Szanowny Kliencie

Tekst

Polityka prywatności Akceptuję

Karnawałowe przekąski

Opracowała: mgr Magdalena Krzyżanowska

Karnawał to okres zabawy, towarzyskich spotkań i hucznych imprez. W Polsce nazywany był dawniej „zapustami”, czy „mięsopostem”, ponieważ poprzedzał czas Wielkiego Postu, w trakcie którego spożycie mięsa nie było wskazane. Tradycja karnawału wywodzi się także z kultu płodności według którego im bardziej udana będzie zorganizowana impreza tym bardziej obfitszych plonów można się spodziewać. Wierzono także że im wyższe będą skoki podczas tańców tym wyższe wyrośnie zboże. Z tego względu zabawy karnawałowe od zawsze budziły duże zainteresowanie. Niezależnie od miejsca na świecie bale karnawałowe są ucieleśnieniem dobrej zabawy i szaleństwa. Nieodłącznym elementem imprezy jest oczywiście jedzenie, które zgodnie z tradycją powinno być sycące i mięsne. Jak zatem nie zerwać z tradycją, ale zachować zdrowy umiar i lekkość podczas wieczornych, zimowych zabaw?

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest wprowadzenie do menu zamiast tłustych mięs owoców morza, ryb i drobiu, które skutecznie posilą nas podczas karnawałowych tańców. Wszelkiego rodzaju przekąski typu finger food są także bardzo dobrym rozwiązaniem na wygodną i drobną przekąskę. Dzięki takim daniom bardzo łatwo wprowadzić do karnawałowego menu zdrowe produkty jak np. warzywa, świeże i suszone owoce, orzechy, niskotłuszczowy nabiał czy wędzone ryby.

Poniżej znajdziesz kilka dietetycznych trików na zdrowe karnawałowe menu bez obawy o swoje samopoczucie i wagę:

1. Tartinki – małe kanapeczki z wędzoną rybą, niskotłuszczowym nabiałem lub chudą wędliną. Nieodzownym ich elementem powinien być dodatek warzyw jak np. ogórek zielony, papryka, pomidor, szczypiorek, koperek, rzodkiewka czy sałata.

2. Koreczki – tutaj fantazji może nie być końca. Do ich przygotowania można użyć zarówno warzywa (pomidorki koktajlowe, ogórek, papryka, pieczarka), owoce (winogrono, gruszka, jabłko), nabiał (kulki mozarelli, kawałki fety), czy chudą wędlinę (szynka, wędlina z drobiu).

3. Roladki z warzyw – do ich wykonania pomocne są takie warzywa jak bakłażan czy cukinia, dzięki którym można zawinąć przystawkę. Świetnym ich zamiennikiem może być także papier ryżowy czy tortilla pełnoziarnista. Cienkimi podłużnymi plastrami cukinii lub bakłażana można owinąć np. rukolę, słupki papryki, mozzarellę. Plastry cukinii/bakłażana mogą być wcześniej zgrillowane lub całość można chwilkę podpiec do momentu lekkiego rozpuszczenia się sera.

4. Krakersy z pastą warzywną – to niezwykle szybka do wykonania przystawka, która gotowa jest już w kilak minut. Naturalne krakersy należy posmarować pastą z dojrzałego awokado lub humusem. Do przyozdobienia bardzo dobrze mogą posłużyć oliwki, rzodkiewka, pomidorki koktajlowe, ogórek zielony, koperek, szczypiorek, papryka i sałata. Uwaga: Warto przed nałożeniem pasty na krakersa położyć kawałek sałaty aby ten zbyt szybko nie stał się zbyt miękki. Istnieje także wersja tej przystawki dla leniwych, czyli gotową pastę, jako dip umieszczamy w naczyniu a obok kładziemy krakersy i pokrojone warzywa do samodzielnego nakładania.

5. Crostini - czyli kanapeczki prosto z Włoch – pokrojoną i nasmarowaną czosnkiem i oliwą ciabatę (ewentualnie bagietkę) należy krótko opiec w piekarniku, a następnie udekorować z wykorzystaniem takich produktów jak, oliwki, mozarella, pomidorki koktajlowe, szynka, oscypek, żurawina, liście bazylii, rukola, czy roszponka.

6. Warzywne chipsy – to zdrowa alternatywa dla tradycyjnych chipsów, które niestety zawierają w swoim składzie duże ilości nasyconych kwasów tłuszczowych trans. Do ich przygotowania wystarczą tylko przyprawy (zioła prowansalskie, sól, pieprz, chilli, organo), piekarnik rozgrzany150-220OC (zakres temperatury zależny od warzywa), papier do pieczenia i oliwa z oliwek. Warzywa, z których można przygotować chipsy to marchewka, bataty, burak, korzeń pietruszki, jarmuż, seler czy cukinia.

 

Galeria zdjęć