Szanowny Kliencie

Tekst

Polityka prywatności Akceptuję

Właściwości zdrowotne pomarańczy

Opracowała: Aleksandra Skibniewska, studentka kierunku Dietetyka

Ten soczysty owoc pochodzi ze wschodniej Azji a dokładnie z Chin, gdzie uprawiany był jeszcze setki lat przed naszą erą. Obecnie największymi dostawcami pomarańczy są: Brazylia, Stany Zjednoczone (Kalifornia i Floryda), Maroko, Hiszpania i Włochy.

Zdrowotne właściwości pomarańczy to zdecydowanie działanie przeciwutleniające i wspomagające odporność.

Pomarańcze najlepiej spożywać świeże i nieprzetworzone wraz z cienką, przezroczystą skórką otaczająco miąższ. Albowiem skórka zawiera duże ilości błonnika, który usprawnia pracę jelit.

Pomarańcze są niskokaloryczne, więc mogą być spożywane przez osoby na redukcji masy ciała, ponieważ nasyca na długi czas i 100 g pomarańczy zawiera ok. 47 kcal.

W pomarańczach znajdziemy wiele cennych składników odżywczych. Witamina C obecna w pomarańczach to silny związek przeciwutleniający, który neutralizuje wolne formy tlenu oraz zapobiega stresowi antyoksydacyjnemu.

Beta-karoten odpowiada za pomarańczowy kolor owocu i jest prowitaminą A. Składnik ten skutecznie obniża poziom złego cholesterolu.

Pomarańcze to również dobre źródła witamin z grupy B, które wspomagają prawidłową czynność układu nerwowego. Zawierają też kwas foliowy (witamina B9) –  odpowiada za regulację, funkcjonowanie, wzrost wszystkich komórek w organizmie, ma również działanie krwiotwórcze. A o  jego wystarczającą podaż z dietą powinny dbać szczególnie kobiety w ciąży.

Owoce te zawierają duże ilości potasu, zapobiegają pojawieniu się nadciśnienia tętniczego oraz zmniejszają ryzyko pojawienia się udaru mózgu.

Zastosowanie

Ze względu na walory smakowe pomarańcze znalazły szerokie zastosowanie w kuchni. Najczęściej spożywa się na surowo w postaci orzeźwiającego soku. Dodawana jest do herbat, owsianek czy sałatek. Można również spotkać w postaci różnych przetworów: dżemów, konfitur i galaretek. Kandyzowana skórka pomarańczowa jest aromatyczną przyprawą dodawaną do ciast i deserów.

 

Źródła

https://odraslodycze.pl/pl/blog/pomarancze-wlasciwosci-odzywcze

https://owocewpracy.pl/blog/pomarancza-jakie-ma-wlasciwosci-zdrowotne-i-odzywcze/

Kaczmarski M., Korotkiewicz-Kaczmarska E. Alergia i nietolerancja pokarmowa. Mleko i inne pokarmy. Help-Med Kraków 2013.

„Alergia na cytrusy”, opracowanie zbiorowe, artykuł poglądowy, Katedra i Klinika Alergologii, Immunologii Klinicznej i Chorób Wewnętrznych Collegium Medicum w Bydgoszczy

Galeria zdjęć