Szanowny Kliencie

Tekst

Polityka prywatności Akceptuję

U psychodietetyka: najczęściej wykorzystywane terapie w leczeniu zaburzeń odżywiania

Opracowała: mgr Natalia Jakubczak

Już kiedyś pisaliśmy, kim jest psychodietetyk i jak wygląda jego praca. Dzisiaj chcielibyśmy bardziej szczegółowo zapoznać Was z pracą psychodietetyków, i tym w jakim kierunku może iść terapia.

Wizyta u psychodietetyka, oczywiście w zależności od problemu, może być jednorazowa, ale jeśli zdecydujemy się na częstsze spotkania, specjaliści mogą wykorzystywać różnego rodzaju praktyki/terapie, które wspierają proces zmiany.

W tym artykule przedstawimy niektóre z nich:

  • Mindfulness

To nie tylko terapia, a raczej cała filozofia życiowa. Mindfulness oznacza uważność. Jest to umiejętność koncentrowania się na bodźcach zewnętrznych oraz wewnętrznych (tych pochodzących z głębi ciała), które występują w danej chwili. Powstało wiele ćwiczeń do nauki mindfulness, w tym również praktyka spokojnego, zrównoważonego oddechu. Psychodietetyk może zalecić praktykę mindfulness, kiedy mamy problem z koncentracją, czy na przykład zauważy u nas skłonności do jedzenia emocjonalnego. Dzięki praktyce uważności możemy łatwiej odróżniać głód fizyczny od tego podyktowanego emocjami oraz znacznie zredukować poziom stresu.

  • Dialog motywujący

Jest to sposób prowadzenia rozmowy z pacjentem, który ma na celu pobudzenie lub wzmocnienie jego motywacji wewnętrznej. Często jest tak, że z jednej strony bardzo dobrze wiemy, że powinniśmy skończyc z jakimś złym nawykiem, ale korzyści z niego wynikające są tak wielkie, że powoduje to w nas ambiwalentne uczucia. Na przykład, walczymy z nadwagą ale jednocześnie tak bardzo lubimy słodycze, że cięzko nam przestać je jeść. Dialog motywujący ma właśnie na celu sprecyzowanie naszych priorytetów i pobudzenie wewnętrznej motywacji do działania we właściwym kierunku.

  • Terapia poznawczo-behawioralna

Polega na indentyfikacji oraz zmianie negatywnych przekonań.

Jest jedną z najczęstszych terapii, stosowanych przy zaburzeniach odżywiania, takich jak na przykład jedzenie kompulsywne. Skoncentrowana jest na walce z procesami, które podtrzymują psychopatologie zaburzeń, a nie procesów, które do niej doprowadzily (modyfikowanie mechanizmów podtrzymujących zaburzenie)

  • ACT

ACT to skrót od Terapi Akceptacji i Zaangażowania. Jak sama nazwa wskazuje, terapia ta polega przede wszytskim na akceptacji towarzyszacych nam codziennie mysli i emocji, nawet jeśli są one dla nas trudne. Wspiera proces zmiany.

  • Symulacje mentalne

Symulacje mentalne to intencjonalne wyobrażenia, których celem jest reprezentacja rzeczywistości. (Jarczewska-Gerc, 2015). Możemy wyróżnić trzy różne typy: symulacje wyniku, symulacje procesu oraz ruminacje (rozpamiętywanie negatywnych zdarzeń z przeszłości). Okazuje się, że przy osiąganiu celów, najbardziej efektywne jest wyobrażenie procesu. Szczegółowe myślenie o procesie zmiany, najbardziej nas motywuje i aktywizuje do działania. Można tę zależność wykorzystać właśnie wtedy, kiedy chcemy zmienić nawyki żywieniowe.

W powyższym artykule przedstawione zostały tylko niektóre terapie, które mogą zostać wykorzystane przez psychodietetyka. Wszystko zależy od typu zaburzeń  oraz indywidualnych predyspozycji pacjenta. Ważne jest również wykształcenie psychodietetyka. Niektórzy bowiem nie mają uprawnień psychoterapetycznych, niezbędnych do prowadzenia terapii. Jednak wymienione praktyki zwykle bardzo dobrze sprawdzają się u pacjentów z różnego rodzaju zaburzeniami odżywiania oraz wspierają proces zmiany przy niewłaściwych nawykach żywieniowych.

Bibliografia:

  1. Kabat-Zinn J. : Życie Piękna Katastrofa. Czarna Owca, 2018
  2. Hasson G. : Mindfulness. Żyj tu I teraz. Praktyka uważności dla każdego. Amber, 2015
  3. Jarczewska-Gerc E. (2015) Rola wyobrażeń w osiąganiu celów. Symulacje mentalne. Warszawa, Wydawnictwo Difin SA
  4. Teasdale J., Williams M., Segal Z. (2016) Praktyka Uważności. Kraków. Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
  5. Fairburn C. (2013) Terapia Poznawczo- behawioralna i zaburzenia odżywiania. Kraków. Wydawnictwo Uniwersytetu Jagielońskiego

 

 

Galeria zdjęć