Szanowny Kliencie

Tekst

Polityka prywatności Akceptuję

Nie tylko kolorowe warzywa są zdrowe, czyli o niezwykłych właściwościach …. czosnku i cebuli

Opracowała: dr Paulina Baran

Cebula i czosnek są wszystkim dobrze znane przede wszystkim ze swojego charakterystycznego, intensywnego zapachu i ostrego smaku, za które odpowiedzialne są obecne w nich tiosiarczany. Warzywa te są łatwo dostępne, stosunkowo tanie i mogą gościć na naszych stołach o każdej porze roku. I naprawdę warto je do tego stołu zapraszać, bowiem oprócz dodawania wyrazistości i smaku różnym potrawom, cebula i czosnek są prawdziwą skarbnicą witamin i mikroelementów. Z uwagi na swoje właściwości zdrowotne, warzywa te są także uznawane za produkty lecznicze!

Cebula jest źródłem, między innymi, witaminy C, B1, B2, B3 (PP), B6, E, K, a także potasu, fosforu, krzemu, kwasu foliowego, magnezu, żelaza, cynki i selenu.

Czosnek jest bogaty w witaminę C, tiaminę, potas, wapń, miedź, fosfor oraz mangan.

Czosnek naturalnym antybiotykiem?

Substancją aktywną w czosnku jest allicyna, która wykazuje działanie przeciwbakteryjne. Co ciekawe, 3 ząbki czosnku swą siłą działania przeciwbakteryjnego dorównują standardowej dawce penicyliny! I co równie ważne, prawdopodobieństwo wykształcenia przez bakterie odporności na działanie czosnku i cebuli jest około 1000-krotnie niższe aniżeli dla klasycznych antybiotyków.

Czy cebula ma właściwości lecznicze?

Cebula wykazuje działanie dezynfekujące, przeciwbakteryjne i antyseptyczne. Jest polecana w chorobach układu oddechowego (m.in. zapalenie gardła, zapalenie zatok przynosowych, zapalenie krtani), działa wykrztuśnie, jej sok wykorzystywany jest do niszczenia bakterii powodujących infekcje skórne. Ponadto cebula ma działanie moczopędne, obniża ciśnienie tętnicze krwi, poprawia przemianę materii, pozwala także obniżyć poziom cukru we krwi.

Inne właściwości zdrowotne czosnku i cebuli

Oprócz działania przeciwbakteryjnego, czosnek i cebula mają również właściwości przeciwwirusowe, stąd też uznawane są za skuteczny, naturalny środek w walce z sezonowymi infekcjami – pamiętajmy o tym zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym.

Korzystne dla naszego zdrowia działanie czosnku i cebuli ma związek z zawartymi w nich substancjami – tiosiarczanami, które zapobiegają tworzeniu się skrzeplin w naczyniach oraz wykazują działanie przeciwnowotworowe.

Sposób przyrządzania

W przypadku czosnku, aby w pełni wykorzystać jego potencjał i właściwości zdrowotne, najlepiej używać go w naturalnej postaci (świeży), który należy rozgnieść lub posiekać na około 10 minut przed jego dalszą obróbką.

Jeśli chodzi o cebulę, nie trzeba jej wcześniej specjalnie przygotowywać przed dalszą obróbką termiczną. Substancja aktywna obecna w cebuli, tj. kwercetyna, nie tylko nie ginie podczas obróbki termicznej, ale nawet jej stężenie wzrasta. Wyjątkiem jest jednak gotowanie, ponieważ do 30 proc. substancji odżywczych cebuli dostaje się do wody użytej do gotowania. Tę wodę możemy jednak z powodzeniem wykorzystać do przygotowania zupy.

Należy pamiętać, że przeciwwskazaniem do spożywania cebuli są m.in. ciężkie choroby wątroby, nerek, zapalenie jelit oraz niewydolność serca.

Ciekawostką historyczną jest zaś to, że ponoć niewolników, którzy budowali piramidy w Egipcie karmiono właśnie cebulą i czosnkiem, aby … byli bardziej wytrzymali!

Zatem, śmiało dodawajmy cebulę i czosnek do naszych codziennych potraw, dla smaku i dla … zdrowia!

 

Źródła:

https://tomaszjezewski.pl/cebula-czosnek-antybiotyki-o-ktorych-sie-dowiesz/

https://biotechnologia.pl/informacje/cebula-i-jej-niezwykle-wlasciwosci,16568

https://www.pap.pl/aktualnosci/news%2C1054769%2Ccebula-i-czosnek-zdrowie-na-talerzu.html

 

Galeria zdjęć