Szanowny Kliencie

Tekst

Polityka prywatności Akceptuję

Magia kształtów i kolorów, czyli słów kilka o ziołach i przyprawach

Opracowała: mgr Magdalena Matyja

Tak właśnie. Niestety, często zapominamy, że przyprawy i zioła są jednym z podstawowych składników Naszych potraw. Od wieków są wykorzystywane w kuchni, nie tylko ze względu na swój niepowtarzalny aromat, czy smak, ale również ze względu na korzystny wpływ na zdrowie. Mogą pochodzić z rynku krajowego, ale również mogą być sprowadzane z dalekich zakątków świata. Ich kolory mogą Nas oczarować, aromat urzekać, a faktura czasami zaskakiwać.

A dlaczego właśnie one są tak ważne?!

Po pierwsze, powinniśmy wiedzieć, że przyprawy mogą pochodzić z różnych części roślin. Stosowane są najczęściej w formie świeżej, suszonej lub mrożonej.

Każdy z Nas chętnie sięga po tradycyjne przyprawy jednoskładnikowe lub mieszanki takie jak: zioła prowansalskie czy pieprz ziołowy. Jednak dla urozmaicenia walorów smakowych Naszych potraw powinniśmy spróbować poeksperymentować i wzbogacić Nasze dania o inne przyprawy i zioła.

Po pierwsze dlatego, że są one bogate w składniki odżywcze, antyoksydanty, witaminy i minerały, które pomagają wzmocnić układ odpornościowy (rozmaryn), poprawić trawienie (czarnuszka) oraz redukować ryzyko chorób serca i cukrzycy.

Mówiąc o aspektach zdrowotnych ziół i przypraw nie powinniśmy zapominać o soli. Dzięki zastąpieniu jej suszonymi ziołami możemy przyczynić się do obniżenia ciśnienia krwi.

Suszone zioła cechują się również wysoką koncentracją składników mineralnych. Liście/ziele bazylii, cząbru, majeranku czy tymianku i oregano zawierają duże ilości potasu, żelaza, cynku, miedzi i manganu.

Należy zauważyć, że w roślinach przyprawowych najczęściej występują witaminy z grupy B, witamina C (np. pietruszka) oraz karotenoidy. Majeranek, tymianek czy lubczyk dostarczają Nam najwięcej kwasu askorbinowego.

Do głównych oddziaływań prozdrowotnych suszonych ziół należą ich właściwości antyutleniające (np. ziele angielskie) i przeciwzapalne, wynikające z obecności związków fenolowych. Największy potencjał antyoksydacyjny wśród ziół przyprawowych mają bazylia, tymianek czy oregano. Ten ostatni ma również pozytywny wpływ na Nasz układ moczowy.

A jak ktoś będzie zgłaszał problemy trawienne, to proponuję sięgnąć po: majeranek, bazylię, tymianek, lubczyk czy oregano. A jak znajdzie się taki, który narzeka na apetyt, to proponuję sięgnąć po rozmaryn.

Jak widać wachlarz cennych właściwości ziół i przypraw jest znaczny. Dlatego, przed kolejną szczyptą soli proponuję sięgnąć szczyptę ziół prowansalskich, czy majeranku.

Źródła:

Zioła w codziennej diecie: jakie wybrać? (ziolana.pl)

Zdrowe zioła i przyprawy w kuchni - Nasze 27 propozycji - Zielares

Suszone zioła w kuchni – mały dodatek, duża wartość prozdrowotna (dietetycy.org.pl)

10 najlepszych polskich ziół i ich zastosowanie - Katarzyna Majtczak (zyciewharmonii.pl)

Atlas ziół - Ekologia.pl

Galeria zdjęć