Szanowny Kliencie

Tekst

Polityka prywatności Akceptuję

Światowy Dzień Zdrowia 7. kwietnia 2025 rok Inwestycja w ZDROWY POCZĄTEK ŻYCIA

Opracowała: mgr inż. Patrycja Urbańska

Każdego  roku 7. kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia – inicjatywę ustanowioną przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) w rocznicę jej powstania.

Tegoroczne hasło: Zdrowe początki, pełna nadziei przyszłość przypomina, jak fundamentalne znaczenie dla zdrowia całego społeczeństwa i przyszłych pokoleń ma inwestycja w zdrowie kobiet, w zdrowy proces ciąży, a także w zdrowie noworodków i dzieci.

Zdrowy początek życia – klucz do dobrego zdrowia!

Badania z zakresu medycyny i zdrowia publicznego bezsprzecznie wskazują, że pierwsze 1000 dni życia – licząc od momentu poczęcia – mają kluczowe znaczenie dla późniejszego rozwoju psychofizycznego i ogólnego dobrostanu człowieka. To czas, w którym organizm jest najbardziej podatny na działanie czynników takich jak sposób odżywiania matki, ekspozycja na stres czy infekcje, a także dostęp do opieki medycznej.

Badania opublikowane w The Lancet  (2008) pokazują, że dzieci, które były niedożywione we wczesnym dzieciństwie, mają mniejsze szanse na ukończenie szkoły, częściej zapadają na choroby przewlekłe, a ich zdolności poznawcze są istotnie niższe w zestawieniu z grupą rówieśniczą.

Inwestycja we wczesną opiekę zdrowotną polepsza jakość życia człowieka jako jednostki w całym społeczeństwie, nie obciąża w przyszłości systemu ochrony zdrowia i co najciekawsze, potęguje produktywność  społeczną.

Profilaktyka i opieka okołoporodowa

Polska, zgodnie z wytycznymi WHO, zapewnia kobietom w ciąży szereg świadczeń zdrowotnych – niezależnie od ich ubezpieczenia. Są to regularne badania prenatalne, dostęp do opieki ginekologicznej i położniczej oraz możliwość korzystania poza kolejnością z usług medycznych. Dane statystyczne pokazują, że wczesna interwencja medyczna i monitorowanie ciąży istotnie obniżają ryzyko powikłań porodowych i śmiertelności noworodków.

Zdrowie psychiczne matki

Niezbędnym jest też podkreślenie ogromnego wpływu stanu zdrowia psychicznego matki na rozwój dziecka. Według badań opublikowanych w Journal of Affective Disorders, depresja poporodowa oraz duży poziom stresu matki w ciąży mogą prowadzić do zaburzeń emocjonalnych i poznawczych u dziecka w przyszłości. Z tego powodu WHO oprócz opieki fizycznej, zaleca psychologiczną opiekę w okresie okołoporodowym.

Podsumowując, Światowy Dzień Zdrowia to okazja do refleksji nad istotą dbałości o zdrowy początek życia, który jest sprawą nadrzędną jednostki oraz odpowiedzialnością całej wspólnoty – instytucji politycznych oraz wszystkich obywateli.

Piśmiennictwo:

  1. Victora, C.G., Adair, L., Fall, C., Hallal, P.C., Martorell, R., Richter, L., & Sachdev, H.S. (2008). Maternal and child undernutrition: consequences for adult health and human capital. The Lancet.
  2. O’Connor, T.G., Heron, J., Golding, J., Beveridge, M., & Glover, V. (2002). Maternal antenatal anxiety and behavioural/emotional problems in children: a test of a programming hypothesis. Journal of Affective Disorders.
  3. https://www.gov.pl/web/psse-nidzica/swiatowy-dzien-zdrowia-2025-zdrowe-poczatki-pelna-nadziei-przyszlosc

Galeria zdjęć