmie „BMJ Medicine” wysoki poziom kofeiny we krwi może ograniczać ilość tkanki tłuszczowej oraz ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2. Brzmi to co najmniej intrygująco.

Nie od dziś wiadomo, że kofeina przyspiesza metabolizm, zwiększa spalanie tłuszczu i zmniejsza apetyt Na początek może odpowiedzmy sobie na pytanie ile przeciętna filiżanka kryje w sobie kofeiny. Otóż te wartości wahają się od 70 do 150 mg. Szacuje się, że dzienne spożycie 100 mg kofeiny zwiększa wydatek energetyczny o około 100 kalorii dziennie, co w konsekwencji może zmniejszyć ryzyko rozwoju otyłości.

Należy wspomnieć, że wcześniej opublikowane badania sugerowały, że wypijanie codziennie 3-5 filiżanek kawy wiąże się z niższym ryzykiem cukrzycy typu 2 i chorób układu krążenia, ale musimy zaznaczyć, że miały one charakter obserwacyjny i nie można było jednoznacznie stwierdzić, że tak jest. Ponadto pojawia się także kwestia oddzielenia kofeiny od innych związków będących w napojach czy żywności zawierającej kofeinę.

W omawianych obecnie badaniach naukowcy wykorzystali tzw. randomizację Mendla, która jest metodą wykorzystującą warianty genetyczne jako wskaźniki zastępcze dla określonego czynnika ryzyka (tutaj kofeiny we krwi), aby uzyskania dowodów genetycznych na poparcie określonego wyniku — w tym badaniu wagi (BMI) i ryzyka cukrzycy typu 2

Dlatego zbadano rolę dwóch powszechnie występujących wariantów genetycznych genów CYP1A2 i AHR, gdyż są one związane z szybkością metabolizmu kofeiny w organizmie. Zbadano te geny u prawie 10 tys. osób pochodzenia głównie europejskiego, które brały udział w 6 długoterminowych badaniach.

Zauważono, że osoby z wariantami genetycznymi związanymi z wolniejszym metabolizmem kofeiny piją średnio mniej kawy, ale mają wyższy poziom kofeiny we krwi niż osoby, które metabolizują ją szybko, aby osiągnąć lub utrzymać poziom wymagany do działania pobudzającego.

Wyniki analizy wykazały, że wyższe przewidywane genetycznie poziomy kofeiny we krwi były związane z niższą masą ciała (BMI) i mniejszą ilością tkanki tłuszczowej. Brzmi cudnie :) A wyższe przewidywane genetycznie poziomy kofeiny we krwi były również związane z niższym ryzykiem cukrzycy typu 2.

Następnie wykorzystano randomizację Mendla, aby ustalić, w jakim stopniu wpływ kofeiny na ryzyko cukrzycy typu 2 może być spowodowany jednoczesną utratą wagi. Zauważono, że utrata masy ciała odpowiadała za prawie połowę (43 proc.) wpływu kofeiny na ryzyko cukrzycy typu 2.

Nie pojawiły się żadne silne powiązania między genetycznie przewidywanymi poziomami kofeiny we krwi a ryzykiem któregokolwiek z badanych wyników chorób sercowo-naczyniowych.

Należy zwrócić uwagę, że autorzy badania zaznaczają, że wykorzystano tylko dwa warianty genetyczne i włączenie tylko osób pochodzenia europejskiego, co w znaczny stopniu ogranicza wynik badań. Jednak zwracają uwagę na potrzebę zgłębienia powyższego problemu.

Jednym słowem, dla zdrowia i figury możemy spokojnie rozpoczynać kolejny dzień od filiżanki aromatycznej czarnej kawy  i to nie jednej :)

Źródła:

https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C95758%2Cwysoki-poziom-kofeiny-we-krwi-moze-ograniczac-ryzyko-cukrzycy-typu-2.html

Appraisal of the causal effect of plasma caffeine on adiposity, type 2 diabetes, and cardiovascular disease: two sample mendelian randomisation study | BMJ Medicine

 

Galeria zdjęć