
Kurkumina – sposób na regenerację mięśni po wysiłku
Opracowała: dr Paulina Baran
Jesteś osobą aktywną fizycznie i poszukujesz naturalnych sposobów na przyspieszenie regeneracji organizmu po treningu oraz zmniejszenie dolegliwości bólowych związanych z intensywnym wysiłkiem? Jeśli tak to ta wiadomość jest wprost dla Ciebie!
W zmniejszaniu bólu mięśni oraz stanów zapalnych po intensywnym wysiłku fizycznym może być pomocne umiarkowane spożywanie kurkuminy – tak wynika z przeglądu badań hiszpańskich naukowców, opublikowanego na łamach czasopisma Journal of the International Society of Sports Nutrition.
Podczas intensywnych ćwiczeń fizycznych, a zwłaszcza tzw. ćwiczeń ekscentrycznych, czyli takich, w których mięsień wydłuża się pod obciążeniem, mięśnie ulegają mikrouszkodzeniom, co objawia się bólem, osłabieniem i stanami zapalnymi.
W związku z tym, że kurkumina, czyli naturalna substancja występująca w kurkumie, jest znana ze swoich właściwości przeciwzapalnych i antyoksydacyjnych, naukowcy postanowili sprawdzić, czy może być pomocna w zmniejszaniu dolegliwości ze strony układu mięśniowego pojawiających się po wysiłku.
W wyniku przeglądu badań wykazano, że kurkumina może zmniejszać bóle mięśni i stany zapalne po treningu, a szczególnie skuteczna jest w radzeniu sobie z tzw. zakwasami.
Badacze zwrócili także uwagę, że skuteczność kurkuminy zależy od trzech czynników. Po pierwsze, od właściwej dawki – zaleca się przyjmowanie od 1 do 4 gramów kurkuminy dziennie przez zdrowe osoby dorosłe. Po drugie, od czasu przyjmowania - najlepsze efekty osiąga się, przyjmując kurkuminę po przeprowadzonym treningu, a nie przed nim. I po trzecie, od biodostępności, czyli tego, jak dobrze organizm może przyswoić tę substancję.
Choć wyniki badań są obiecujące, pamiętajmy jednak, aby przed włączeniem kurkuminy do codziennej diety skonsultować się ze specjalistą – lekarzem i/lub dietetykiem sportowym, który pomoże w dobraniu odpowiedniej dawki i czasu przyjmowania suplementu z kurkuminą, z uwzględnieniem indywidualnych właściwości i potrzeb zdrowotnych danej osoby.
Źródła:
[1] Daniel Vasile, P. R., Patricia, M. L., Marta, M. S., & Laura, E. (2024). Evaluation of curcumin intake in reducing exercise-induced muscle damage in athletes: a systematic review. Journal of the International Society of Sports Nutrition, 21(1).
https://doi.org/10.1080/15502783.2024.2434217
[2] https://scitechdaily.com/study-consuming-tumeric-could-improve-muscle-recovery/