Szanowny Kliencie

Tekst

Polityka prywatności Akceptuję

Używki w czasie pandemii

Opracowała mgr Natalia Jakubczak

Czas pandemii jest niezwykle trudny dla nas wszystkich. Zupełna zmiana trybu życia i strach przed przyszłością wpływa negatywnie na nasze samopoczucie i powoduje permanentny stres. Niestety taki stan psychiczny przyczynia się do stosowania różnego rodzaju używek, które mają negatywny wpływ na nasze zdrowie.Uzależnienie to stan, w którym nasze ciało domaga się jakiejś substancji. Jeśli natychmiast nie zaspokoimy tej potrzeby, mogą wystąpić nieporządane reakcje psychologiczne i fizjologiczne.

Zwykle jeśli chcemy pozbyć się jakiegoś nałogu, potrzebujemy czasu i różnego rodzaju substytutów aby wyeliminować niechciane zachowania. Jednak wypracowywanie sobie nowych schematów nie jest łatwe, szczególnie w czasie pandemii. Wymaga to od nas bowiem zwykle dużo cierpliwości i pozytywnego nastawienia. Uzależnieni możemy być od różnych produktów m.in. alkoholu, papierosów, słodyczy.

Nałogowe palenie osłabia organy oddechowe i wpływa negatywnie na cały układ odpornościowy. Ze względu na to, że koronawirus atakuje przede wszystkim płuca, palenie dużych ilości papierosów może być szczególnie niebezpieczne. Niestety, w czasie pandemii wzrosła również konsumpcja alkoholu. Jes to często spowodowane poczuciem osamotnienia. Bardzo dużo osób ze względu na strach przed zarażeniem zaczęła się izolowac społecznie.

Równie poważnym zagrożeniem, szczególnie podczas „lockdown” mógł być cukier. Uzależnienie od słodyczy wydaje się pozornie najmniej niebezpieczne, porównując je do papierosów i alkoholu, jednak nie bez powodu cukier nazywany jest „białą śmiercią”.

Co wpływa na zwiększone spożycie słodyczy w czasie pandemii?

  • Zjawisko robienia zapasów w sklepach. Kupujemy więcej żeby ograniczyć ilość wyjść, a co za tym idzie, w domach pojawiły się zwiększone ilości również słodkich produktów.
  • Przeżywamy negatywne emocje, jesteśmy zalewani falą informacji na temat Covid-19 w telewizji i internecie, co powoduje zwiększone napięcie i może doprowadzić do jedzenia emocjonalnego.
  • Mamy ograniczone możliwości jeśli chodzi o rozładowywanie skumulowanego napięcia. Ze wzgledu na strach przed zarażeniem, ograniczyliśmy na przykład wyjścia ze znajomymi czy na siłownie, co również może spowodować tak zwane ”zajadanie problemów” i rekompensowanie sobie codziennych trudności przysmakami.

Wszystko to powoduje, że ostatnio znacznie zwiększyliśmy spożycie niezdrowych produktów.

Jaki to ma wpływ na nasze zdrowie? Przede wszystkim, wzrasta poziom nadwagi i otyłości, a są to czynniki zwiększające ryzyko cięższego przejścia przez chorobę spowodowaną koronawirusem.

Co ciekawe, spożywanie słodyczy i przetworzonej żywności przyczynia się nie tylko do nadwagi i otyłości. Badania pokazują, że zmiana diety na tego typu produkty może zmodyfikować sposób oddychania. Przetworzona żywność zwiększa produkcję śluzu i kwasów, co wpływa na pobudzenie układu oddechowego i zmiany w jego funkcjonowaniu. Z tego względu częściej oddychamy przez usta.

Jakie mogą być tego konsekwencje? Oddychanie przez usta prowadzi do hiperwentylacji, czyli wprowadzaniu zbyt dużej ilości tlenu do płuc. Co więcej, oddychając w ten sposób pomijamy barierę ochronną, która znajduje się w nosie. Łatwiej zatem zarazić się drogą kropelkową różnego rodzaju wirusami. W przeciwieństwie do żywności przetworzonej, regularne spożywanie owoców i warzyw wpływa pozytywnie i wspomaga proces oddychania. Jest to związane z poprawą stanu bariery jelitowej, w skład której wchodzą między innymi określone szczepy bakterii probiotycznych.

Uzależnienia stanowią duży problem, nie tylko w czasie pandemii. Wpływają negatywnie na poszczególne układy, a w konsekwencji osłabiają cały organizm. Ze względu na swoją naturę, jest to zagadnienie niezwykle złożone i często potrzebna jest pomoc specjalisty.

Bibliografia:

  1. Zimbardo P., Gerrig R.(2011), Psychologia i życie. Warszawa, Wydawnictwo Naukowe PWN
  2. McKeown P.(2017) Tlenowa Przewaga. Łódź. Wydawnictwo Galaktyka
  3. Strzelak A., Ratajczak A., Adamiec A., Feleszko W.(2018) Tobacco Smoke Induces and Alters Immune Responses in the Lung Triggering Inflammation, Allergy, Asthma and Other Lung Diseases: A Mechanistic Review ; Int. J. Environ. Res. Public Health 2018, 15, 1033
  4. Berlin I., Thomas D., Le Faou A-L, Cornuz J. (2020) COVID-19 and Smoking ;Nicotine & Tobacco Research, 2020, 1–3

 

 

 

Galeria zdjęć