Szanowny Kliencie

Tekst

Polityka prywatności Akceptuję

Jaki związek ma cukier z pojawieniem się kamieni nerkowych?

Opracowała: mgr Magdalena Matyja

 

Jak się okazuje, to duży! Według ostatnich badań zamieszczonych w czasopiśmie Frontiers in Nutrition związek ze spożyciem większej ilości cukrów dodanych może znacznie zwiększać ryzyko pojawienia się kamieni nerkowych.

Na początku wyjaśnijmy sobie, czym są kamienie nerkowe. Najkrócej, to złogi występujące w układzie moczowym, zbudowane z substancji chemicznych, które zwykle znajdują się w moczu. Prawidłowo substancje te są obecne w moczu w formie rozpuszczonej. Czasem jednak ich stężenie jest zbyt duże i nie dochodzi do ich całkowitego rozpuszczenia. Tworzące się w ten sposób kryształki, początkowo drobne (potocznie nazywane „piaskiem w nerkach”), z czasem coraz większe prowadzą do powstania kamieni nerkowych, których obecność może prowadzi do objawów kamicy nerkowej. Typowym objawem kamicy nerkowej jest kolka nerkowa, która jest nagłym, ostrym, niezwykle silnym bólem, wywołanym przemieszczanie się kamienia z nerki do moczowodu. Jednym słowem nic przyjemnego.

Ale co ma do tego cukier? W tym przekrojowym badaniu opublikowanych na łamach Frontiers in Nutrition, przeanalizowano dane epidemiologiczne dotyczące ponad 28 000 kobiet i mężczyzn, w wieku powyżej 20 lat, zebrane w latach 2007-2018, które wzięły udział w ankiecie The National Health and Nutrition Examination Survey (NHANES) w Stanach Zjednoczonych.

Warto zauważyć, że wcześniej przeprowadzane badania głównie koncentrowały się na związku między napojami a kamieniami nerkowymi, a nie na związku między całkowitym spożyciem dodanego cukru w różnych produktach a występowaniem kamieni nerkowych.

Naukowcy dostosowali szanse rozwoju kamieni nerkowych podczas badania o szereg różnych czynników. Obejmowały one płeć, wiek, rasę lub pochodzenie etniczne, stan cywilny, wykształcenie, względny dochód, BMI, palenie tytoniu, aktywność fizyczną oraz to, czy uczestnicy badania mieli cukrzycę.

Dzienne spożycie pokarmów z dodatkiem cukrów przez każdego uczestnika oszacowano na podstawie przypomnienia sobie przez badanego ostatniego spożycia żywności i napojów. Takie dane podawano dwukrotnie: raz w wywiadzie osobistym i raz w wywiadzie telefonicznym między 3. a 10. dniem od ostatniej rozmowy. Na przykład uczestnicy zostali zapytani, czy spożywali syropy, miód, dekstrozę, fruktozę lub czysty cukier w ciągu ostatnich 24 godzin.

Każdy uczestnik otrzymał również wynik indeksu zdrowego odżywiania (HEI-2015), który podsumował ich dietę pod względem adekwatności korzystnej żywności, takiej jak owoce, warzywa i produkty pełnoziarniste.

Naukowcy stwierdzili, że osoby, które otrzymywały więcej niż 25 proc. całkowitej energii z cukrów dodanych do napojów i potraw, miały o 88 proc. większe ryzyko wystąpienia kamieni nerkowych niż osoby, które otrzymywały z tego źródła mniej niż 5 proc. energii.

To badanie jako pierwsze wykazało, że zwiększone spożycie dodanych cukrów do napojów i potraw powinno prawdopodobnie zostać dodane do listy czynników ryzyka dotyczących powstawania kamieni nerkowych. Należy zauważyć, że dodane cukry występują w wielu przetworzonych produktach spożywczych, ale jest ich szczególnie dużo w słodzonych napojach gazowanych, napojach owocowych, gotowych daniach, słodyczach, lodach, ciastach i ciasteczkach.

Jednym słowem, mniej cukru w różnej postaci w potrawach i napojach, tym lepiej dla Naszych nerek i nie tylko dla nich ????.

 

Źródła:

Frontiers | Association between added sugars and kidney stones in U.S. adults: data from National Health and Nutrition Examination Survey 2007–2018 (frontiersin.org)

Cukier w diecie zwiększa ryzyko kamieni nerkowych [BADANIA] - Puls Medycyny - pulsmedycyny.pl

Kamica nerkowa - przyczyny, objawy, leczenie i zapobieganie | Nefrologia - mp.pl

Kamica nerkowa – Wikipedia, wolna encyklopedia

Galeria zdjęć