Szanowny Kliencie

Tekst

Polityka prywatności Akceptuję

Które produkty fermentowane są najlepsze dla zdrowia mózgu?

Opracowała: dr Paulina Baran

W wielu krajach na świecie produkty fermentowane są silnie zakorzenione w kulturze kulinarnej i spożywane od tysięcy lat. W zależności od regionu, fermentacji poddawane są m.in. warzywa (np. kimchi), zboża (np. zakwas na chleb), herbata (kombucha), mleko oraz mięso (np. salami). W Polsce najczęściej spożywanymi produktami fermentowanymi są ogórki, kapusta i buraki, natomiast z produktów mlecznych jogurt, kefir i maślanka.

Okazuje się, że produkty fermentowane to coś więcej aniżeli tylko przysmak w kuchni czy też metoda konserwowania żywności. Drobnoustroje uczestniczące w procesie fermentacji mają korzystny wpływ na nasze zdrowie. Mikroorganizmy, których źródłem jest właśnie żywność fermentowana, modulują układ mikrobioty jelitowej człowieka, w tym zwiększają jej bioróżnorodność, i w efekcie mogą zmniejszać ryzyko występowania wielu chorób cywilizacyjnych bądź też łagodzić ich skutki.

Naukowcy nie mają wątpliwości, że produkty fermentowane mogą także korzystnie oddziaływać na nasz mózg. Są one bowiem źródłem tryptofanu, aminokwasu kluczowego dla produkcji serotoniny, która wpływa między innymi na nastrój. Z badań wynika również, iż spożywanie fermentowanej żywności może w dłuższej perspektywie czasowej przyczyniać się do zmniejszenia poziomu stresu.

Które zatem pokarmy mają największy wpływ na zdrowie mózgu?

Zespół irlandzkich naukowców rozpoczął właśnie duży projekt badawczy, którego celem jest uzyskanie odpowiedzi na powyższe pytanie.

Choć badania są w fazie wstępnej, już zauważono, że spośród 200 sfermentowanych pokarmów, prawie wszystkie wykazywały potencjał w zakresie poprawy stanu zdrowia jelit oraz mózgu. Co ciekawe, w oparciu o dotychczasowe wyniki wydaje się, że fermentowane produkty na bazie warzyw oraz cukru mają największą szansę, aby stać się liderem w wyścigu o tytuł najbardziej korzystnych dla zdrowia mózgu produktów fermentowanych.

Na potwierdzenie tych wstępnych wniosków musimy jeszcze poczekać. Niemniej jednak, w oparciu o to, co już udało się zaobserwować wydaje się, że włączenie do swojej codziennej diety żywności fermentowanej może być naturalnym sposobem wspierania zdrowia psychicznego i ogólnego samopoczucia.

Źródła:

[1] https://www.sciencedaily.com/releases/2023/04/230413154458.htm

[2] https://knozc.pan.pl/images/stories/MLonnie/Materialy_konferencyjne_2022.pdf

Galeria zdjęć