Szanowny Kliencie

Tekst

Polityka prywatności Akceptuję

Niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby – NAFLD. Co robić, aby jej uniknąć?

Opracowała: mgr Magdalena Matyja

 

Niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby (NAFLD) to duży problem! Można powiedzieć, że jest to najczęściej spotykana przewlekła choroba tego narządu i według danych może ona dotyczyć nawet 46% populacji dorosłych. Niestety, kolejne dane statystyczne również nie napawają optymizmem. NAFLD może dotyczyć nawet 90% osób z otyłością olbrzymią oraz ponad 50% chorych na cukrzycę typu 2! Ważna kwestia, to że nie mamy problemu z otyłością olbrzymią nie oznacza, że nie zachorujemy, gdyż według danych 7% osób z NAFLD ma prawidłową masę ciała.

Jak widać, głównymi czynnikami ryzyka prowadzącymi do NAFLD jest otyłość oraz cukrzyca typu 2. Ponadto należy zauważyć że u osób ze stwierdzoną niealkoholową stłuszczeniową chorobą wątroby jest zwiększona częstość występowania hiperlipidemii (45–76%), nadciśnienia tętniczego (32–46%), a także, co prawda w mniejszej skali, a jednak występuje, niedoczynności tarczycy, zespół policystycznych jajników (PCOS), niewydolnoś

przysadki, niewydolnoś

nerek, łuszczyca, osteoporoza czy obturacyjny bezdech senny.

Jednym słowem, musimy postarać się zadbać o siebie. Na początek proponuję odstawić produkty, takie jak np.:

  • alkohol,
  • potrawy smażone,
  • tłuste wędliny i mięsa,
  • fast foody, chipsy czy krakersy.

Ponadto powinniśmy ograniczyć spożywanie lub najlepiej wyeliminować z Naszego menu przetworzonej oraz ultraprzetworzonej żywności i napojów, czyli np.: batonów, musli, sosów, płatków śniadaniowych, dżemów, deserów mlecznych, napojów gazowanych oraz niegazowanych.

Nie powinniśmy rezygnować z owoców i świeżych warzyw.

Dla pocieszenia mogę powiedzieć, że mam bardzo dobrą informację dla miłośników kawy. Według Zaleceń Polskiej Grupy Ekspertów NAFLD 2019, wypijanie 2-3 filiżanek kawy dziennie zmniejsza ryzyko rozwoju i progresji NAFLD.

Ponadto zauważono, że wyniki przeprowadzanych badań wykazują pozytywną rolę diety śródziemnomorskiej w profilaktyce NAFLD, gdyż zawiera ona duże ilości jedno – i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych (głównie w oliwie), roślinnych polifenoli, witamin o działaniu przeciwzapalnym i przeciwutleniającym oraz błonnika roślinnego. Z przeprowadzonych obserwacji zauważono, że po 6 lub 12 miesiącach od wprowadzenia diety śródziemnomorskiej obserwowano poprawę parametrów gospodarki lipidowej i węglowodanowej oraz zmniejszenie aktywności ALT niezależnie od redukcji masy ciała czy objętości tłuszczu trzewnego.

Jednak musimy pamiętać, że nie tylko powinniśmy ograniczyć się do stosowania diety, ale również starać się wprowadzić w życie aktywność fizyczną, która także powoduje zmniejszenie stopnia stłuszczenia wątroby i w dłuższej perspektywie czasu fenomenalnie wpływa na Nasz stan fizyczny, jak i psychiczny. Należy zauważyć, że umiarkowana intensywna aktywność fizyczna szybko prowadzi do zmniejszenia zawartości lipidów w wątrobie, co ma ogromne znaczenie dla poprawy funkcjonowania tego narządu.

Jednym słowem do dzieła, zadbajmy o siebie!

 

Źródła:

Dieta w niealkoholowej stłuszczeniowej chorobie wątroby | Dieta i ruch - mp.pl

GP_3_2019_NAFLD.pdf (ptg-e.org.pl)

Zalecenia dietetyczne w niealkoholowym stłuszczeniu wątroby (NAFLD) - Dietetyk od serca

Niealkoholowa stłuszczeniowa choroba wątroby – Wikipedia, wolna encyklopedia

Galeria zdjęć