Szanowny Kliencie

Tekst

Polityka prywatności Akceptuję

Rekreacja ruchowa a trening sportowy. Rodzaje treningu.

Opracowała: mgr Aleksandra Nowacka

Kiedy zaciera się granica pomiędzy rekreacją ruchową a treningiem? Jakie są rodzaje treningu? Czym tak naprawdę się różnią i jakie pożądane zmiany adaptacyjne organizmu wywołują ? Tego wszystkiego dowiecie się w najbliższych czterech artykułach!

Rekreacja ruchowa nazywana także aktywnym wypoczynkiem, jest formą aktywności umysłowej lub fizycznej podejmowanej poza obowiązkami zawodowymi, społecznymi, domowymi czy naukowymi. Stosuje się ją nie tylko dla odpoczynku czy rozrywki, jest to również świetny sposób na rozładowanie stresu i negatywnych emocji. Rekreacja z założenia jest aktywnością dobrowolną, jej formy wynikają głównie z rodzaju zainteresowań i miejsca naszego pobytu. Nie ma w niej miejsca na rywalizację sportową i współzawodnictwo.

Z kolei trening fizyczny definiowany jest jako proces adaptacji organizmu do wysiłku odbywający się w wyniku systematycznego wykonywania ćwiczeń fizycznych o stopniowo wzrastającej intensywności. Polega on na powtarzaniu wysiłku o określonej intensywności i czasie trwania, zgodnie z zasadą zwiększania obciążeń. Prowadzi do zmian adaptacyjnych w organizmie, umożliwiających zwiększenie możliwości wysiłkowych. Jego celem jest przygotowanie do skutecznej rywalizacji i uczestnictwa w zawodach.

Wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje treningu, które wywołują różne zmiany adaptacyjne organizmu i są to:

  • trening wytrzymałościowy,

  • trening siłowy,

  • trening szybkościowy.

Charakterystykę każdego z nich przedstawimy w kolejnych publikacjach.

 

Bibliografia:

  1. Kozłowski S., Nazar K. (1999): Wprowadzenie do fizjologii klinicznej. Wydawnictwo Lekarskie PZWL (wyd. III).

  2. Sozański H., Czerwiński J., Sadowski J. (2013): (red.) Podstawy teorii i technologii treningu sportowego. T1, Biała Podlaska, AWFiS.

  3. Sozański H.,  Sadowski J., Czerwiński J. (2015): Podstawy teorii i technologii treningu sportowego, T. 2, Warszawa, Biała Podlaska AWF.

  4. Traczyk W. (2000): Słownik fizjologii człowieka. Wyd. 1, Warszawa.

  5. Wielka Encyklopedia PWN (2004) Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2004, t. 23.

  6. Wilmore J.H., Costil D.L. (2004): Physiology of sport and exercise. 3rd ed. Human Kinetics.

Galeria zdjęć