Szanowny Kliencie

Tekst

Polityka prywatności Akceptuję

Przyjaciele dobrego nastroju

Opracowała: mgr Patrycja Urbańska

Zaburzenia nastroju dotykają coraz większej ilości ludzi żyjących we współczesnym świecie. Wraz ze wzrostem notowań, rośnie również świadomość społeczeństwa na temat symptomów oraz metod ich leczenia. W zależności od czasu trwania i stopnia nasilenia objawów, problem należy skonsultować ze specjalistą, który dobierze odpowiednie podejście terapeutyczne. W obliczu zjawiska wzrostu liczby zaburzeń depresyjnych, oprócz psychoterapii i farmakoterapii, ze wsparciem przychodzi medycyna żywieniowa. Badania naukowe z obszaru dietetyki, dostarczają licznych dowodów potwierdzających znaczący wpływ określonych grup produktów na właściwą chemię mózgu, która de facto leży u biochemicznych podstaw zaburzeń nastroju.

Niektóre produkty żywnościowe zawierają składniki, które wpływają pośrednio na poprawę nastroju czy łagodzą napięcie. Jednym z nich jest występujący w orzechach włoskich tryptofan, który jest prekursorem serotoniny -  neuroprzekaźnika odpowiedzialnego za dobry nastrój.

W czasopiśmie Nutrients opublikowano badanie,  w którym naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego dowiedli, iż osoby które regularnie spożywały orzechy włoskie, miały o 26% niższe wyniki w testach badających symptomy depresji. Z kolei w grupie, gdzie spożywano inne rodzaje orzechów, objawy depresji były niższe o 8% niż w grupie gdzie orzechy nie były spożywane w ogóle. Należy zauważyć, że systematyczne spożywanie około 2 łyżek orzechów włoskich znacząco wpływało na zwiększenie poziomu energii, wyższą aktywność, lepszą koncentrację oraz podwyższenie poziomu optymizmu.

W innym badaniu naukowcy z University of New Mexico wykazali, że regularne spożywanie orzechów włoskich znacząco poprawia nastrój u młodych mężczyzn, natomiast takiej zależności nie zaobserwowano u kobiet. Badanie pod kierownikiem Petera Pribisa polegało na włączeniu do codziennej diety  w grupie badanej garści orzechów włoskich. Przez osiem tygodni badani obu płci, będący z różnych grup etnicznych spożywali codziennie trzy kromki chleba z dodatkiem rozgniecionych bananów. Następnie przez identyczny okres czasu badani spożywali taka samą ilość chleba bananowego, jednakże wzbogaconą o średnio ½ szklanki orzechów włoskich. Po zakończeniu każdego z etapów, przy pomocy skali POMS, oceniano klasyczne symptomy depresji tj. zmęczenie, wrogość i złość, gotowość do działania (opisywaną jako witalność) oraz brak skuteczności i poczucie dezorientacji. Ku zaskoczeniu zespołu, włączenie orzechów włoskich do codziennego menu, spowodowało poprawę nastroju u 28% mężczyzn, czego nie odnotowano w przypadku kobiet (ten wynik prawdopodobnie będzie przedmiotem dalszych analiz).

Należy pamiętać, że na efektywną syntezę serotoniny z udziałem tryptofanu ma wpływ kilka złożonych czynników. Między innymi należy do nich obecność innych składników pokarmowych, które konkurują z tryptofanem o przejście prze barierę krew mózg. Ponieważ transfer tryptofanu do mózgu jest bardziej efektywny w obecności magnezu i niektórych witamin z grupy B, a także przy niższym stężeniu cukrów prostych, należy dbać o odpowiednią kompozycje posiłków. Te, powinny składać się z produktów spożywczych nieprzetworzonych obejmujących rożne grupy takie jak: pełnoziarniste kasze, nasiona orzechy, nasiona roślin strączkowych, chude mięso, ryby nabiał, jaja i niektóre owoce jak np. banany czy avocado.

Podsumowując, należy zauważyć że świadomość żywieniowa, prawidłowe decyzje podejmowane przy wyborze produktów spożywczych, a także konsekwencja w stosowaniu się do określonych zasad zdrowego żywienia, mogą mieć znaczący wpływ na nasze samopoczucie, życiową energie i poziom optymizmu. 

Bibliografia:

  1. Lenore A., Rong G., David E. (2019) Lower Depression Scores among Walnut Consumers in NHANES.
  2. Peter P. (2016) Effects of Walnut Consumption on Mood in Young Adults- A Randomized Controlled Trial (Nutrients, 2016)

Trisha A. Jenkins, Janson C.D.N., Kate P., Paul B. (2016) Influence of Tryptophan and Serotonin on Mood and Cognition with a Possible Role of the Gut-Brain Axis (Nutrients, 2016).

Galeria zdjęć