Szanowny Kliencie

Tekst

Polityka prywatności Akceptuję

Mniejsza liczba posiłków może chronić przed cukrzycą typu 2 i otyłością – wnioski z badań

Opracowała: dr Paulina Baran

Jedzenie ograniczone w czasie (z ang. time-restricted eating), tj. regularne spożywanie mniejszej liczby posiłków, rezygnacja z wieczornych przekąsek oraz niejedzenie przez 12 do 14 godzin (zazwyczaj w ciągu nocy) może zmniejszać ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 oraz poprawiać ogólny stan zdrowia – tak wynika z przeglądu badań przeprowadzonego przez naukowców z Uniwersytetu Georgii, którego wyniki opublikowano na łamach czasopisma Nutrients.

W świetle tych doniesień okazuje się, że model żywienia oparty na spożywaniu trzech głównych posiłków w ciągu dnia oraz kilku przekąsek pomiędzy nimi może nie sprzyjać utrzymywaniu prawidłowej masy ciała.

Jeden ze współautorów badania, prof. Krzysztof Czaja z University of Georgia College of Veterinary Medicine, zwraca uwagę, iż codzienna dieta składająca się z trzech posiłków oraz przekąsek uniemożliwia spadek poziomu insuliny w ciągu dnia, co przy średniej ilości kalorii oraz cukrów spożywanych przez Amerykanów może powodować przeciążenie receptorów insuliny w organizmie, a w konsekwencji - prowadzić do wystąpienia insulinooporności i nierzadko cukrzycy typu 2.

„To dlatego tak trudno jest stracić tkankę tłuszczową. Po prostu nie dajemy naszemu organizmowi szansy na jej wykorzystanie. Zmniejszenie liczby posiłków w ciągu dnia pozwoli na korzystanie z zapasów tłuszczu jako źródła energii, zamiast cukru, który stale będziemy dostarczać do organizmu” – twierdzi prof. Czaja.

Jakie są korzyści ze zmniejszenia liczby posiłków w ciągu dnia?

Naukowcy odkryli, że jedzenie ograniczone w czasie daje organizmowi czas na odpoczynek i regenerację, pozwala obniżyć poziom insuliny i glukozy, co z kolei może poprawiać wrażliwość tkanek na insulinę, ułatwiać kontrolę glikemii i pozytywnie wpływać na zdrowie mózgu. Taki model żywienia może także prowadzić do zmniejszenia dziennego spożycia kilokalorii o około 550, co w konsekwencji ułatwi redukcję masy ciała i utrzymywanie jej na prawidłowym poziomie.

Badacze doszli do wniosku, że jedzenie ograniczone w czasie może mieć pozytywny wpływ na mikrobiotę jelitową, może zapobiegać stanom zapalnym, a także regulować pracę hormonów związanych z apetytem i poziomem energii.

Regularne i rzadsze posiłki mogą także zapobiegać otyłości oraz zaburzeniom metabolicznym.

Podsumowując, pamiętajmy, że redukując liczbę posiłków spożywanych w ciągu dnia należy także brać pod uwagę ich jakość.

Na podstawie dokonanego przeglądu badań naukowcy z Uniwersytetu Georgii stwierdzili bowiem, iż mniejsza liczba posiłków składających się z wysokiej jakości żywności jest dobrą wskazówką dla osób zagrożonych wystąpieniem cukrzycy typu 2 i otyłości.

Prof. Krzysztof Czaja zwraca także uwagę, aby zdecydowanie unikać jedzenia w godzinach wieczornych i nocnych. Jak podaje naukowiec, spożywanie przekąsek o późnych porach powoduje, że organizm zamiast wejść w tryb odpoczynku, pracuje nad strawieniem dostarczonego pokarmu. Konsekwencją tego może być uczucie zmęczenia po przebudzeniu.

Źródła:

[1] University of Georgia. "Fewer meals may prevent Type 2 diabetes, obesity". ScienceDaily. ScienceDaily, 15 June 2023. www.sciencedaily.com/releases/2023/06/230615105247.htm.

[2] Carlee Harris, Krzysztof Czaja. Can circadian eating pattern adjustments reduce risk or prevent development of T2D? Nutrients, 2023; 15(7): 1762. DOI: 10.3390/nu15071762.

 

Galeria zdjęć