Szanowny Kliencie

Tekst

Polityka prywatności Akceptuję

Tauryna eliksirem długowieczności?

Opracowała: dr Paulina Baran

„Wyniki badań sugerują, że tauryna może być naszym wewnętrznym eliksirem życia, który pomaga żyć dłużej i w lepszym zdrowiu” – do takich wniosków doszli naukowcy z Uniwersytetu w Kolumbii na podstawie swoich najnowszych badań opublikowanych w czasopiśmie naukowym Science.

Na wstępie wyjaśnijmy, że tauryna (kwas 2-aminoetanosulfonowy) jest aminokwasem niebiałkowym, produkowanym naturalnie w organizmie człowieka i występującym przede wszystkim w mięśniach szkieletowych, sercu, mózgu oraz siatkówce oka.

Tauryna pełni wiele ważnych funkcji - jest neuroprzekaźnikiem, neuromodulatorem i antyoksydantem, stabilizuje błony komórkowe i osmozę komórek, moduluje stężenie jonów wapnia, uczestniczy w produkcji kwasów żółciowych. Tauryna jest niezbędna, między innymi, do prawidłowej pracy mięśni, w tym także mięśnia sercowego, przyśpiesza ich regenerację po wysiłku, oddziałuje także na ośrodkowy układ nerwowy, dzięki czemu może poprawiać sprawność poznawczą.

Zawartość tauryny w organizmie jest uwarunkowana zdolnością komórek ciała do jej syntezy, a niedobory są uzupełniane ze źródeł zewnętrznych, głównie z pokarmów pochodzenia zwierzęcego, tj. mięsa, ryb, skorupiaków, mleka i jego przetworów, choć można je także znaleźć w niektórych gatunkach wodorostów, krasnorostów, ziarnach soczewicy i grochu. Na rynku dostępne są również suplementy diety zawierające taurynę.

Wróćmy zatem do najnowszych badań przeprowadzonych przez zespół kolumbijskich naukowców i przekonajmy się, jaki związek może mieć tauryna z procesami starzenia się organizmu?

Impulsem dla naukowców do prowadzenia badań było zaobserwowanie, że zawartość tauryny w organizmie ludzi i zwierząt istotnie zmniejsza się wraz z wiekiem. Zauważono, że u 60-letnich osób poziom tauryny wynosił jedynie około jednej trzeciej poziomu stwierdzonego u 5-letnich dzieci. I stąd wziął się pomysł na badania, które przeprowadzono na 250 osobnikach, tj. samicach i samcach myszy w średnim wieku (14-miesięcy, czyli ok. 45 lat w kategoriach ludzkich).

Wykazano, że tauryna zwiększyła średnią długość życia o 12 proc. u samic myszy oraz o 10 proc. u samców. Dla myszy oznaczało to 3-4 dodatkowe miesiące życia, co odpowiada około 7-8 ludzkim latom. Co ważne, suplementacja tauryną nie tylko przyczyniła się do wydłużenia długości życia zwierząt, ale także wpłynęła pozytywnie na ich stan zdrowia. Podobne obserwacje zostały poczynione na małpach.

Eksperymenty przeprowadzone na zwierzętach sugerują, że tauryna wykazuje potencjał w zakresie korzystnego wpływu na długość życia i stan zdrowia. Czy równie obiecujących efektów możemy oczekiwać po suplementacji tauryną u ludzi? Nie pozostaje nam nic innego, jak poczekać na dalsze badania w tym obszarze.

Źródła:

[1] Columbia University Irving Medical Center. "Taurine may be a key to longer and healthier life". ScienceDaily. ScienceDaily, 8 June 2023. https://www.sciencedaily.com/releases/2023/06/230608195654.htm

[2] https://www.science.org/doi/10.1126/science.abn9257

[3] https://pl.wikipedia.org/wiki/Tauryna

Galeria zdjęć