Szanowny Kliencie

Tekst

Polityka prywatności Akceptuję

Stosowanie diety śródziemnomorskiej prowadzi do znaczącego wzrostu wyników w sportach wytrzymałościowych już w ciągu kilku dni

Opracowali: dr hab. Stefan Gaździński, prof. WIML, dr Agata Gaździńska

Naukowcy z Saint Louis University odkryli, że spożywanie diety śródziemnomorskiej może poprawić wyniki ćwiczeń wytrzymałościowych sportowców po zaledwie czterech dniach.

Opublikowane w małym badaniu w Journal of American College of Nutrition, naukowcy odkryli, że uczestnicy w biegu na 5 km uzyskali o sześć procent lepszy wynik po spożyciu diety śródziemnomorskiej, niż po spożyciu tzw. „zachodniej diety”. Co ciekawe naukowcy nie stwierdzili różnicy między tymi dwoma dietami podczas  testów wysiłkowych beztlenowych.

Dla przypomnienia podstawą diety śródziemnomorskiej są owoce i warzywa, orzechy, oliwa z oliwek i produkty pełnoziarniste. Zalecane jest  unikanie czerwonych i przetworzonych mięs, nabiału, tłuszczów trans i nasyconych oraz cukrów rafinowanych. Dla porównania „dieta zachodnia” charakteryzuje się niskim spożyciem owoców, warzyw i nierafinowanych olejów oraz wysokimi spożyciem produktów bogatych w tłuszcze trans i tłuszcze  nasycone, nabiałem, cukrami rafinowanymi, wysoko przetworzonymi olejami roślinnymi, sodem i ogólnie wysoko przetworzoną żywnością.

Edward Weiss, Ph.D., profesor z dziedziny odżywiania i dietetyki z Saint Louis University mówi, że dieta śródziemnomorska ma wiele zalet zdrowotnych. On i jego zespół postawili hipotezę, że działanie przeciwzapalne i przeciwutleniające diety, bardziej zasadowe pH i azotany w diecie mogą prowadzić do poprawy wydajności ćwiczeń.

Wiele pojedynczych składników odżywczych występujących w diecie śródziemnomorskiej poprawia wydolność wysiłkową natychmiast lub w ciągu kilku dni. Dlatego logiczne wydaje się, że cały schemat żywieniowy, który zawiera te składniki odżywcze, również szybko będzie wpływał na poprawę wydajność”, powiedział Weiss. Korzyści te są jednak szybko zniwelowane po przejściu na dietę zachodnią, stąd badawcze podkreślają znaczenie długoterminowego przestrzegania diety śródziemnomorskiej.

Do badania włączono siedem kobiet i czterech mężczyzn w randomizowanym badaniu krzyżowym. Uczestnicy biegali pięć kilometrów na bieżni, dwa razy - raz po czterech dniach gdy spożywali dietę śródziemnomorską i po raz drugi po czterech dniach gdy spożywali typową zachodnią dietę.  Okresem przerwy oddzielając dwa testy wynosił od 10 do 16 dni.

Weiss twierdzi, że badanie wykazało, że czas biegu na 5 km był o sześć procent lepszy po spożyciu  diety śródziemnomorskiej niż po spożyciu diety zachodniej, pomimo podobnego rytmu serca oraz oceny poziomu odczuwanego wysiłku.Badacze podkreślają że dieta, o której powszechnie wiadomo, że jest zalecana dla zdrowia, ma również korzystny wpływ na wydajność ćwiczeń. Sportowcy i osoby aktywne fizycznie mają więc kolejny dowód jak istotne jest to co jedzą. 

Inni badacze tego badania to Michelle Baker, Kristen DeCesare, Abby Johnson, Kathleen Kress i Cynthia Inman.

Materiały dostarczone przez Saint Louis University. Oryginał napisany przez Carrie Bebermeyer.

Źródło:

https://www.sciencedaily.com/releases/2019/03/190306125351.htm

Galeria zdjęć