
Power Nap - oręże produktywności!
Opracowała: mgr inż. Patrycja Urbańska
W świecie instant, gdzie liczy się każda minuta, bezcenny skarb- sen, bywa zaniedbywany. Wielu z nas późno zasypia i wcześnie wstaje. Taki model życia prowadzi do chronicznego niedoboru snu. Z ratunkiem przychodzi skuteczna koncepcja POWER NAP.
Jest to krótka, odświeżająca drzemka, która zdobyła sławę oraz uznanie zarówno w kręgach naukowych, jak i wśród zwykłych ludzi. Power nap to drzemka, która trwa zwykle od 10 do 20 minut. Choć może się wydawać, że taki czas snu nie ma znaczenia, badania naukowe dowodzą, że nawet kilka minut odpoczynku może przynieść zaskakujące korzyści dla naszego organizmu.
Istotą power nap jest to, aby nie zapadać w głęboki sen, który może prowadzić do uczucia dezorientacji i senności po przebudzeniu. Celem jest krótki okres odpoczynku, zapewniający poprawę funkcji poznawczych oraz większy poziom energii.
Dlaczego warto praktykować power nap?
1. Drzemka w ciągu dnia obniża poziom stresu i zdecydowanie wpływa na poprawę nastroju.
2. Krótki sen poprawia pamięć oraz zdolności do rozwiązywania problemów.
3. Niedługa drzemka pomaga obniżać poziom kortyzolu, co w konsekwencji pozytywnie wpływa na układ sercowo- krążeniowy.
4. Drzemka mocy potencjalizuje skupienie, czujność i szybkość reakcji.
5. Krótki sen przyczynia się do zniwelowania uczucia wyczerpania czy zmęczenia.
Aby maksymalnie wykorzystać potencjał power nap, warto przestrzegać pewnych zasad!
Pora dnia? Doskonałym momentem na krótką drzemkę jest wczesne popołudnie. To czas, kiedy naturalnie odczuwamy lekki spadek energii. Zbyt późny power nap, może zaburzyć nocny sen.
Czas trwania? Perfekcyjna długość power nap to 10- 20 minut. Drzemki powyżej 30 minut mogą (choć nie jest to zasada!) wywołać senność po przebudzeniu.
Sceneria? Najlepsze będzie ciche, spokojne miejsce z przyciemnionym światłem umożliwiające zajęcie wygodnej pozycji do drzemki.
A co nauka mówi o śnie w ciągu dnia, niezależnie od jego długości?
- NASA przeprowadziła badanie (1995) w którym sprawdzano, jak krótki sen wpływa na wydajność astronautów i pilotów. Wyniki pokazały, że drzemki trwające około 26 minut poprawiły wydajność o 34% oraz czujność o 54%. Drzemki te były szczególnie cenne dla utrzymania wysokiego poziomu koncentracji podczas długich lotów.
- Naukowcy z Uniwersytetu w Saarland (2015) wykazali, że drzemka trwająca ok. 45 minut przyczyniła się do osiągnięcia lepszych wyników w testach pamięciowych. To odkrycie sugeruje, że niedługie drzemki poprawiają procesy uczenia się i funkcje pamięci długotrwałej.
- Badanie opublikowane w 2007 roku przez American Journal of Cardiology sugeruje, że osoby które regularnie odbywają krótkie drzemki, mają niższe ryzyko wystąpienia chorób serca. Przerwa na drzemkę może bowiem obniżyć ciśnienie krwi i poprawić ogólną wydolność sercowo-naczyniową.
- Badanie z Journal of Sleep Research (2006) sugeruje, że nawet krótka drzemka trwająca 10 minut przynosi znaczące korzyści, takie jak poprawa zdolności kognitywnych czy redukcja zmęczenia. Drzemki dłuższe niż 30 minut mogą (nie jest to reguła!) powodować uczucie dezorientacji po przebudzeniu, ale regeneracyjne efekty snu utrzymują się dłużej.
- Naukowcy prowadzący badanie na Harvard Medical School (2009) wykazali, że krótkie drzemki mogą poprawiać zdolności motoryczne oraz wpływać pozytywnie na kreatywność i rozwiązywanie problemów. Stymulują bowiem funkcje mózgu odpowiedzialne za integrację informacji i ułatwiają tworzenie nowych połączeń neuronalnych.
Reasumując, nauka dostrzega potężny potencjał w koncepcji power nap i drzemek w ogóle, szczególnie gdy sytuacje wymagają szybkiej reakcji, dużej koncentracji, precyzji i refleksu. Niedługi sen w ciągu dnia to skuteczna strategia regeneracyjna, która przynosi wiele korzyści dla zdrowia i wydajności. Krótkie drzemki poprawiają koncentrację, pamięć i nastrój, a także mogą korzystnie wpływać na zdrowie serca. W rzeczywistości, gdzie sen jest materią deficytową, drzemki mogą stanowić klucz do zwiększenia naszej produktywności i poprawy samopoczucia. Warto więc w miarę możliwości robić sobie regularnie POWER NAP GIFT, aby cieszyć się lepszym życiem.
Piśmiennictwo:
- Rosekind, M. R., Smith, R. M., Miller, D. L., Co, E. L., Gregory, K. B., Webbon, L. L., & Gander, P. H. (1995). Alertness management: Strategic naps in operational settings. Journal of Sleep Research, 4(S2), 62–66.
- Studte, S., Bridger, E., Mecklinger, A. (2015). Nap sleep preserves associative but not item memory performance. Neurobiology of Learning and Memory, 120, 84-93.
- Brooks, A., Lack, L. (2006). A brief afternoon nap following nocturnal sleep restriction: which nap duration is most recuperative? Sleep, 29(6), 831-840.
- Mednick, S., Nakayama, K., Stickgold, R. (2003). Sleep-dependent learning: a nap is as good as a night. Nature Neuroscience, 6(7), 697-698.