Szanowny Kliencie

Tekst

Polityka prywatności Akceptuję

Poranny rozruch fizyczny

Opracowała: mgr Aleksandra Nowacka

 

Od miesiąca wiele emocji wśród mundurowych wzbudza wprowadzona w życie Decyzja nr 49 Ministra Obrony Narodowej w sprawie wprowadzenia do użytku w resorcie obrony narodowej dokumentu uzupełniającego Wychowanie fizyczne i sport w resorcie obrony narodowej – DU-7.3.1, w którym wprowadzono zmiany dot. m.in. organizacji wychowania fizycznego i sportu.

W rozumieniu tych zmian „poranny rozruch fizyczny jest obowiązkowym elementem kształtowania codziennych nawyków aktywności fizycznej, wytrzymałości marszobiegowej oraz propagowania zdrowego stylu życia”. Poranny rozruch ma być prowadzony w dniach szkoleniowych i nie wlicza się go do liczby godzin zajęć programowych w wychowania fizycznego. Powinien on trwać od 20 do 30 minut w zależności od Porządku dnia danej Jednostki Wojskowej. W rozruchu razem z podległymi sobie żołnierzami uczestniczy Dowódca i to on może zadecydować o ewentualnym odstąpieniu z jego realizacji (ze względu na niekorzystne warunki pogodowe lub inne przedsięwzięcia). Formę przebiegu porannego rozruchu ustala prowadzący, a w przypadku uczelni wojskowych czy centrali szkolenia zasady udziału kadry dowódczej ustala Rektor- Komendant.

Wprowadzenie takich zmian miało przyczynić się do hartowania organizmu żołnierzy, propagowania w środowisku zdrowego stylu życia, kształtowania zdolności wytrzymałościowych czy codziennych nawyków aktywności fizycznej. Czy są to jednak wszystkie z korzyści płynące z porannego rozruchu? Czy poranny rozruch fizyczny jest naprawdę aż tak zły?

Wiele argumentów przemawia za tym, że poranne ćwiczenia są lepsze i skuteczniejsze od tych, których podejmujemy się w późniejszych godzinach. Poza celami określonymi w załączniku do Decyzji jest też wiele innych korzyści wynikających z porannej aktywności fizycznej. Wpływa ona korzystnie na rytm dobowy organizmu i pomaga regulować rytm snu (regulacja cyklu dnia i nocy). Ruch z rana przyspiesza także metabolizm – organizm intensywniej korzysta z zapasów zmagazynowanej energii (glikogenu mięśniowego i wątrobowego oraz tkanki tłuszczowej). Ponadto pobudza układ krążenia i hormonalny, zwiększając zaopatrzenie tkanek w tlen i substraty energetyczne, a wydzielane podczas wysiłku endorfiny i inne neurotransmitery powodują pobudzenie centralnego układu nerwowego i poprawę nastroju. Poprawiają się także funkcje poznawcze oraz zwiększa poziom koncentracji uwagi.

Systematyczny trening i każda dodatkowa aktywność fizyczna ułatwi także zdanie corocznych egzaminów z wychowania fizycznego, które są obowiązkowe dla wszystkich żołnierzy.

Z godnie z decyzja Ministra MON Mariusza Błaszczaka z dnia 16.04.2020 r. w tym roku żołnierze są zwolnienie z tego obowiązku cyt. „ W związku z ograniczeniami, nakazami i zakazami wynikającymi z wystąpienia stanu epidemii na obszarze RP, zwalniam z przyczyn służbowych ze sprawdzianu ze sprawności fizycznej w 2020 r. żołnierzy zawodowych. Wojsko Polskie jest codziennie zaangażowane w walkę z koronawirusem i dba o bezpieczeństwo Polski”.

W każdej sytuacji starajmy się szukać pozytywów, a poranny rozruch fizyczny z pewnością ma ich wiele. Pamiętajmy, że „czasami w środku poważnego kryzysu rodzi się właściwy nawyk” – Charles Duhigg.

 

Bibliografia:

  1. Decyzja nr 49/Szkol./SG WP Ministra Obrony Narodowej z dnia 08 lipca 2020 r.

  2. Duhigg C. (2013): Siła nawyku. Wyd. Naukowe PWN.

  3. Załącznik do decyzji nr 49/Szkol./SG WP Ministra Obrony Narodowej z dnia 08 lipca 2020 r.

Galeria zdjęć