Wpadła gruszka do fartuszka...Ach, te gruszki!
Opracowała: Magdalena Matyja
Kto z Nas nie zna tej rymowanki o spadających owocach. Choć słoneczne dni jeszcze Nas nie opuszczają, to temperatury coraz częściej spadają i możemy śmiało mówić o początku jesiennej aury. A jesień to czas obfitujący w całą paletę barw, zapachów i smaków. Jednym z takich owoców jest na pewno gruszka, której odmian jest nawet kilka tysięcy, a uprawiane są od ponad 30 wieków. Gatunki gruszy wyjątkowo łatwo się ze sobą krzyżują, tworząc podgatunki oraz formy przejściowe, co nie ułatwia ich rozgraniczenia i określenia botanicznych odmian.
Grusze kwitną przeważnie na biało, a dojrzewają o różnych porach roku, od późnego lata po wczesną zimę. Do najbardziej znanych na naszym rynku gruszek możemy zaliczyć Faworytkę bardziej znaną pod nazwą Klapsa. Tak właśnie, ta soczysta i słodziutka grusza powstała około 1840 r. dzięki usilnym staraniom amerykańskiego farmera Thaddeusa Clappa. Owoce tej gruszy są duże o żółtozielonym zabarwieniu i należą do jednych z najbardziej popularnych na Naszym rynku.
Kolejna z bardzo smacznych i cenionych odmian to Konferencja, która została wyhodowana w drugiej połowie XIX w. przez angielskiego ogrodnika działającego w Sawbridgeworth. Jej dużymi, delikatnymi i soczystymi owocami możemy zajadać się na przełomie września i października.
Inną gruszką, o której pewnie każdy z Nas słyszał jest Lukasówka, która pochodzi z 1874 roku i została odkryta w lesie koło Blois we Francji przez Aleksandra Lucasa, a dzięki swoim walorom smakowym zaczęła cieszyć się dużym uznaniem i stała się jedną z najpopularniejszych odmian uprawianych w Polsce. Podobnie jak Konferencję możemy ją spotkać na bazarkach i targach na przełomie września i października.
Ale dlaczego warto sięgać po gruszki? Może dlatego, że są źródłem wielu wartości odżywczych, które poprawiają pracę mózgu czy tarczycy. Gruszki, jako jedne z nielicznych owoców, zawierają jod, a jest to minerał, który pozytywnie wpływający na funkcjonowanie tarczycy. Ponadto na tle innych owoców wyróżniają się zawartością boru, czyli pierwiastka wspomagającego pracę szarych komórek oraz poprawiającego możliwości koncentracji. Bor zapobiega również utracie wapnia z kości, w związku z tym gruszki powinny być spożywane przez osoby narażone na osteoporozę. A to nie wszystko. Należy podkreślić, że ze wszystkich pierwiastków mineralnych najwięcej zawierają właśnie obniżającego ciśnienie krwi potasu, a jak wiemy, on hamuje agregację (zlepianie się) płytek krwi, ograniczając tworzenie się skrzepów. Dzięki temu Nasze naczynia krwionośne są bardziej drożne, przez co krew krąży swobodniej i ciśnienie spada. Oczywiście nie możemy zapominać, że są źródłem wielu witamin, tak ważnych dla prawidłowego funkcjonowania Naszego organizmu, jak witaminy A czy witamin z grupy B. A jak wygląda sprawa kalorii? Otóż w 100 g gruszek znajduje się tylko 57 kcal, a co istotniejsze w większości składają się z wody i zawierają sporo pektyn. A jeśli ktoś ma problemy trawienne, to tym bardziej powinien sięgnąć po gruszkę, gdyż pobudzają pracę jelit. Jednak nie przesadzajmy z ich ilością, bo owszem zaparcia znikną, ale w zamian może pojawić się biegunka.
Jednak to nie wszystko, co mają w sobie gruszki. Warto zauważyć, że ekstrakty z owoców gruszki znalazły również zastosowanie w kosmetyce, ponieważ dzięki zawartości kwasów organicznych działają złuszczająco i mogą usuwać martwy naskórek. Dlatego wyciągi z gruszek możemy często znaleźć w składzie różnych peelingów oraz toników. Ponadto, ekstrakty z gruszki występują również w składzie balsamów, mydeł oraz preparatów do pielęgnacji włosów, takich jak odżywki i szampony.
Ze względu na zawartość siarki gruszkowe kosmetyki wykazują właściwości bakterio- i grzybobójcze oraz przciwłojotokowe. Doskonale sprawdzają się w pielęgnacji cery tłustej oraz trądzikowej.
Jednym słowem gruszki, to owoce o wielu „twarzach”. Mogą być wspaniałym deserem samym w sobie, wartościowym dodatkiem do różnych potraw, ale także cennym eliksirem dla Naszego ciała, co w jesienną aurę jest nie bez znaczenia.
Źródła:
Lukasówka – Wikipedia, wolna encyklopedia
Gruszka – odżywczy owoc. Witaminy, kalorie, wartości odżywcze (doz.pl)