Szanowny Kliencie

Tekst

Polityka prywatności Akceptuję

Jak sobie radzić z przesileniem wiosennym?

Opracowała: mgr Karolina Bertrandt

Przełom marca i kwietnia to czas przesilenia wiosennego - pory, w której zima ustępuje wiośnie. Dla organizmu człowieka niesie to konsekwencje w postaci pogorszonego samopoczucia, którego przyczyną jest automatyczna regulacja gospodarki hormonalnej. Mózg, reagując na zwiększony poziom światła, uwalnia więcej serotoniny, endorfin, testosteronu i estrogenu powodując przejściowe zmiany nastroju. Jednocześnie, obniżeniu ulega produkcja melatoniny, co często prowadzi do zaburzeń snu.

Osłabienie wiosenne to sezonowe zaburzenie afektywne (SAD, potocznie nazywane depresją sezonową), które może wystąpić zarówno w czasie przesilenia zimowego, jak i przesilenia wiosennego. Zgodnie z klasyfikacją chorób ICD-10 jest to jednostka chorobowa, dlatego nie ignoruj jej symptomów jeśli zauważysz je u siebie lub bliskich.

Zatem jeżeli zauważysz u siebie objawy takie jak:

  • niski poziom energii;
  • uczucie zmęczenia i wyczerpania;
  • problemy ze snem;
  • uczucie ospałości lub pobudzenia;
  • zmiany apetytu i wagi;
  • trudności z koncentracją;
  • zawroty głowy;
  • utrata zainteresowania czynnościami, które wcześniej sprawiały radość;
  • poczucie beznadziei, przygnębienia.

Jeżeli czas trwania wyżej wymienionych objawów wynosi dłużej niż dwa tygodnie lub charakteryzują się one wyjątkową intensywnością zgłoś się po pomoc do specjalisty.

Jak sobie radzić w tym czasie?

1. Zadbaj o dietę podczas przesilenia wiosennego

W okresie przedwiośnia dostosuj swoją dietę do zmian pogody. Podczas gdy Twój organizm pracuje nad osiągnięciem równowagi hormonalnej, dostarcz mu paliwa w postaci żywności  bogatej w witaminy (szczególnie z grupy B – odpowiadające z a prawidłową pracę układu nerwowego) i białko. Włącz do swojej diety świeże, sezonowe warzywa, owoce, ale także fasolę lub soczewicę, będące źródłem białka. Pozwoli to uzupełnić niedobory witamin i minerałów mających wpływ na nastrój, jak również dostosować zapotrzebowanie energetyczne do warunków pogodowych.

2.Rozważ uzupełnienie diety suplementami

Jeśli Twoja dieta nie pokrywa zapotrzebowania na makro- i mikroelementy, zastanów się nad uzupełnieniem jej preparatami witaminowymi, aby zapewnić sobie lepsze samopoczucie i chronić organizm przed negatywnymi skutkami przesilenia wiosennego. Powinny to być preparaty zawierające witaminy (A, C, E i D) a także minerały – żelazo i cynk.

3. Spędzaj aktywnie czas na świeżym powietrzu

Poprawę samopoczucia przynieść może także przebywanie na świeżym powietrzu, zwłaszcza gdy na zewnątrz jest jasno – sprzyja to wytwarzaniu serotoniny, nazywanej hormonem szczęścia. Z kolei aktywność fizyczna stymuluje wytwarzanie endorfin, które zmniejszają niepokój, podnoszą poziom energii i pomagają się zrelaksować. Regularne ćwiczenia pomagają w zasypianiu – jednak aktywność fizyczną należy zakończyć trzy godziny przed snem, aby umożliwić organizmowi wyciszenie się.

4. Zatroszcz się o siebie

Oprócz zadbania o dietę i aktywność fizyczną w okresie wiosennego osłabienia warto zatroszczyć się o dobrostan psychiczny. Jak to zrobić?

- nie miej pretensji do siebie o obniżony poziom energii czy apatię

- bądź dobry dla siebie i ogranicz aktywności powodujące dyskomfort

 - zaplanuj czas dla bliskich – rozmawiaj z nimi o tym jak się czujesz

- nie bierz na siebie więcej obowiązków niż jesteś w stanie wykonać – pozwól organizmowi na powrót do formy

- zrelaksuj się :)

Galeria zdjęć